Connect with us

В Україні

Глуха НААУ: адвокати просять допомоги

Опубліковано

У передостанній день літа Національна асоціація адвокатів України провела спеціальне закрите зібрання з політичним підтекстом. Головний його меседж — діюча влада грубо порушує права окремих адвокатів, руйнує демократичну адвокатуру. За годину новину підхопили російські інформаційні ресурси — демократія в Україні гине, голосили вони.

А напередодні цього закритого зібрання НААУ адвокати Києва звернулися з відкритим листом до Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Відкритий лист адвокатів

до Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні

Шановні пані та панове!

До вас звертаються адвокати столиці України та їх колеги з інших регіонів країни. З 2012 року всі ми є членами громадської організації з автоматичним членством «Національна асоціація адвокатів України» (НААУ), тобто адвокати України не виявляли бажання бути членами такої організації, проте, виконуючи закон, вимушені були прийняти таке об’єднання. При створенні організації її керівники обіцяли значні покращення для кожного адвоката: захист прав та гарантій, демократичне самоврядування професії, відчуття впевненості завдяки монолітності адвокатури. Проте вже установчий з’їзд НААУ у 2012 році насторожив. Якщо точніше, то відбулося два установчих з’їзди, наслідком яких стало створення двох організацій та обрання двох керівних складів. У подальшому завдяки адміністративному ресурсу переможцем виявилася нині діюча керівник НААУ Л. П. Ізовітова. Адвокати, які висловили іншу думку щодо обрання керівника, були позбавлені права на професію через кваліфікаційно-дисциплінарні органи адвокатури, підпорядковані діючому керівництву. Ці та інші обставини були предметом моніторингу Міжнародної комісії юристів у 2014 році, яка встановила невідповідність дій керівників НААУ основним принципам самоврядування в адвокатурі. Незважаючи на таку оцінку, керівники НААУ встановили авторитарні методи управління ще донедавна незалежною професією. Будь-яка незгода з діями, висновками керівництва, конструктивна критика таких дій сприймається як особиста образа, наслідком якої є позбавлення адвокатів права на зайняття адвокатською діяльністю.

Скарги на таких адвокатів особисто складає та підписує голова Національної асоціації адвокатів України Л. П. Ізовітова. Так, нещодавно мали розглядатися 50 таких скарг на адвокатів міста Києва. Розгляд цей не відбувся виключно з технічних причин, що не виключає наступні дії пані Ізовітової щодо позбавлення цих та інших адвокатів права на професію. Наголошуємо, що всі ці адвокати успішно практикують багато років (декілька десятиріч), без жодних претензій від клієнтів та системи правосуддя. Єдина вина цих адвокатів, що саме їх адвокати Києва обрали як своїх представників у самоврядування без згоди Л. П. Ізовітової. Зазначимо й те, що з моменту створення організації в судах перебувають сотні справ за позовами адвокатів до НААУ про усунення перешкод у реалізації професійних прав та здійсненні професійної діяльності. Конкретні судові рішення є в нашому розпорядженні. Крім того, адвокати неодноразово закликали керівників НААУ до конструктивного діалогу з метою ініціювання законодавчих змін, пов’язаних із реалізацією їх професійних прав, забезпечених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Так, 80 відсотків усіх порушень пов’язані з ненаданням адвокату державники органами, установами та організаціями усіх форм власності відповідей на адвокатський запит (стаття 24 Закону). Зазначене унеможливлює належний збір доказів для ведення судових справ. Ефективної відповідальності за такі порушення законодавець не встановив. Із 2013 року адвокати просять НААУ ініціювати такі зміни в законодавстві, проте результати відсутні.

Першого січня 2017 року набули чинності зміни до податкового законодавства щодо адвокатів, які зобов’язують останніх сплачувати податки без отримання доходу, або в подвійному розмірі. Ці норми є відверто дискримінаційними. Адвокати зверталися до НААУ щодо ініціювання змін у законі, проте результати також відсутні. Проблемою є й рішення НААУ, окремі з яких просто суперечать Конституції України. Замість власної роботи та надання правничої допомоги клієнтам адвокати вимушені звертатися до суду щодо скасування таких рішень.

Щодо порушення професійних прав адвокатів, у зв’язку з чим НААУ звертається до міжнародних установ, слід зазначити, що до жовтня 2017 року багаторічною проблемою був недопуск правоохоронними органами адвокатів для надання правової допомоги клієнту під час проведення обшуку та інших слідчих дій. Зазначене призводило до силових сутичок із правоохоронцями. Третього жовтня 2017 року Верховна Рада України прийняла зміни до Кримінального процесуального кодексу, спрямовані на посилення сторони захисту в кримінальному процесі. Перед цим кожен адвокат звернувся до парламентарів про необхідність таких змін, бо це гарантує право на захист особам, які піддані кримінальному переслідуванню. Зараз велика група практикуючих адвокатів працює над питаннями реформування пенітенціарної системи, удосконалення кримінального судочинства. Значна кількість адвокатів входить до громадських рад правоохоронних, інших державних органів. Головне завдання таких рад — налагодити діалог влади та суспільства.

Саме у форматі діалогу, просвітницької діяльності серед населення має проводитися діяльність НААУ по роз’ясненню та усвідомленню ролі адвокатів у демократичному суспільстві. Проте наразі такий конструктивний діалог відсутній як з громадянами, так і з органами державної влади. Одна з причин цього, як на нашу думку, те, що керівництво НААУ не націлене на конструктивний діалог, який є найбільш ефективним засобом вирішення всіх питань. Дійсно, є проблеми, пов’язані з порушенням права на захист та виконання професійних обов’язків адвокатами-захисниками в резонансних справах, зокрема, втручання в дії захисту вчиняється стороною обвинувачення шляхом порушення стосовно адвокатів кримінальних проваджень. На жаль, судді теж не можуть перешкодити такому втручанню, оскільки перебувають під загрозою застосування до них стороною обвинувачення кримінального переслідування, зокрема за статтею 375 КК України. Такі випадки почастішали останнім часом. Достатнім запобіжником цьому має стати внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та інших законів, які забезпечать належну імплементацію державних гарантій незалежності адвокатам та суддям. Наразі без зазначення мотивів керівництво НААУ такі зміни не підтримує, що значно поглиблює проблему. Про це та інше, про позицію більшості адвокатів ми мали намір повідомити представникам міжнародних організацій, ООН, коли напередодні випадково дізналися, що Національна асоціація адвокатів України організовує такий захід 30 серпня в Києві.

Значна кількість адвокатів тоді спробувала зареєструватися для участі в цьому зібранні за посиланням, зазначеним у повідомленні НААУ, проте отримали відповідь, що захід проводиться за участю тільки персонально запрошених. Сподіваємося, що міжнародні установи, які цікавляться ситуацією в адвокатурі України, посприяють нам, адвокатам, у вирішенні означених вище проблем. Окрім того, просимо запитати в керівництва НААУ: 1) чому в українській адвокатурі відсутній конструктивний діалог, 2) чому керівництво НААУ приймає рішення, які суперечать Конституції України, і під загрозою дисциплінарного переслідування вимагає їхнього виконання, при цьому незгідним адвокатам пропонує звернутися до суду, а після такого звернення притягає цих адвокатів до дисциплінарної відповідальності, 3) яка кількість адвокатів не може повноцінно здійснювати професійну діяльність внаслідок проблем з Єдиним реєстром адвокатів України, обов’язок ведення якого покладений на НААУ та 4) коли керівництво НААУ розпочне конструктивний діалог із суспільством та державою щодо ролі адвокатів у системі правосуддя?

У свою чергу, дозвольте запросити представників міжнародних установ до діалогу щодо ситуації в українській адвокатурі. Гостинно чекаємо в Раді адвокатів міста Києва (вул. Білоруська, 30) Вдячні за розуміння.

Рада адвокатів міста Києва

P.S. Днями донецька маркетологічна компанія оприлюднила результати дослідження діяльності НААУ, зазначивши про надзвичайну задоволеність результатами. Профільні адвокатські групи в соціальних мережах висміяли оприлюднені результати й почали збір коштів для проведення ґрунтовного соціологічного дослідження визнаними в цій сфері фахівцями.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.