Законодавство
За злочини проти України позбавлятимуть нагород
Набрав чинності Закон України від 20 листопада 2024 р. № 4074-IX, яким новим п. 2-1 ч. 1 ст. 51 Кримінального кодексу України визначено новий вид додаткового покарання – позбавлення державної нагороди України.
При цьому новою ст. 54-1 цього Кодексу передбачено, що особа, засуджена за тяжкий чи особливо тяжкий злочин, кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також кримінальне правопорушення, передбачене ст. 258 – 258-5, 260, 261 цього Кодексу, яка має державну нагороду України, може бути позбавлена за обвинувальним вироком суду такої державної нагороди України.
Також текст ст. 77 цього Кодексу викладено в новій редакції, відповідно до якої у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням можуть бути призначені додаткові покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу, позбавлення державної нагороди України.
При цьому змінами до інших законодавчих актів України встановлюється, що підставою для застосування санкції у виді позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення може бути також вчинення нагородженою особою дій, що популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, представників органів влади держави-агресора та їхні дії, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України.
Особа, позбавлена державної нагороди, а також члени сім’ї такої особи втрачають право на всі права і пільги, що були отримані особою, яка позбавлена державної нагороди України.
Державні нагороди і відповідні документи про нагородження, що належали особі, яку позбавлено державних нагород, підлягають поверненню протягом 30 днів постійно діючому допоміжному органу, утвореному Президентом України.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.