Законодавство
Нефінансові заходи кримінально-правового характеру для юросіб
Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів притягнення юридичних осіб до відповідальності за підкуп посадових осіб іноземних держав» (законопроект № 11443).
Серед іншого, новою редакцією ч. 4 ст. 18 Кримінального кодексу України встановлюється, що службовими особами також визнаються посадові особи іноземних держав (особи, які обіймають посади в законодавчому, виконавчому або судовому органі іноземної держави, у тому числі присяжні засідателі, в органі місцевого самоврядування або автономному утворенні на території держави, інші особи, які здійснюють функції держави для іноземної держави, зокрема для державного, місцевого органу або державного, комунального підприємства), іноземні третейські судді, особи, уповноважені вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземних державах у порядку, альтернативному судовому, посадові особи міжнародних організацій (працівники міжнародної організації чи будь-які інші особи, уповноважені такою організацією діяти від її імені), а також члени міжнародних парламентських асамблей, учасником яких є Україна, та судді і посадові особи міжнародних судів.
Також новою ст. 96-10-1 «Додаткові (нефінансові) заходи кримінально-правового характеру» цього Кодексу визначається, що тимчасове обмеження діяльності юридичної особи – це заборона для юридичної особи протягом визначеного судовим рішенням строку здійснювати певний вид та/або види діяльності, зокрема:
Читайте також: 150 мільйонів гривень штрафу за те, що назвеш зрадника чи хабарника на ім’я
1) брати участь у публічних та оборонних закупівлях;
2) користуватися ліцензією (зупинення дії ліцензії повністю або частково);
3) брати участь у приватизації державного та комунального майна;
4) брати участь в оренді державного та комунального майна (у тому числі заборона продовження договору оренди);
5) отримувати новий або продовжувати строк дії спеціального дозволу на користування надрами (у тому числі зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами);
6) брати участь в органах соціального діалогу, крім утвореної на локальному рівні для ведення колективних переговорів двосторонньої робочої комісії;
7) купувати облігації внутрішніх державних позик України;
8) створювати та брати участь у роботі саморегулівних організацій;
9) виробляти та розповсюджувати рекламу про власну діяльність;
10) здійснювати спонсорство;
11) брати участь у державно-приватному партнерстві;
12) брати участь у діяльності спільних підприємств.
Тимчасове обмеження в отриманні прав та/або переваг – це заборона для юридичної особи протягом визначеного судовим рішенням строку отримувати визначені законодавством України права та/або переваги, зокрема:
1) одержувати будь-які пільги та активи від держави та територіальної громади;
2) залучати, використовувати, освоювати кошти міжнародних технічних проектів та міжнародних фінансових операцій;
3) отримувати державну допомогу суб’єктам господарювання (бути отримувачем державної допомоги);
4) набувати статус резидента Дія Сіті;
5) отримувати державну та іншу фінансову підтримку експортної діяльності.
Суд може призначити додатковий (нефінансовий) захід кримінально-правового характеру стосовно юридичної особи строком від шести місяців до трьох років.
До юридичної особи за рішенням суду застосовується додатковий (нефінансовий) захід кримінально-правового характеру, пов’язаний із сферою діяльності, у межах якої встановлено зв’язок юридичної особи із суспільно небезпечним діянням, що підпадає під ознаки діянь, передбачених ст. 209, 369, 369-2 стосовно службових осіб, передбачених ч. 4 ст. 18 цього Кодексу.
Крім того, Кримінальний процесуальний кодекс України доповнено новою гл. 37-1 «Кримінальне провадження щодо застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру у спеціальному порядку», а також внесено зміни до інших законодавчих актів України.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.