Законодавство
Домашні профілактичні медогляди дітей можуть не проводитися під час війни
Набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України від 3 грудня 2024 р. № 2003, яким визначено механізм проведення профілактичних медичних оглядів дітей від народження до 4 років.
Зокрема передбачено, що профілактичні медичні огляди дітей проводяться під час надання медичної послуги з надання первинної медичної допомоги медичне спостереження за здоровою дитиною, визначеною в додатку 1 до Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 березня 2018 р. № 504, спрямованою на збереження і зміцнення здоров’я дитини та включає в себе комплексну оцінку розвитку дитини, надання медичної, психосоціальної допомоги відповідно до потреб періоду розвитку, консультування щодо грудного вигодовування та раціонального харчування, профілактики захворювань і травматизму, раннього виявлення порушень розвитку або ризику їх виникнення, формування навичок здорового способу життя, та спрямована на створення оптимальних умов для здорового гармонійного активного розвитку дитини в сприятливому безпечному середовищі.
Читайте також: У рішенні суду про позбавлення батьківських прав має бути визначено його наслідки для дитини
Затверджений Порядок не поширюється на динамічне спостереження за пацієнтами із діагностованими захворюваннями, які мають хронічний перебіг.
На період встановлення карантину, запровадження надзвичайної ситуації, надзвичайного або воєнного стану в Україні з метою повного, своєчасного та безперервного задоволення потреб населення у медичній допомозі до надання всіх видів медичної допомоги у закладах охорони здоров’я домашні візити під час проведення профілактичних медичних оглядів дітей від народження до 4 років можуть не здійснюватися, якщо це обумовлено безпековими факторами. Завдання домашніх візитів повинні бути виконані за місцем надання первинної медичної допомоги пацієнтам під час візитів до надавача первинної медичної допомоги.
Медичне спостереження організовується надавачем ПМД та складається з двох компонентів:
– універсального, який є загальним та складається з обов’язкових планових амбулаторних прийомів лікаря з надання ПМД та планових домашніх візитів медичного працівника до сім’ї з дитиною за графіком, визначеним в додатку до цього Порядку;
– прогресивного, який включає позапланові амбулаторні прийоми лікаря з надання ПМД та/або позапланові домашні візити медичного працівника у разі виявлення у дитини відхилень від показників розвитку, порушень розвитку чи високих ризиків виникнення порушень розвитку внаслідок несприятливої дії біологічних чи соціальних факторів, визначених у пп. 1 та 2 п. 9 Порядку раннього виявлення чи виявлення інших ризиків медичного чи психосоціального характеру.
Читайте також: Дізнавач уповноважений на призначення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень
Медичне спостереження дітей медичним працівником проводиться у формі планового амбулаторного прийому або позапланового амбулаторного прийому. Лікар з надання ПМД може самостійно здійснювати домашні візити чи візити до надавача ПМД з залученням чи без залучення медичного працівника.
Медичне спостереження дітей медичним працівником проводиться у формі планових та позапланових домашніх візитів або візитів до надавача ПМД, у тому числі з використанням засобів телемедицини. Планові візити до надавача ПМД проводяться в умовах, що виключають контакт здорової дитини з хворими пацієнтами.
Під час першого домашнього візиту батьки дитини (один з батьків чи інший законний представник дитини) надають інформовану згоду на проведення медичного огляду.
Затверджено й Порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей віком від 4 до 18 років.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.