Connect with us

Документи Міністерства оборони України

Наказ №169 від 27.03.2023 Про затвердження Змін до Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні

Тип документу

Наказ

Рік затвердження

2023

Видавець

Міністерство оборони України

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

27.03.2023 № 169

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 травня 2023 р.
за № 791/39847

Про затвердження Змін до Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні

Відповідно до Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою забезпечення режиму відбування покарання військовослужбовцями, засудженими до тримання в дисциплінарному батальйоні, попередження вчинення ними втеч та інших кримінальних правопорушень, а також порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Зміни до Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 04 червня 2021 року № 155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 серпня 2021 року за № 1124/36746, що додаються.

2. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України О. Резніков
ПОГОДЖЕНО:
Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України
Ю. Свириденко
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України О. Кубраков
Міністр охорони здоров’я України В. Ляшко
В.о. Міністра внутрішніх справ України І. Клименко
Командувач Національної гвардії України генерал-лейтенант Ю. Лебідь
Голова Державної прикордонної служби України
С. Дейнеко
Перший заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Д. Маковський
Заступник Генерального прокурора А. Войтенко
Заступник Голови Служби безпеки України О. Якушев
Голова Служби зовнішньої розвідки України О. Литвиненко
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Д. Лубінець
Голова Спільного представницького органу об’єднань профспілок Г. Осовий
Керівник Секретаріату Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Р. Іллічов

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
27 березня 2023 року № 169

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 травня 2023 р.
за № 791/39847

ЗМІНИ
до Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні

1. Доповнити цей Порядок після розділу V розділом VI такого змісту:

«VI. Обладнання та застосування системи відеоспостереження

1. З метою забезпечення режиму тримання засуджених військовослужбовців, попередження вчинення ними втеч та інших кримінальних правопорушень, попередження порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання, здійснення контролю за порядком несення служби особовим складом варти у дисциплінарному батальйоні встановлюється система відеоспостереження.

2. Система відеоспостереження забезпечує дистанційне візуальне спостереження за поведінкою засуджених військовослужбовців, порядком несення служби вартою та виконанням своїх обов’язків посадовими особами дисциплінарного батальйону.

Автоматизовані робочі місця системи відеоспостереження будуються на базі персонального комп’ютера, на який транслюється інформація від відеокамер. Автоматизовані робочі місця встановлюються у приміщенні начальника варти та чергового частини дисциплінарного батальйону.

Запис відеоінформації, що надходить від відеокамер, здійснюється на жорсткий диск у цифровому форматі. Ємність жорсткого диска має забезпечувати можливість зберігання відеоінформації від усіх підключених відеокамер не менше ніж 30 діб.

3. Відеокамери у дисциплінарному батальйоні встановлюються:

 • у вартовому приміщенні;
 • у місцях несення служби чатовими;
 • у спальних приміщеннях, де розміщуються засуджені військовослужбовці;
 • біля входу до казарми, де розміщуються засуджені військовослужбовці;
 • у їдальні;
 • у кімнатах для зберігання особистих речей засуджених військовослужбовців;
 • у місцях прийому та видачі посилок і передач;
 • у місцях для прання та кімнаті для сушіння обмундирування та натільної білизни;
 • у кімнаті (місці) побутового обслуговування;
 • у місцях (на майданчику) для виконання фізичних вправ;
 • у місцях для зберігання книжкового фонду, газет та журналів;
 • у місцях для ведення телефонних переговорів;
 • біля входу до кімнати проведення тривалих побачень;
 • у кімнаті для проведення короткострокових побачень;
 • на внутрішніх та зовнішніх огорожах периметру, що охороняється;
 • на контрольно-пропускному пункті;
 • між зовнішніми та внутрішніми дверима входу на територію змінного складу.

4. Для роботи в умовах обмеженої освітленості, у вечірній та нічний час відеокамери оснащуються інфрачервоним підсвічуванням.

5. Електроживлення систем відеоспостереження здійснюється від основних та резервних засобів електроживлення.

Основними засобами електроживлення є трансформаторні підстанції.

Як резервні засоби електроживлення застосовуються альтернативні трансформаторні підстанції, дизель-електричні станції та бензоелектричні агрегати. Як засоби підключення резервного електроживлення застосовуються прилади автоматичного введення резервного живлення та джерело безперервного живлення із зовнішніми акумуляторними батареями.

Засоби електроживлення мають забезпечувати:

 • номінальну потужність усіх споживачів системи відеоспостереження з урахуванням запасу потужності в 1,5 раза;
 • переключення між основним та резервним засобами електроживлення за допомогою джерела безперервного живлення із підтриманням автономної роботи обладнання споживача протягом не менше години;
 • стабільність напруги в межах норм, установлених для системи відеоспостереження;
 • контроль за параметрами напруги й струму;
 • захист споживачів від коротких замикань, перевантажень, а акумуляторних батарей – від глибокого розряду;
 • автономне перемикання засобів електроживлення;
 • надійність, безпеку та зручність обслуговування.

6. Установлення систем відеоспостереження здійснюється військовослужбовцями постійного складу дисциплінарного батальйону або фахівцями спеціалізованих організацій з дозволу командира дисциплінарного батальйону.

Вид, кількість відеокамер, необхідних для обладнання об’єктів дисциплінарного батальйону, визначаються з урахуванням їх функціонального призначення і технічних характеристик, а також необхідності виконання завдань із забезпечення режиму, попередження втеч та інших кримінальних правопорушень, порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання.

Місця встановлення відеокамер, їх вид та кількість, розподіл їх підключення до автоматизованих робочих місць визначаються комісією, яка утворюється наказом командира дисциплінарного батальйону. Комісію очолює заступник командира дисциплінарного батальйону.

За результатами роботи комісії складається акт про встановлення технічних засобів нагляду і контролю (додаток 5), який затверджується командиром дисциплінарного батальйону.

Акт про встановлення системи відеоспостереження складається у двох примірниках. Перший примірник акта направляється до Центрального управління Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.), другий – залишається в дисциплінарному батальйоні та після завершення робіт із встановлення технічних засобів нагляду і контролю долучається до відповідної справи.

Забороняється залучення засуджених та сторонніх осіб до робіт із встановлення відеокамер, їх використання, технічного обслуговування та поточного ремонту.

7. Посадові особи, які використовують та обслуговують систему відеоспостереження, забезпечують схоронність та використання відеокамер за призначенням.

8. Контроль за використанням відеокамер здійснюється посадовою особою, призначеною командиром дисциплінарного батальйону.

9. Для забезпечення захисту прав і законних інтересів засуджених, фіксування фактів правопорушень та кримінальних правопорушень, вчинених засудженими, неналежного виконання посадовими особами дисциплінарного батальйону їх службових обов’язків, фіксування випадків невиправданого або надмірного застосування до засуджених заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї посадові особи дисциплінарного батальйону використовують портативні відеореєстратори.

10. Відеоінформація з портативних відеореєстраторів переноситься на окремий жорсткий диск, який перебуває на інвентарному обліку та зберігається в замкненій шухляді стола або в сейфі чергового частини дисциплінарного батальйону. Відеоінформація на жорсткому диску повинна зберігатися не менше ніж 30 діб.

Зберігання, видача, приймання та контроль за використанням портативних відеореєстраторів посадовими особами дисциплінарного батальйону, а також зберігання та використання відеоінформації забезпечуються посадовими особами, призначеними наказом командира дисциплінарного батальйону, або особами, які виконують їх обов’язки.

11. Портативний відеореєстратор застосовується посадовими особами дисциплінарного батальйону під час:

 • проведення перевірок наявності засуджених військовослужбовців, у тому числі тих, які перебувають за межами території змінного складу;
 • приймання їжі засудженими військовослужбовцями в їдальні;
 • виведення засуджених на роботу та повернення з роботи;
 • проведення занять;
 • перевірки засуджених, яким надано довготривале побачення;
 • прийняття новоприбулих засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону;
 • проведення особистих обшуків засуджених військовослужбовців без роздягання та огляду їх речей, оглядів осіб, які прибули на побачення, їхніх речей та одягу, транспортних засобів, а також об’єктів дисциплінарного батальйону;
 • застосування до засуджених військовослужбовців заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї.

12. Доступ особового складу варти та посадових осіб дисциплінарного батальйону до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (портативних відеореєстраторів), реалізується за допомогою програмних та апаратних засобів обмеження доступу (паролі, захищені протоколи обміну тощо), захищених від несанкціонованого втручання в канали передачі цієї інформації. Право доступу до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (портативних відеореєстраторів), мають посадові особи, призначені наказом командира дисциплінарного батальйону.

13. Забороняється використання відеокамер та портативних відеореєстраторів:

 • у кімнатах для вмивання та туалетах, душових кімнатах (місце, обладнане душовою кабіною);
 • у кімнатах для медичного працівника (місце, обладнане для проведення медичного огляду), у яких проводяться медичні обстеження (огляди) засуджених військовослужбовців, а також особистий обшук із роздяганням;
 • у кімнатах для проведення тривалих побачень.

14. Інформація про застосування в дисциплінарному батальйоні системи відеоспостереження доводиться командиром дисциплінарного батальйону (його заступником) до відома засуджених військовослужбовців під час прибуття до дисциплінарного батальйону, про що такі особи ставлять особистий підпис у книзі доведення до засуджених військовослужбовців інформації про застосування в дисциплінарному батальйоні системи відеоспостереження (додаток 6). У разі відмови засудженого військовослужбовця від підпису, командир дисциплінарного батальйону (його заступник) зазначає про це в графі 4 додатка 6. Одночасно засудженому військовослужбовцю надається можливість зазначати в графі 4 про причини відмови. Крім того, інформація про застосування системи відеоспостереження розміщується з лівої (правої) сторони входу до території змінного складу дисциплінарного батальйону або входу до інших приміщень, визначених цим Порядком, які знаходяться поза територією змінного складу, шляхом встановлення попереджувального знака: «Увага! Працює система відеоспостереження» (додаток 7).

15. Інформація, що надходить від відеокамер та портативних відеореєстраторів, має зберігатися не менше ніж 30 діб, за винятком фото-, аудіо-, відеоінформації, що може бути використана як докази, передбачені нормами Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, строк зберігання якої забезпечується протягом усього часу провадження.

16. Інформація, що фіксується із застосуванням відеокамер (портативних відеореєстраторів), є інформацією з обмеженим доступом.

17. Інформація, що фіксується із застосуванням відеокамер (портативних відеореєстраторів), надається третім особам:

 • на підставі ухвали слідчого судді, суду;
 • на офіційні запити органів прокуратури, а також органів досудового розслідування в межах провадження у справах про кримінальне чи адміністративне правопорушення.

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, його представнику та учасникам груп національного превентивного механізму під час відвідувань дисциплінарного батальйону у разі необхідності перевірки достовірності інформації, отриманої від засудженого військовослужбовця, щодо порушень встановленого законодавством порядку стосовно утримання засудженого. Перегляд такої відеоінформації здійснюється у приміщенні (місці), визначеному командиром дисциплінарного батальйону, у присутності посадової особи дисциплінарного батальйону.

18. Відеокамери (портативні відеореєстратори), що використовуються на об’єктах дисциплінарного батальйону, мають відповідати державним стандартам, бути сертифікованими в Україні та пройти експлуатаційні випробування на об’єктах виправних/виховних колоній.

Забороняється використовувати відеокамери та портативні відеореєстратори, що не пройшли сертифікацію та можуть становити небезпеку для життя і здоров’я військовослужбовців постійного складу, працівників, відвідувачів дисциплінарного батальйону та засуджених».

У зв’язку з цим розділи VI-XVI вважати відповідно розділами VII-XVII.

2. Доповнити цей Порядок після додатка 4 додатками 5-7, що додаються.

У зв’язку з цим додатки 5-8 вважати відповідно додатками 8-11.

3. У тексті цього Порядку посилання на додатки 5-8 вважати відповідно посиланнями на додатки 8-11.

Начальник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України – начальник Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України
бригадний генерал
В. Гуцол

Додаток 5
до Порядку відбування покарання
засуджених військовослужбовців у виді
тримання в дисциплінарному батальйоні
(пункт 6 розділу VI)

АКТ
про встановлення технічних засобів нагляду і контролю

Додаток 6
до Порядку відбування покарання
засуджених військовослужбовців у виді
тримання в дисциплінарному батальйоні
(пункт 14 розділу VI)

КНИГА
доведення до засуджених військовослужбовців інформації про застосування в дисциплінарному батальйоні системи відеоспостереження

№ з/п Військове звання, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) військовослужбовця Час, число, місяць, рік доведення інформації Підпис військовослужбовця Військове звання, ім’я, прізвище посадової особи, яка довела інформацію
1 2 3 4 5

Додаток 7
до Порядку відбування покарання
засуджених військовослужбовців у виді
тримання в дисциплінарному батальйоні
(пункт 14 розділу VI)

ПОПЕРЕДЖУВАНИЙ ЗНАК

__________
Примітка.
Покажчик про застосування системи відеоспостереження (напис чорний на стандартному папері білого кольору формату А4) розміщується на стіні з лівої (правої) сторони входу до території змінного складу дисциплінарного батальйону, на висоті 1,5 м від підлоги під склом у рамці.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.