В Україні
Насильство в сім’ї як злочин
За 9 місяців цього року до Національної поліції України надійшло понад 155 тисяч (2023-го – понад 290 тис.) заяв і повідомлень про вчинені правопорушення та інші події, пов’язані з домашнім насильством. Майже 146 тисяч звернень подали дорослі, з яких майже 121 тисячу – жінки.
Про це, зокрема, йшлося на робочій зустрічі представниць поліції та Вінницького апеляційного суду. Одне із порушених питань – оформлення матеріалів про вчинення насильства в сім’ї як адміністративного правопорушення. На дотриманні судами правил підсудності відповідно до вимог статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення акцентувала увагу суддя Вінницького апеляційного суду Ірина Ковальська. «Справи про адміністративне правопорушення розглядаються за місцем його вчинення. Якщо цю вимогу не виконано, суд надсилає їх за підсудністю», – нагадала вона.
За словами координаторки служби підтримки постраждалих від домашнього насильства апеляційного суду Наталії Гром, більшість апеляційних скарг на вироки про домашнє насилля як злочин надходять від прокурорів. Вони оскаржують рішення першої інстанції, бо вважають: призначене кривднику чи кривдниці покарання – м’яким. «До речі, прокуратура в апеляційних скаргах просить застосувати до кривдника ще й обмежувальні заходи, аби він не комунікував із потерпілою, а також зобов’язати правопорушника пройти відповідну програму для кривдників», – зауважила керівниця апарату Вінницького апеляційного суду Наталія Король.
Як уточнила під час зустрічі начальниця сектору протидії домашньому насильству Вінницького районного управління поліції Марія Дзюбенко, на профілактичному обліку в Національній поліції України перебуває майже 113 тисяч осіб, які вчинили домашнє насильство. «Понад 95 тисяч із них – чоловіки, а понад 17 тисяч – жінки», – додала старша інспекторка цього сектору Ірина Черкашина.
Джерело: Юридичний вісник України