МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.08.2021 № 258
Про затвердження Змін до Положення про метрологічну службу Міністерства оборони України та Збройних Сил України
Відповідно до Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 року № 1152 “Про особливості забезпечення єдності вимірювань у сфері оборони України” (зі змінами) наказую:
1. Затвердити Зміни до Положення про метрологічну службу Міністерства оборони України та Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 24 травня 2017 року № 288, що додаються.
2. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Міністр оборони України | А. Таран |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
27 серпня 2021 року № 258
ЗМІНИ
до Положення про метрологічну службу Міністерства оборони
України та Збройних Сил України
1. У розділі 1:
1) пункт 1.2 викласти в такій редакції:
“1.2. Метрологічна служба Міністерства оборони України та Збройних Сил України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України (далі – МО України), Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, командувача Сил логістики Збройних Сил України та начальника Управління метрології та стандартизації Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України та директивами Міністра оборони України, стандартами, іншими нормативними документами з питань метрології та метрологічної діяльності, а також цим Положенням.”;
2) у пункті 1.3:
абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
“терміни: еталон, єдність вимірювань, засоби вимірювальної техніки, калібрувальна лабораторія, калібрування, періодична повірка засобів вимірювальної техніки, повірка засобів вимірювальної техніки, повірочна лабораторія, позачергова повірка засобів вимірювальної техніки, робочий еталон, тип засобу вимірювальної техніки, метрологічна діяльність, вживаються в значенні, наведеному в Законі України “Про метрологію та метрологічну діяльність” (зі змінами).”;
доповнити абзацом десятим такого змісту:
“Метрологічна експертиза технічної документації на вироби озброєння та військової техніки (далі – ОВТ) – це аналіз та оцінювання правильності прийнятих технічних рішень з питань метрології та метрологічної діяльності в технічній документації на ОВТ на всіх стадіях їх життєвого циклу.”.
2. У розділі 2:
1) у пункті 2.1:
абзац другий викласти в такій редакції:
“Управління метрології та стандартизації Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України (далі – Управління) – головна організація з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України;”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“служби метрології та стандартизації командувань видів та родів військ (сил), оперативних (повітряних) командувань, командувань військово- морських баз;”;
2) пункти 2,2.1 2.3 викласти в такій редакції:
“2.2. В установах та організаціях, які підпорядковані МО України та ЗС України, утворюються метрологічні служби або призначаються особи, відповідальні за забезпечення єдності вимірювань.
2.3. Командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, командувач Повітряних Сил Збройних Сил України, командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України, командувач Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, командувач Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, командувач Сил підтримки Збройних Сил України, командувач Сил логістики Збройних Сил України, командувач Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України, командувач Медичних сил Збройних Сил України, командувач Об’єднаних сил Збройних Сил України, керівники органів військового управління, командувачі військ оперативних командувань Збройних Сил України, командувачі повітряних командувань, командири військово-морських баз, командири військових частин та установ здійснюють загальне керівництво та контроль за метрологічним забезпеченням підпорядкованих військових частин та установ і забезпечують умови функціонування відповідних служб метрології та стандартизації і військових метрологічних лабораторій.”;
3) пункт 2.4 доповнити абзацом другим такого змісту:
“План закріплення військових частин та установ ЗС України за регіональними метрологічними військовими частинами наведено в додатку 1 до цього Положення.”;
4) пункти 2.5 і 2.6 викласти в такій редакції:
“2.5. Служби метрології та стандартизації командувань видів ЗС України, Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, Командування Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України, Командування Медичних сил Збройних Сил України, Командування Об’єднаних сил Збройних Сил України, оперативних та повітряних командувань, командувань військово-морських баз створюються у складі структурних підрозділів відповідних командувань. Організаційно-штатні структури (зміни до штатів) і положення про ці служби узгоджуються з головною організацією з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України.
2.6. Для організації та проведення робіт (надання послуг), пов’язаних із забезпеченням єдності вимірювань у сфері оборони України, утворюються метрологічні служби або призначаються особи, відповідальні за забезпечення єдності вимірювань.
Служби метрології та стандартизації військових частин та установ створюються як їх структурні підрозділи. Організаційно-штатні структури (зміни до штатів) цих підрозділів, положення (основні завдання і функції) узгоджуються з головною організацією з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України (з відповідними начальниками служб метрології та стандартизації за підпорядкованістю).”.
3. У розділі 3:
1) пункт 3.1 доповнити абзацами чотирнадцятим та п’ятнадцятим такого змісту:
“організація та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки на всіх стадіях їх життєвого циклу.
Порядок організації та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки на всіх стадіях їх життєвого циклу викладено в додатку 2 до цього Положення.”;
2) пункт 3.2 викласти в такій редакції:
“3.2. Методичне керівництво метрологічною службою МО України та ЗС України здійснює начальник Управління метрології та стандартизації Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України.
Начальник Управління метрології та стандартизації Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України є головним метрологом Збройних Сил України.”.
3) у пункті 3.3:
абзац перший викласти в такій редакції:
“3.3. Завданнями Управління є:”;
доповнити абзацами двадцять сьомим – двадцять дев’ятим такого змісту:
– “загальне керівництво роботами з організації та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ на всіх стадіях їх життєвого циклу;
– організація розробки нормативних та методичних документів щодо проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
– розгляд та затвердження програм та висновків за результатами метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.”;
4) у пункті 3.4:
абзац перший викласти в такій редакції:
“3.4. Начальник Управління метрології та стандартизації Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України має право:”;
абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
“затверджувати висновки за результатами метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки;”;
5) пункт 3.5 викласти в такій редакції:
“3.5. Управління в межах кошторису МО України є спІввиконавцем бюджетних програм та органом забезпечення ЗС України військовими еталонами (еталонами), вимірювальною технікою військового призначення, допоміжним повірочним обладнанням та радіолокаційними станціями контрбатарейної боротьби типу АК/ТРр.”;
6) у пункті 3.6:
абзаци восьмий та дев’ятий викласти в такій редакції:
– “виконання функцій органу забезпечення вимірювальною технікою військового призначення для військових частин та установ у закріпленому регіоні, утримання та зберігання запасів вимірювальної техніки військового призначення для потреб ЗС України за номенклатурою Управління;
– ведення обліку вимірювальної техніки військового призначення (номенклатура Управління) військових частин та установ закріпленого регіону за первинними обліковими документами;”;
абзац вісімнадцятий викласти в такій редакції:
“участь у проведенні метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки;”;
7) у підпункті 3.6.1:
абзац другий викласти в такій редакції:
“виконання функцій головної організації з військово-метрологічного супроводження ОВТ на всіх стадіях його життєвого циклу, проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки;”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“розроблення концепції та основних напрямів розвитку і формування єдиної номенклатури вимірювальної техніки військового призначення, розробка вимог до неї, обґрунтування та підготовка проектів тактико- технічних (технічних) завдань на її створення і модернізацію за закріпленою за Управлінням номенклатурою;”;
доповнити абзацами шістнадцятим – дев’ятнадцятим такого змісту:
– “розробка науково-методичних основ організації та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
– проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ, що розробляються (модернізуються);
– розроблення (погодження) програм проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
– аналіз результатів метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ, складання переліку типових недоліків та розробка рекомендацій щодо метрологічного забезпечення виробів ОВТ.”;
8) абзац другий підпункту 3.6.2 викласти в такій редакції:
“виконання функцій головної організації з утримання та зберігання запасів вимірювальної техніки військового призначення для потреб ЗС України за номенклатурою Управління;”;
9) абзац четвертий пункту 3.7 викласти в такій редакції:
“клопотати перед керівником головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України про анулювання свідоцтв про уповноваження військових метрологічних лабораторій у разі виявлення порушень вимог нормативних документів;”;
10) пункт 3.8 викласти в такій редакції:
“3.8. Завданнями служб метрології та стандартизації командувань видів та родів військ (сил), оперативних (повітряних) командувань, командувань військово-морських баз є:
– планування, організація та здійснення заходів з метрологічного забезпечення військових частин та установ у мирний та воєнний час;
– організація та проведення перевірки та оцінки стану метрологічного забезпечення;
– участь у роботі комісій з приймання та введення в експлуатацію озброєння, бойової та іншої техніки;
– організація та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки (на стадії їх життєвого циклу “використання (експлуатування)”);
– керівництво діяльністю підпорядкованих служб метрології та стандартизації і військових метрологічних лабораторій;
– здійснення аналізу стану метрологічного забезпечення, організація проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання зниженню ефективності експлуатації ОВТ;
– розробка питань метрологічного забезпечення у бойових та мобілізаційних документах;
– організація замовлення та постачання вимірювальної техніки військового призначення у військові частини та установи;
– організація розробки нормативних документів з метрологічного забезпечення підпорядкованих військових частин та установ, забезпечення ними підпорядкованих служб метрології та стандартизації і військових метрологічних лабораторій;
– розробка переліків засобів вимірювальної техніки, які не належать до сфери законодавчо регульованої метрології та перебувають в експлуатації, що підлягають повірці (калібруванню), з визначенням міжповірочних (міжкалІбрувальних) інтервалів і узгодження цих переліків з керівником головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України;
– організація військово-метрологічного супроводження ОВТ в процесі експлуатації;
– підготовка пропозицій з тематики науково-дослідних та дослідно- конструкторських робіт з питань метрологічного забезпечення;
– організація дослідної експлуатації вимірювальної техніки військового призначення;
– розробка пропозицій до норм забезпечення вимірювальною технікою військового призначення військових метрологічних лабораторій, що належать до сфери управління відповідного командування і подання їх на погодження керівнику головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України;
– організація та проведення підготовки військових фахІвців-метрологів та відповідальних за забезпечення єдності вимірювань підпорядкованих установ (організацій) на право проведення робіт з метрологічного забезпечення;
– ведення документації згідно з вимогами нормативних документів з метрологічного забезпечення, подання звітності згідно з Табелем термінових донесень.”;
11) доповнити Положення пунктом 3.9 такого змісту:
“3.9. Завданням служби метрології Командування Медичних сил Збройних Сил України, крім визначених у пункті 3.8 цього Положення, також є розробка переліків засобів вимірювальної техніки, які належать до сфери законодавчо регульованої метрології та перебувають в експлуатації у закладах охорони здоров’я в системі МО України з визначенням міжповірочних інтервалів і узгодження цих переліків з керівником головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України.”.
У зв’язку з цим пункт 3.9 вважати пунктом 3.10 та викласти в такій редакції:
“3.10. Начальники служб метрології та стандартизації командувань видів та родів військ (сил), оперативних (повітряних) командувань, командувань військово-морських баз мають право:
– перевіряти в установленому порядку стан метрологічного забезпечення в підпорядкованих військових частинах та установах;
– вилучати повірочно-калібрувальні тавра в підпорядкованих військових метрологічних лабораторій, яким затверджували експертний висновок під час процедури уповноваження, у разі виявлення порушень вимог нормативних документів;
– клопотати перед керівником головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України про анулювання свідоцтв про уповноваження військових метрологічних лабораторій та документів щодо оцінювання стану вимірювань у військових вимірювальних лабораторіях у разі виявлення порушень вимог нормативних документів;
– узгоджувати проекти наказів, директив та інших нормативних документів, які розробляються в структурних підрозділах командувань і стосуються питань метрологічного забезпечення військових частин та установ;
– узгоджувати плани метрологічного обслуговування регіонів;
– заслуховувати начальників підпорядкованих служб метрології та стандартизації;
– вести листування з Управлінням, службами метрології та стандартизації командувань видів та родів військ (сил), оперативних (повітряних) командувань, командувань військово-морських баз, іншими органами національної метрологічної служби з питань забезпечення єдності вимірювань.”.
4. Розділ 4 Положення виключити.
5. Додатки 1 та 2 до Положення викласти в редакції, що додається.
6. Додаток 3 до Положення виключити.
Заступник Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-лейтенант | Є. Мойсюк |
Додаток 1
до Положення про метрологічну
службу Міністерства оборони
України та Збройних Сил
України (пункт 2.4 розділу 2)
ПЛАН
закріплення військових частин та установ ЗС України за регіональними
метрологічними частинами
№
з/п |
Регіон метрологічного забезпечення |
|
Військові частини та установи, що обслуговуються | Регіональні метрологічні частини, що здійснюють метрологічне забезпечення | |
1 |
Східній регіон |
|
Військові частини, дислоковані на території Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Полтавської областей | Військова частина А0785:
61098, місто Харків, вулиця Полтавський шлях, 195 тел. (057) 376 6063, (76) 223 92, (76) 223 93 |
|
2 |
Північний регіон |
|
Військові частини, дислоковані на території Чернігівської, Черкаської, Кіровоградської, Вінницької, Житомирської, Київської областей та міста Київ | Військова частина А4533:
09104, місто Біла Церква Київської області, вулиця Гайок, 188 тел. (04563) 3 46 54, (62) 452 74 |
|
3 |
Західний регіон |
|
Військові частини, дислоковані на території Волинської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької, Тернопільської, Івано- Франківської, Закарпатської, Львівської областей | Військова частина А1124:
79059, місто Львів, вулиця Творча, 11 тел. (032) 252 69 00, (67) 467 57 |
|
4 |
Південний регіон |
|
Військові частини, дислоковані на території Одеської, Миколаївської, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь | Військова частина А3386:
54025, місто Миколаїв, проспект Героїв України, 66а, тел. (64) 601 97 |
Додаток 2
до Положення про метрологічну
службу Міністерства оборони
України та Збройних Сил
України (пункт 2.4 розділу 2)
ПОРЯДОК
організації та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби озброєння та військової техніки на всіх стадіях їх життєвого циклу
1. Метрологічна експертиза технічної документації на вироби ОВТ є складовою частиною комплексу робіт з військово-метрологічного супроводження розробки (модернізації) виробів ОВТ.
Метрологічну експертизу технічної документації на вироби ОВТ проводять з метою забезпечення єдності вимірювань та достовірності контролю параметрів (характеристик) виробів (зразків) ОВТ, відповідності встановленим метрологічним вимогам, підвищення бойової готовності, забезпечення якості та ефективності застосування ОВТ за призначенням.
2. Об’єктами метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ є:
• проекти тактико-технічних (технічних) завдань (далі – ТТЗ (ТЗ)) на виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (далі – НДДКР) зі створення (модернізації) виробів ОВТ;
• звітна науково-технічна документація на НДДКР, технічні пропозиції (аванпроекти), конструкторська і технологічна документація на вироби ОВТ та технічні засоби метрологічного забезпечення, що створюються (модернізуються) для них;
• документація на вироби ОВТ установчої серії та засоби їх метрологічного забезпечення;
• експлуатаційна та ремонтна документація на вироби ОВТ.
3. Метрологічну експертизу технічної документації на вироби ОВТ на стадіях їх життєвого циклу, встановлених ДСТУ В-П 15.004, проводять експертні комісії, призначені наказом (розпорядженням) державного замовника у сфері оборони (далі – замовник ОВТ). Проведення метрологічної експертизи, як правило, поєднується з прийманням окремих етапів робіт, на яких експертні комісії можуть входити до складу державних, міжвідомчих та інших комісій з приймання етапів дослідно-конструкторських робіт зі створення виробів ОВТ як експертні групи (підкомісії).
Необхідність проведення метрологічної експертизи документації на вироби ОВТ, етапи (етап) робіт, на яких вона проводиться, встановлюють у ТТЗ (ТЗ) на розробку (модернізацію) виробів ОВТ та (або) договорах (контрактах) на виконання НДДКР.
4. Метрологічну експертизу технічної документації на вироби ОВТ проводять на підставі наказу (розпорядження) замовника ОВТ.
У наказі (розпорядженні) замовника ОВТ визначаються: склад експертної комісії (підкомісії), місце, терміни проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.
Пропозиції щодо поіменного складу експертної комісії подають військові частини, організації та установи, які беруть участь у проведенні експертизи.
Наказ (розпорядження) про проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ доводиться до всіх учасників її проведення.
5. Організація та порядок проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ
5.1. Метрологічна експертиза технічної документації на вироби ОВТ складається з таких етапів:
• підготовка до проведення експертизи;
• проведення експертизи.
5.2. Підготовка до проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ
Метою підготовки до проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ е попереднє ознайомлення виконавців експертизи з об’єктом експертизи, розробка, погодження та затвердження програми експертизи технічної документації на вироби ОВТ (далі – Програма експертизи).
Розробку Програм експертизи відповідно до покладених завдань здійснюють головна організація з військово-метрологічного супроводження ОВТ на всіх стадіях їх життєвого циклу або спеціалізована випробувальна організація з проведення державних та інших видів випробувань зразків ОВТ.
Програму експертизи погоджують: розробник (виробник) ОВТ, відповідне військове представництво МО України, а на стадії життєвого циклу “використання (експлуатування) ОВТ” – служба метрології та стандартизації командування виду (роду) військ (сил) Збройних Сил України. Програму експертизи затверджує керівник головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України.
Затверджену Програму експертизи направляють до розробника (виробника) виробу ОВТ для організації підготовки до проведення експертизи.
Програма експертизи на етапах випробувань дослідного зразка ОВТ (попередніх, державних, міжвідомчих) може бути включена як складова частина або розділ до програми випробувань.
5.3. Порядок проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ
Метрологічну експертизу технічної документації в обов’язковому порядку проводять на наступних етапах розробки виробу ОВТ:
• розроблення ескізного (технічного) проекту;
• розроблення робочої конструкторської документації для виготовлення дослідного зразка ОВТ та проведення попередніх випробувань;
• проведення державних (міжвідомчих) випробувань дослідного зразка ОВТ.
За рішенням замовника ОВТ метрологічну експертизу технічної документації на вироби ОВТ може бути проведено на інших стадіях життєвого циклу виробу ОВТ:
• розгляд технічної пропозиції (аванпроєкту);
• постановка на виробництво (серійне виробництво та капітальний ремонт);
• використання (експлуатування) виробу ОВТ.
Проведення експертизи технічної документації поєднують, як правило, з прийманням окремих етапів НДДКР. У цьому випадку експертиза проводиться силами експертної підкомісії (групи), яка входить до складу державної (міжвідомчої, відомчої та інших) комісії з приймання відповідного етапу НДДКР.
Основними завданнями метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ є:
– оцінювання обґрунтованості вибору параметрів, які підлягають вимірюванню та контролю, їхніх значень та допустимих відхилень;
– оцінювання обґрунтованості призначення кількісних вимог до метрологічного забезпечення, включаючи показники точності вимірювань параметрів виробу ОВТ;
– оцінювання можливості вимірювання встановлених параметрів виробу ОВТ у процесі його виготовлення, випробувань, експлуатації та ремонту за допомогою заданих засобів вимірювальної техніки і вимірювального контролю (сумісності виробу ОВТ і засобів вимірювальної техніки і вимірювального контролю);
– оцінювання правильності вибору методів вимірювання і засобів вимірювальної техніки для забезпечення необхідної точності вимірювань параметрів і заданої достовірності контролю;
– оцінювання можливості метрологічного обслуговування засобів вимірювальної техніки, які входять до складу виробу ОВТ (у тому числі вмонтованих засобів вимірювальної техніки без їх демонтування);
– оцінювання ступеня автоматизації, уніфікації та стандартизації методів вимірювання і засобів вимірювальної техніки;
– оцінювання правильності застосування методик виконання вимірювань;
– оцінювання техніко-економічного обґрунтування доцільності розробки нових вимірювальних систем, засобів вимірювальної техніки та контролю, які використовуються для проведення випробувань та експлуатації виробів ОВТ, необхідності створення еталонів для калібрування засобів вимірювальної техніки, що пропонуються до застосування;
– оцінювання відповідності реалізованих у виробі ОВТ вимог заданим у ТТЗ (ТЗ) на розробку (модернізацію) виробу ОВТ, заходам метрологічного забезпечення, що регламентовані нормативними документами.
Мета та зміст завдань метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ на кожній із стадій життєвого циклу виробу ОВТ наводиться в Програмі експертизи.
5.4. Оформлення і реалізація результатів метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ
Результати метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ оформлюють у вигляді висновку за результатами експертизи (розділу акта приймання етапу НДДКР).
У висновку за результатами метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ викладаються результати оцінювання стану єдності вимірювань та достовірності контролю параметрів (характеристик) виробу ОВТ, формулюються висновки про відповідність об’єкта експертизи встановленим вимогам до метрологічного забезпечення і надаються рекомендації щодо усунення недоліків, а також підвищення ефективності проведення метрологічних робіт.
Висновок за результатами метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ підписується експертною комісією (підкомісією, групою), яка проводила експертизу, та затверджується керівником головної організації з метрологічної діяльності у МО України та ЗС України.
Для реалізації рекомендацій експертної комісії розробник (виробник) виробу ОВТ розробляє план заходів щодо усунення недоліків та врахування рекомендацій експертної комісії, який погоджується метрологічною службою (головним метрологом) підприємства та замовником ОВТ (військовим представництвом МО України).
Контроль за виконанням плану заходів здійснюють замовник ОВТ (військове представництво МО України) та метрологічна служба розробника (виробника) ОВТ, а на стадії життєвого циклу “використання (експлуатування) виробу ОВТ” – служба метрології та стандартизації командування виду (роду) військ (сил) Збройних Сил України.
6. Функції та завдання військових частин та установ, які беруть участь в організації та проведенні метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.
6.1. На замовника ОВТ покладається:
• визначення необхідності та прийняття рішення про проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• формування вимог до ТТЗ (ТЗ) на НДДКР щодо метрологічного забезпечення та проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• участь фахівців замовника ОВТ у роботі експертних комісій з проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• контроль за реалізацією рекомендацій, виданих за результатами проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.
6.2. На командування виду (роду) військ (сил) Збройних Силах України (на стадії життєвого циклу “використання (експлуатування) ОВТ”) покладається:
• ініціювання проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• підготовка виробів ОВТ, що експлуатуються, до проведення метрологічної експертизи технічної документації;
• участь фахівців служби метрології та стандартизації підпорядкованих командувань у роботі експертних комісій з проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ (за необхідності).
6.3. На військові представництва МО України покладається:
• погодження програм проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• контроль повноти та якості поданої розробником (виробником) технічної документації відповідно до Програми експертизи;
• участь фахівців військових представництв у роботі експертних комісій;
• погодження Плану заходів щодо усунення недоліків та врахування рекомендацій експертної комісії та контроль проведених розробником (виробником) виробу ОВТ заходів.
7. З метою проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ створюються експертні комісії (підкомісії).
До складу експертної комісії (підкомісії) можуть призначатися фахівці з відповідною спеціальною підготовкою та практичним досвідом зі складу:
• метрологічної служби МО України та ЗС України;
• військових представництв МО України;
• науково-дослідних та випробувальних установ (центрів) МО України та ЗС України, які здійснюють науково-технічне (військово-метрологічне) супроводження та беруть участь у розробці (модернізації) виробу ОВТ, а також інших зацікавлених установ (за необхідності).
Склад експертної комісії (підкомісії) затверджується замовником ОВТ згідно з наданими пропозиціями.
8. Експертна комісія (підкомісія) складається з голови та членів комісії І несе відповідальність за:
• повноту, якість і своєчасність проведення робіт з метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• об’єктивність та правильність проведення оцінювання відповідності стану єдності вимірювань та достовірності контролю параметрів (характеристик) виробу ОВТ метрологічним вимогам, заданим у ТТЗ (ТЗ) на розробку (модернізацію) ОВТ, керівним та нормативним документам;
• підготовку висновків за результатами проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ та подання їх на затвердження;
• прийняті рішення відповідно до законодавства України.
9. Голова експертної комісії (підкомісії) зобов’язаний:
• здійснювати контроль та координацію роботи членів комісії, ставити їм завдання та надавати практичну допомогу;
• створювати належні умови для роботи членів комісії;
• дотримуватися правил техніки безпеки та встановленого режиму секретності;
• забезпечувати прозорість та об’єктивність результатів роботи під час проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• підписувати підсумковий документ за результатами проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• надавати матеріали проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ на затвердження та доповідати за її результатами в установленому порядку;
• дотримуватися вимог законодавства України.
10. Голова експертної комісії (підкомісії) має право:
• на забезпечення повним комплектом технічної документації, обладнання та інформації, необхідної для роботи комісії;
• надавати членам комісії доручення, які стосуються питань проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.
11. Члени експертної комісії підпорядковуються голові комісії (підкомісії) та зобов’язані:
• готувати зауваження та пропозиції з питань метрологічного забезпечення для включення їх у висновок за результатами експертизи;
• дотримуватися правил техніки безпеки та встановленого режиму секретності;
• підписувати підсумковий документ за результатами проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ;
• дотримуватися вимог законодавства України.
12. Члени експертної комісії мають право:
• отримувати додаткові матеріали, необхідні для вирішення завдань метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ та обґрунтування, які містять спеціальні розрахунки і результати випробувань;
• висувати в ході проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ зауваження і надавати пропозиції з удосконалення їх метрологічного забезпечення;
• вимагати розгляду експертною комісією питань та зауважень, які виникли в ході проведення метрологічної експертизи технічної документації на вироби ОВТ.