Законодавство
Разом із заявою про визнання фізичної особи недієздатною не вимагається подання доказів
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону щодо подання заяв про визнання фізичної особи недієздатною № 12239.
Ініціатор законопроекту вказує, що ч. 3 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Це положення не містить вимог разом із заявою про визнання фізичної особи недієздатною подати докази, що підтверджують викладені в заяві обставини. Однак, деякі суди всупереч вказаній нормі, залишають такі заяви без руху для надання відповідних доказів з посиланням на ст. 83 Цивільного процесуального кодексу України, ігноруючи те, що у справах окремого провадження законодавець наділив суд можливістю за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
При цьому Верховний Суд у справі № 569/4466/23 зазначив, що ч. 3 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України не містить вимоги разом із заявою про визнання фізичної особи недієздатною подати докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
З огляду на це, новою редакцією ч. 3 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України пропонується уточнити, що у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Вимоги ст. 83 цього Кодексу не застосовуються при поданні заяви, передбаченої цією частиною. З метою з’ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази та призначити експертизи.