Connect with us

Судова практика

Зупинення судового провадження щодо обвинуваченого (зокрема військовослужбовця) не застосовується до провадження щодо засудженого в суді касаційної інстанції

Опубліковано

19 листопада 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 396/109/23 не знайшов підстав для зупинення касаційного провадження.

Вироком районного суду військовослужбовця засуджено за ст. 121 ч. 1; ст. 263 ч. 1 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

Ухвалою апеляційного суду змінено вирок районного суду в частині призначеного покарання – на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки. Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України на нього покладено такі обов`язки: протягом іспитового строку періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання. У решті вирок залишено без змін.

Читайте також: Підставою для звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям є повне відшкодування збитків і шкоди, а не лише усунення суспільно небезпечних наслідків

У касаційній скарзі прокурор просив скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції, не погодившись із висновками апеляційного суду щодо можливості виправлення та перевиховання засудженого при звільненні його від відбування покарання з випробуванням. Також стверджував, що на момент подачі касаційної скарги засуджений до виконання своїх службових обов`язків з несення військової служби не повернувся, що, на думку прокурора, свідчить про відсутність у засудженого щирого каяття та введення суду апеляційної інстанції в оману щодо дійсних намірів зміни ціннісних орієнтирів.

В запереченнях на касаційну скаргу прокурора захисник зазначав про безпідставність її доводів, а також долучив документи на підтвердження того, що засуджений на час судового розгляду проходив військову службу та не міг з’явитися в судове засідання касаційного суду, у зв’язку із чим просив зупинити касаційне провадження на підставі ст. 335 КПК України.

Читайте також: Для визнання щирого каяття обставиною, яка пом’якшує покарання, не має значення, на якій стадії воно відбулося. Головне – каяття має бути щирим

Верховний Суд вказав, що правила ст. 335 КПК України, на які посилався захисник, для зупинення касаційного провадження, стосуються зупинення судового провадження стосовно особи у статусі обвинуваченого при судовому розгляді кримінального провадження в судах першої та апеляційної інстанцій.

За змістом ч.ч. 2 та 3 ст. 43 КПК України засудженим у кримінальному провадженні є обвинувачений, обвинувальний вирок щодо якого набрав законної сили. Засуджений має права обвинуваченого, передбачені ст. 42 КПК України, в обсязі, необхідному для його захисту на відповідній стадії судового провадження.

Вирок суду першої інстанції щодо військового, з урахуванням ухвали апеляційного суду, набрав законної сили і він на даний час перебуває у статусі засудженого.

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку, що обставини, на які посилається захисник, не можуть бути підставою для зупинення провадження щодо військового в суді касаційної інстанції в порядку ст. 335 КПК України.

Водночас Верховний Суд ухвалу апеляційного суду залишив без зміни, а касаційну скаргу прокурора – без задоволення.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.