Події
Доступ до інформації: правозастосування і судова практика
Національна школа суддів України за підтримки проекту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні», який фінансується в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2023–2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова», провела в Києві черговий тренінг «Доступ до публічної інформації. Особливості правозастосування та актуальна судова практика» для суддів адміністративних судів.
Читайте також: КСУ перевірить на конституційність окремі приписи Закону «Про запобігання корупції» та КАСУ
Це четвертий, завершальний захід, проведений Національною школою суддів України спільно з проектом Ради Європи. Попередні тренінги відбулися в листопаді 2023-го та лютому–травні 2024 року. Навчання відкрила й надалі модерувала начальниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Любов Гончар, яка окреслила його мету та завдання, зосередивши увагу на важливості проведення такого заходу для суддів адміністративних судів. Опісля виступила програмна менеджерка/радниця проекту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» Лейла Жданова, яка підкреслила ефективність співпраці з Національною школою суддів України у процесі застосування закону щодо доступу до публічної інформації, оскільки ця тематика залишається одним із пріоритетних напрямів спільної роботи. Водночас Л. Жданова уточнила, що одне з ключових завдань на найближчі роки в рамках проекту полягає в покращенні національного законодавства та практики його застосування серед представників різних гілок державної влади, в тому числі суддівства, а також підвищенні обізнаності з європейськими стандартами в сфері доступу до інформації та їх застосування.
Додамо, що проведення тренінгу було запрошено фахову команду викладачів (тренерів): Андрія Жука та Яна Берназюка, суддів Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді; Тетяну Шинкар, суддю Восьмого апеляційного адміністративного суду; Ірину Вербу, суддю Дніпропетровського окружного адміністративного суду у відставці; Ганну Лебедєву, суддю Одеського окружного адміністративного суду; Валерія Кузьменка, суддю Окружного адміністративного суду м. Києва; Тетяну Олексіюк, національну консультантку Ради Європи, віце-президентку моніторингового органу Конвенції Тромсо «Access Info Group».
Читайте також: Правосуддя моделі воєнного стану
Під час тренінгу було опрацьовано три модулі:
- основні поняття та принципи доступу до публічної інформації. Національне та міжнародне законодавство;
- обмеження доступу до публічної інформації;
- окремі аспекти застосування права на доступ до публічної інформації.
Під час цих модулів судді-учасники мали змогу поглибити знання з міжнародних принципів доступу до публічної інформації, змісту базових міжнародних документів у сфері прав людини, які визначають право на інформацію, зокрема Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів (Конвенція Тромсо). Акцент було зроблено й на основних положеннях Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою якого є забезпечення прозорості та відкритості суб’єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Висвітлено особливості реалізації судами права на доступ до публічної інформації в умовах воєнного стану та ролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у питаннях доступу до інформації у період воєнного стану. Крім того, закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України