Законодавство
Як відбирати зразки для перевірки продуктів на вміст свинцю, кадмію та ртуті?
Вступив у дію наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Методів відбору зразків для визначення максимально допустимих рівнів певних забруднюючих речовин у харчових продуктах для цілей державного контролю» від 25 червня 2018 р. № 288.
У Методах відбору зібрано загальні процедури, за якими відбираються зразки харчових продуктів для лабораторних досліджень на вміст свинцю, кадмію, ртуті, олова та арсену, (3-MCDP) та поліциклічних ароматичних вуглеводнів.
Положення Методів відбору є обов’язковими для державних ветеринарних інспекторів Держпродспоживслужби, акредитованих лабораторій, операторів ринку з виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Кожний лабораторний зразок має бути поміщений в чистий інертний контейнер, що забезпечує належний захист від забруднення (контамінації), впливу на склад зразка та пошкодження під час транспортування.
Зразки для проведення лабораторних досліджень (випробувань) рівнів поліциклічних ароматичних вуглеводнів слід відбирати лише у чистий інертний скляний контейнер, не допускаючи контакту зі пластиковим контейнером та захищаючи від світла.
Відповідно, відбір зразків оформлюється актом та опечатується на місці з нанесенням ідентифікаційного коду, що дає змогу ідентифікувати партію харчових продуктів, звідки взято зразок.
Точкові зразки відбираються з різних місць партії, а мінімальна кількість таких зразків зазначена у додатку 3 до Методів (від 3 до 10 залежно від маси партії).
При відібранні точкових зразків з рідин, має здійснюватися фізичне перемішування речовини. Для об’єднаного зразка відбирається 3 точкових зразки, що в сумі маю скласти не менше 1 л.
При відборі зразків з партії (більше 500 кг) великої риби (більше 1 кг) – точковий зразок відбирається з середньої частини тушки риби.
У випадку, коли такі методи відбору призводить до неприйнятних для оператора ринку наслідків комерційного характеру через порушення цілісності партії (у зв’язку з особливостями виду упаковки, способу транспортування тощо), допускається використання альтернативного методу відбору зразків за умови, що він забезпечує репрезентативність об’єднаного зразка та буде детально описаним в акті відбору зразків.
You must be logged in to post a comment Login