Судова практика
Дізнавач уповноважений на призначення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень
9 вересня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 484/2504/21 задовольнив частково касаційну скаргу засудженого, який стверджував про відсутність у дізнавача повноважень на призначення експертизи.
Міськрайонний суд вироком, залишеним без змін апеляційним судом, визнав фігуранта винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК України, за те, що він, перебуваючи в барі, в ході конфлікту на ґрунті ревнощів завдав один удар кулаком в обличчя потерпілому, від якого останній посунувся до стіни та присів, після чого правопорушник, перебуваючи зверху відносно потерпілого, завдав ще декілька ударів кулаками йому в обличчя, спричинивши останньому середньої тяжкості тілесні ушкодження.
У касаційній скарзі засуджений, зокрема зазначав, що за правилами ст. 242 КПК України правом призначати експертизи щодо встановлення тяжкості тілесних ушкоджень наділені слідчий і прокурор, але не дізнавач, який призначив експертизу у кримінальному провадженні щодо нього.
Верховний Суд визнав необґрунтованими доводи щодо відсутності у дізнавача повноважень на призначення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень з посиланням на положення ч. 2 ст. 242 КПК України, оскільки ці положення визначають обов’язок, а не право, слідчого або прокурора забезпечити проведення відповідної експертизи.
При цьому положення ч. 1 ст. 242 КПК України визначають, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених ст. 244 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 40-1 КПК України дізнавач відноситься до сторони обвинувачення у кримінальному провадженні і при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого. Таким чином, Верховний Суд не вбачив підстав вважати, що дізнавач не уповноважений призначати проведення експертизи.
Однак Верховний Суд погодився з доводами касаційної скарги засудженого про те, що апеляційний суд належним чином не перевірив його твердження в апеляційній скарзі щодо повноважень прокурора, тому ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.