Законодавство
Продавати можна будь-яку частку державного банку
Набрав чинності Закон України «Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків» від 19 вересня 2024 р. № 3983-IX – див. Державні банки можна буде продавати частинами.
При цьому до завершення продажу пакетів акцій банків, у капіталізації яких брала участь держава відповідно до Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», управління корпоративними правами держави, що посвідчуються такими акціями, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, якщо інше не встановлено законом.
У випадку втрати банком статусу державного банку відповідно до ст. 7 Закону України «Про банки і банківську діяльність» у разі часткового відчуження державою належних їй акцій державного банку управління корпоративними правами держави, що посвідчуються акціями такого банку, що залишилися у державній власності, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Радники з продажу, залучені для підготовки до продажу та/або здійснення продажу пакетів акцій банків до набрання чинності цим Законом, продовжують надання відповідних послуг згідно з умовами укладених з ними договорів та можуть отримати додаткову винагороду відповідно до положень цього Закону.
Продаж пакетів акцій банків, щодо яких рішення про продаж прийнято до набрання чинності цим Законом, продовжується та завершується відповідно до вимог цього Закону. Кабінет Міністрів України має право визначити особливості такого продовження та завершення продажу у порядку проведення конкурсу.
Крім того, встановлено, що:
1) положення абз. 1 ч. 2 та ч. 4 ст. 105 Закону України «Про акціонерні товариства» не застосовуються до акцій, викуплених або іншим чином набутих до набрання чинності цим Законом банком, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій належать державі;
2) банк, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій належать державі, може:
– здійснити продаж акцій, викуплених або іншим чином набутих таким банком до набрання чинності цим Законом на підставі рішення загальних зборів акціонерів незалежно від дати, у яку такі акції були викуплені чи іншим чином набуті таким банком;
– прийняти рішення про анулювання акцій, викуплених або іншим чином набутих таким банком до набрання чинності цим Законом, а також пов’язані з ним рішення (зокрема про зменшення розміру статутного капіталу банку) без необхідності прийняття такого рішення власниками привілейованих акцій банку незалежно від положень статуту такого банку;
3) банк, контрольний пакет акцій якого проданий відповідно до Закону України «Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків», протягом двох років з дати такого продажу може:
– здійснити продаж акцій, викуплених або іншим чином набутих таким банком до набрання чинності цим Законом на підставі рішення загальних зборів акціонерів незалежно від дати, у яку такі акції були викуплені чи іншим чином набуті таким банком;
– прийняти рішення про анулювання акцій, викуплених або іншим чином набутих таким банком до набрання чинності цим Законом, а також пов’язані з ним рішення (зокрема про зменшення розміру статутного капіталу банку) без необхідності прийняття такого рішення власниками привілейованих акцій банку незалежно від положень статуту такого банку.
Водночас, визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України «Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава».
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.