Події
Міжнародний захист: практика судів країн-членів Євросоюзу та Суду ЄС
Другого серпня у Львові Національна школа суддів України спільно з Благодійним фондом «Право на захист» та Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН) провели семінар-практикум «Практика судів країн-членів Європейського Союзу та Суду ЄС у сфері міжнародного захисту: корисний досвід для України» для суддів Верховного Суду, апеляційних, окружних адміністративних та місцевих загальних судів.
Читайте також: Спрощені режими оподаткування: що там у сусідів?
Як було зазначено, захід проводився з метою ознайомлення з практикою судів держав-членів Європейського Союзу й Суду ЄС у сфері міжнародного захисту та вивчення досвіду, який може бути корисним для України в контексті євроінтеграційних процесів. Семінар відкрили директорка Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Оксана Польна, менеджерка БФ «Право на захист» Софія Кордонець та голова Львівського польового офісу УВКБ ООН в Україні Омед Айюб. Модерували освітній захід начальниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Любов Гончар та провідна юристка міжнародного захисту БФ «Право на захист» Олена Річко.
Наразі, як відомо, Україна веде переговори про членство в ЄС і має можливість та необхідність ще більше дізнатися про спільні права та обов’язки Євросоюзу, включаючи його інструменти правового тлумачення, зокрема, Cуд ЄС. Адже необхідною умовою вступу України до Союзу є адаптація національного законодавства, щоб узгодити його з acquis ЄС та численними основними принципами Європейського Союзу, які були запроваджені та розвинуті через юриспруденцію Суду ЄС. Розділ 24 acquis Євросоюзу є особливо важливим для українців, оскільки він охоплює питання притулку.
Читайте також: Чи відповідають сьогоднішні рішення ВАКС європейській практиці?
Під час подальшого обговорення теми Олеся Радишевська, суддя Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді, під час свого виступу представила доповідь на тему «Чи потрібно і як застосовувати суддям України практику Суду Європейського Союзу?», в якій розглянула питання, пов’язані з правом ЄС та його джерелами, acquis ЄС, європейською інтеграцією нашої держави та Угодою про асоціацію, особливостями застосування права Євросоюзу національними судами на прикладі діяльності Верховного Суду.
У свою чергу Боштян Залар, старший суддя апеляційного підрозділу Адміністративного суду Республіки Словенія, президент Європейського відділення Міжнародної асоціації суддів у справах біженців та мігрантів, ad hoc суддя Європейського суду з прав людини, презентував доповідь на тему «Виклики для національних суддів країн-членів ЄС у справах про міжнародний захист», в якій він проаналізував 12 ключових викликів. Серед них: системна інтеграція прецедентного права ЄСПЛ та Суду ЄС у національну юриспруденцію; використання загальних принципів права в справах, пов’язаних з притулком; абсолютний захист заборони катувань та нелюдського поводження; вирішення проблеми відсутності документальних доказів; оцінка ризику, пов’язана з прогнозуванням майбутніх подій; виклики у застосуванні цивільного процесуального кодексу в адміністративних спорах щодо притулку; соціально-культурна дистанція між шукачем притулку та суддею; перехід від культури невіри до структурованого підходу оцінки достовірності; чутливість до особливої вразливості заявників; подолання упередженостей та стереотипів; винесення рішень під тиском навантаження та часу; професійне вигорання і втома від співчуття серед імміграційних суддів. Як було наголошено, ця доповідь є особливо важливою в контексті розширення правового співробітництва та інтеграції України до ЄС, оскільки допоможе національним суддям краще зрозуміти та застосовувати практику європейських судів.
Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України