Connect with us

Законодавство

Суддів зобов’яжуть платити за незаконне рішення?

Опубліковано

У парламенті зареєстрували законопруект No 7513 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо удосконалення правового регулювання зобов’язання відшкодування збитку, нанесеного судом і органом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратурою».

Документом пропонується змінити правове регулювання зобов’язання відшкодування збитку, заподіяного судом і органом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратурою. Для цього в Цивільному кодексі запропоновано передбачити, що збиток, заподіяний фізичній або юрособі в результаті винесення судом незаконного рішення в цивільній, господарській або адміністративній справі, відшкодовується державою з обов’язковим застосуванням права зворотньої вимоги до судді (суддям) у випадках: встановлення в діях судді, які вплинули на постанову неправосудного судового рішення, складу злочину за обвинувальним вироком, який набрав законної сили; наявності в діях судді ознак дисциплінарного проступку, за який накладено дисциплінарне стягнення, яке не було скасовано.

Збиток, заподіяний у результаті колегіального рішення, «відшкодовується в повному обсязі з конкретних суддів», що входили до складу суду, в частині, яка визначається за рішенням суду, а в разі неможливості її визначення — солідарно.

Як наголошується в пояснювальній записці до проекту закону, держава повинна буде відшкодувати збиток, нанесений майновим або особистим немайновим інтересам фізособи в результаті незаконних рішень, дій або бездіяльності суду. Наприклад, за випадки незаконного обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, в тому числі неповнолітнього, або визнання недієздатним; незаконного визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; незаконного надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; незаконну примусову госпіталізацію до медичного закладу або продовження терміну примусової госпіталізації тощо.

Збиток, заподіяний юрособі внаслідок незаконного застосування до нього заходів кримінально-правового характеру або адміністративного примусу, відшкодовується державою в повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

Також пропонується встановити новий спосіб захисту цивільних прав та інтересів — офіційне вибачення відповідного органу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, а також їх посадових, службових осіб, в результаті незаконних рішень, дій або бездіяльності яких особі було завдано шкоду.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.