Законодавство
Не довідка, а заява особи з інвалідністю – підстава для надання відстрочки доглядальнику
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону щодо забезпечення реалізації права осіб з інвалідністю І та ІІ групи на постійний догляд без корупційних ризиків та зайвої бюрократії № 11461.
Так, новою редакцією п. 13, 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» запропоновано уточнити, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
– які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови що така особа з інвалідністю письмово підтвердила, що обрала військовозобов’язаного чи військовозобов’язаних (не більше двох членів сім’ї) для здійснення за нею догляду, і що обрані військовозобов’язані підтверджують письмово готовність здійснювати такий догляд. У разі письмової заяви від особи з інвалідністю I чи ІІ групи про відсутність серед членів сім’ї першого ступеню споріднення невійськовозобов’язаних осіб, які відповідно до закону зобов’язані цю особу з інвалідністю утримувати або доглядати за нею із взаємною згодою на це (або що такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом, відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі), здійснювати догляд за цією особою з інвалідністю I чи II групи можуть інші особи з числа військовозобов’язаних (не більше двох) за вибором такої особи з інвалідністю і за наявності взаємної письмової згоди на здійснення такого догляду;
– члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше двох та за умови що ця особа з інвалідністю письмово заявляє про відсутність серед членів сім’ї першого ступеню споріднення осіб, які відповідно до закону зобов’язані цю особу з інвалідністю утримувати або доглядати за нею із взаємною згодою на це, або що ці члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду, про що є висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі письмової заяви від особи з інвалідністю I чи ІІ групи про відсутність серед членів сім’ї першого та другого ступеню споріднення невійськовозобов’язаних осіб, які відповідно до закону зобов’язані цю особу з інвалідністю утримувати або доглядати за нею із взаємною згодою на це (або що такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом, відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі), норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи за наявності письмового підтвердження взаємної згоди на такий догляд.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.