В світі
Правосуддя в державах ЄС все більше відтерміновується
Черговий звіт про стан виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та Суду Євросоюзу (СЄС) щодо найбільш знакових справ у державах-членах ЄС свідчить, що вони не поспішають виправляти помилки.
«Відкладене» правосуддя
Звіт «Правосуддя відкладене і в правосудді відмовлено: невиконання рішень європейських судів та верховенство права», підготовлений Democracy Reporting International та European Implementation Network, засвідчив, що деякі країни постійно не виконують рішення судових органів ЄС або ж виконують зі значним запізненням. Станом на 1 січня 2024 року у всіх державах-членах нараховувалося 621 (44%) рішення Європейського суду з прав людини, що очікувало на повне виконання, порівняно з 616 (40%) у 2022-му та 602 (37,5%) у 2021-му. Загалом лише близько половини з 201 знакового рішення ЄСПЛ у сфері верховенства права, винесеного за останні п’ять років, були повністю виконані. Середня тривалість очікування на виконання провідних рішень Європейського суду з прав людини щодо держав ЄС у 2023 році становила п’ять років і два місяці, порівняно з п’ятьма роками й одним місяцем у 2022-му та чотирма роками й чотирма місяцями у 2021-му. Болгарія, Фінляндія, Греція, Угорщина, Ірландія, Італія, Мальта, Польща, Португалія, Румунія мають знакові рішення, які не були виконані понад п’ять років.
Читайте також: Китай подав до суду на ЄС
Натомість найкращі результати у виконанні судових рішень продемонстрували Швеція (відмінно), Данія, Естонія, Люксембург, Словенія (дуже добре), Австрія, Чехія, Фінляндія, Ірландія та Латвія (добре). Так Фінляндія досягла значного прогресу, майже ліквідувавши свої борги з невиконаних рішень протягом 2023 року.
Найгірші результати зафіксовано в Румунії, Польщі, Італії, Угорщині, Болгарії (дуже серйозні проблеми), Греція (проблемна), Іспанія, Словаччина, Мальта, Кіпр, Бельгія (посередньо погано). У 2023 році майже 76% знакових рішень Європейського суду з прав людини за останній рік все ще очікують на повне виконання в Угорщині. Тим часом Румунія має найбільшу кількість невиконаних рішень ЄСПЛ – загалом 115. Румунія та Угорщина продовжують відставати з виконанням рішень, оскільки значна частина рішень Суду ЄС або відкладається більш ніж на два роки, або виконується лише частково. Румунія частково виконала 83,33% рішень, а Угорщина – 52,6%. Затримки є поширеним явищем в обох країнах: 50% рішень у Румунії та 66% – в Угорщині залишаються невиконаними понад два роки. Конституційні суди в країнах, що не виконують зобов’язання, систематично оскаржують повноваження Суду ЄС, перешкоджаючи виконанню, деякі відкрито, а деякі опосередковано. Вищі суди Франції та Німеччини також оскаржували пріоритет права ЄС і повноваження Суду ЄС, хоча ці оскарження були поодинокими й несистематичними, порівняно з іншими країнами.
Найчастіше виникають проблеми із виконанням вироків, що стосуються: умов тримання під вартою, а також інших прав затриманих осіб; жорстокого поводження з боку поліції та його нерозслідування; питань, пов’язаних із правами осіб з психічними розладами та психіатрією; питань, пов’язаних з правами ЛГБТК+ та дискримінацією; надання притулку та міграції. Дещо краща ситуація з рішеннями щодо неефективного реагування влади на домашнє та сексуальне насильство; надмірної тривалості цивільних, адміністративних та кримінальних проваджень; широкого кола питань, пов’язаних зі справедливим судовим розглядом, майновими правами та доступом до правосуддя, а також питань, пов’язаних із захистом приватного життя.
Найбільшу стурбованість викликає стан дотримання рішень Європейського суду з прав людини щодо доступу до правосуддя, включаючи незалежність суддів і прокурорів та надання притулку й міграції. Серед інших тем: зберігання персональних даних і доступ до них органів влади, а також доступ до інформації й доцільність обмеження з міркувань національного інтересу; обмеження діяльності організацій громадянського суспільства та академічних установ.
Читайте також: Земельне законодавство України та правові цінності ЄС: коли настане гармонія?
Для покращення ситуації автори звіту рекомендують: надалі включати дані про виконання рішень Європейського суду з прав людини до щорічного звіту Єврокомісії про верховенство права, а також систематично аналізувати та висвітлювати виконання рішень Суду ЄС; Єврокомісія має надавати конкретні рекомендації державам на основі даних про виконання ними рішень ЄСПЛ та СЄС, що стосуються верховенства права; використовувати всі наявні інструменти, включаючи процедури порушення та фінансовий тиск, для реагування на невиконання державами-членами рішень Європейського суду з прав людини, використовуючи відповідні рішення ЄСПЛ як додаткові докази; ретельніше моніторити стан виконання рішень СЄС та вдосконалити механізми їх виконання державами-членами.
Джерело: Юридичний вісник України