Законодавство
Партнерство громад задля подолання наслідків агресії рф
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2025 р. № 97, якою визначено механізм реалізації експериментального проекту із сприяння налагодженню системної взаємодії між територіальними громадами задля зміцнення їх єдності та стійкості у подоланні наслідків збройної агресії російської федерації проти України.
Відповідно до затвердженого Порядку:
– громада-форпост – територіальна громада, яка розташована на відстані менше 100 кілометрів від лінії зіткнення та державного кордону з російською федерацією;
– партнерські громади – всі інші територіальні громади, які не охоплені терміном «громада-форпост»;
– сестринські громади – партнерська громада та громада-форпост, які уклали між собою меморандум (угоду) в рамках експериментального проекту.
Метою реалізації експериментального проекту є сприяння згуртованості територіальних громад України через координацію органами виконавчої влади ефективної взаємодії між громадами-форпостами та партнерськими громадами, що зосередить увагу на:
– задоволенні базових потреб населення в громадах-форпостах через надання гуманітарної допомоги, проведення поточного ремонту та аварійно-відновлювальних робіт житлової та соціальної інфраструктури у громадах-форпостах;
– посиленні соціальної стабільності та адаптації населення до кризових умов;
– проведенні культурно-освітніх, спортивних, громадських, комунікаційних та інших заходів, що сприятимуть згуртованості територіальних громад та підтримці населення.
Для забезпечення реалізації експериментального проекту Мінрозвитку утворюється тимчасовий дорадчий орган із сприяння налагодженню партнерства та системної взаємодії між територіальними громадами як консультативно-дорадчий орган, завданням якого є надання методологічної, організаційної, комунікативної, моніторингової підтримки учасникам експериментального проекту.
Учасниками експериментального проекту є:
– обласні, Київська міська державні адміністрації (військові адміністрації);
– територіальні громади через сільські, селищні, міські ради (за згодою);
– військові адміністрації населених пунктів у разі їх утворення (за згодою).
Рішення щодо участі в експериментальному проекті приймає відповідна сільська, селищна, міська рада, військова адміністрація населеного пункту (в разі її утворення).
Взаємодія між сестринськими громадами здійснюється у межах укладених між ними меморандумів (угод).
Меморандум (угода) містить права та відповідальність сторін, заходи для підтримки відновлення та життєдіяльності громад-форпостів, строки їх здійснення, а також механізми моніторингу та оцінки відповідних заходів. Меморандум (угода) базується на особливостях кожної територіальної громади, включно з її ресурсами, потребами, логістичними та іншими можливостями, із дотриманням принципів законності, добровільності, рівноправності, прозорості та відкритості.
Учасники експериментального проекту протягом одного місяця з дня набрання чинності постановою від 31 січня 2025 р. № 97 повинні повідомити Мінрозвитку про укладені меморандуми (угоди), предметом яких є надання підтримки одній із територіальних громад.
В реалізації експериментального проекту можуть брати участь також суб’єкти господарювання, волонтерські та благодійні організації, партнери з розвитку, донори гуманітарної допомоги тощо (за згодою).
Співпраця сестринських громад у рамках експериментального проекту, розпочата до набрання чинності постановою від 31 січня 2025 р. № 97, продовжується відповідно до цього Порядку.
Визначено й форми підтримки громад-форпостів. При цьому в межах взаємодії може бути обрана одна або кілька форм підтримки.
Одна із сторін меморандуму (угоди) за їх спільним рішенням протягом трьох календарних днів з дня укладення меморандуму (угоди) інформує дорадчий орган, а до моменту його утворення – Мінрозвитку, про започаткування партнерства, надсилає засвідчену в установленому порядку копію укладеного меморандуму (угоди), а також інші документи або відомості, які свідчать про форми, обсяги та строки співробітництва.
Одна із сторін меморандуму (угоди) за їх спільним рішенням у строки, визначені дорадчим органом, на регулярній основі подає дорадчому органу інформацію про стан виконання досягнутих домовленостей, включно з переліком виконаних заходів відповідно до меморандуму (угоди), труднощі у реалізації домовленостей, план дій на наступний звітний період.
Дорадчий орган здійснює збір, аналіз та оцінку поданої інформації з метою моніторингу процесу виконання меморандуму (угоди), узагальнює проблеми та надає рекомендації для їх подолання, готує узагальнені звіти про реалізацію експериментального проекту для Мінрозвитку.
Також затверджено примірну форму меморандуму (угоди) про співробітництво територіальних громад у формі партнерства.
Експериментальний проект реалізовуватиметься протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.