Connect with us

Думка експерта

Незаконні реформи чи узурпація влади? Загроза пенсійному забезпеченню прокурорів

Опубліковано

Думаю, багато хто звернув увагу, як ще один з одіозних «Слуг народу» – Данило Гетманцев – відреагував на відсутність достатньої кількості голосів у Раді за скандальний законопроект, поданий не менш одіозною Галиною Третьяковою, яким влада, вже в котрий раз, фактично хоче знищити систему пенсійного забезпечення прокурорів? Не стримавшись, він знову «озброївся» своїми улюбленими штампами – «совок», «несправедливість», «реформа», – сподіваючись, що за гучними словами ніхто не помітить чергового порушення нашим парламентом Конституції України, до речі, до чого він їх і схиляв депутатів, за ініціативою саме провладної команди.

Олексій Баганець
заступник Генерального прокурора (2000–2002, 2005–2006, 2014–2015 рр.), заступник голови Союзу юристів України, почесний президент Асоціації слідчих України, віце-президент Світового конгресу українських юристів, адвокат, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України, стрілець Тероборони м. Києва

Відверте беззаконня

За моїм переконанням, це, вибачте, не реформа, а правове беззаконня, замасковане під відвертий популізм. Замість зваженої політики – дешеві трюки для соцмереж, мовляв, «розганяємо совкову систему». Але суть запропонованих Г. Третьяковою законодавчих змін елементарно проста: йдеться про відверте свавілля: цинічну спробу позбавити прокурорів законних пенсій, гарантованих спеціальним законом і Конституцією нашої держави. Тому, пане Гетманцев, хочу вам роз’яснити, що позбавлення вже існуючих прав, або навіть зменшення їх частини чи об’єму, це не реформа, це черговий прояв узурпації влади в Україні, що ми на весь світ чомусь категорично заперечуємо. Чергова спроба обґрунтувати даний законопроект про обмеження або зниження розміру пенсій прокурорам напряму суперечить Конституції України, статті 8, 22 та 46 якої, звертаю вашу увагу, пане «народний обранцю», гарантують принцип верховенства права та забороняють звуження вже наданих прав і закріплюють право на соціальний захист, а будь-яке зменшення змісту чи обсягу вже наданого права, навіть через новий закон, є неконституційним, якщо воно порушує зазначені принципи!

Читайте також: Строк інвалідності для осіб, які мали проходити повторний огляд, продовжено до 1 липня

Позиція ЄСПЛ

Крім того, ще раз наголошую, що Закон України «Про прокуратуру» є спеціальним актом, який чітко визначає порядок пенсійного забезпечення прокурорів. Законопроекти, які намагаються в обхід цього закону ввести нові механізми призначення й перерахунку пенсій прокурорам, порушують принцип правової визначеності. Це суперечить, до речі, й рішенню Європейського суду з прав людини у справі «Горяйнова проти України», де ЄСПЛ підтвердив захист легітимного очікування щодо стабільності правовідносин.

Відзначу й те, що Конституційний суд України також уже двічі (!) визнавав подібні ініціативи незаконними. У 2019 та 2020 роках він прямо заборонив змінювати порядок пенсійного забезпечення прокурорів у спосіб, який звужує надані їм раніше, в межах діючого законодавства, права. Більше того, КСУ визнав неконституційним і надання Кабміну повноважень визначати ці питання, в той час як провалений законопроект саме на це і натякає, нехтуючи попередніми рішеннями навіть найвищої судової інстанції.

Так, Верховний Суд у своїй постанові від 20 січня 2021 року (справа № 560/2120/20) чітко вказав: пенсії прокурорам мають нараховуватися виключно за спеціальним законом! Спроба змінити ці правила через нове законодавство, що не враховує попередніх судових рішень, є порушенням принципу остаточності судового рішення.

Нарешті, не варто забувати й про стандарти Європейського суду з прав людини, у відповідності до яких, суттєве зменшення пенсій, яке не є обґрунтованим і пропорційним, визнається ним як порушення права власності, згідно з Протоколом № 1 до Європейської конвенції з прав людини. А тому і законопроект Галини Третякової їм явно не відповідає.

Скажу більше, зловживання вами, пане Гетманцев, крилатими фразами типу «пенсії із совка» виглядають особливо цинічно, коли йдеться про людей, які десятиліттями добросовісно служили державі, захищали законність і правопорядок, не шкодуючи себе. Це ж не пенсії за вислугу років у комсомолі. Це – законна державна гарантія, за яку хтось платив кров’ю і здоров’ям, своїми нервами, самовіддано працюючи понаднормовий час, у тому числі і вночі, й у вихідні та святкові дні, в дощ, мороз і жару на вулиці, нерідко без сніданку, обіду і вечері, навіть без відпустки.

Про конституційні гарантії

А тому ваш вислів про «особистий клановий інтерес» сприймається нами, пенсіонерами, як класичний приклад політичної демагогії, де за гучними словами приховується повне нерозуміння або свідоме спотворення реальності. Називати конституційно гарантоване пенсійне забезпечення прокурорів «клановим інтересом» – це приниження не лише нас, а й усієї державної інституції загалом. Ці «привілеї» – не нагорода за мовчазну лояльність, як намагаєтесь ви, пане депутате, натякнути, а інструмент конституційних гарантій незалежності прокурорів і запобіжник проти політичного тиску на них, з метою примусити бути слухняними. І якщо хтось тут і «харчується» коштом держави, то точно не пенсіонери, які 30 і більше років «тягнули лямку», забезпечуючи та захищаючи законні права і свободи громадян та інтереси держави Україна, а ті, хто під прикриттям популізму знищує залишки правового порядку в країні, яка, тим більше, веде кровопролитну війну із зовнішнім ворогом…

А найцинічніше в цій ситуації те, що ви, пане Гетманцев, намагаєтесь виставити пенсійне забезпечення прокурорів як «середньовічний привілей». Хочеться у відповідь пояснити Вам, що це не феодальна рента, а елемент конституційних гарантій незалежності органів правопорядку, без яких не існує жодна правова держава. Якщо для вас право на заслужену пенсію – це «привілей», тоді й Конституція для вас просто аркуш паперу? Така риторика – не тільки маніпулятивна, а й небезпечна. Вона знецінює саму ідею служби в органах правопорядку та прокуратури й кидає тінь на всіх, без виключення, хто вибрав цей шлях самовідданого служіння закону.

«Реформи» як свавілля

І насамкінець. Цей законопроект, який ви разом із пані Третьяковою намагаєтесь «протиснути» у Верховній Раді – не лише спроба «зекономити» на правах громадян і сподобатися нашим обманутим співвітчизникам, частина з яких уже деградували від такого впливу з боку влади і проплачених журналістів, щоб у вас дещо зросли рейтинги, а й прецедент: якщо сьогодні можна переписати закон заднім числом для прокурорів, то завтра – для поліцейських і держслужбовців, а післязавтра – для всіх українців, які до цього часу, на превеликий жаль, цю небезпеку ще не усвідомили й не відчули. А тоді вже не залишиться нічого – ні законності, ні соціального захисту, ні довіри до держави.

Читайте також: Держслужбовців-інвалідів поменшало

Таким чином, під прикриттям, так званих, «справедливих реформ» ми маємо чергову спробу законодавчого свавілля, спрямовану на звуження прав громадян, нехай спочатку і в особах прокурорів, яких за ці останні 10 років влада зробила головними винуватцями майже жебрацького становища основної маси наших співвітчизників, в першу чергу звичайних пенсіонерів, та масового беззаконня, яке твориться в державі. Не прокурори, а саме влада винна в тому, що більшість людей отримують жалюгідну пенсію на старості років.

Замість висновку

І насамкінець хотілося б роз’яснити пану Гетманцеву: у ваших діях і діях вашої колеги Галини Третьякової (це як мінімум) явно проглядаються не тільки підстави для політичної відповідальності перед народом України за свої діяння, а й ознаки кримінальних правопорушень, передбачених хоча б ч. 2 .ст. 364 КК України (зловживання владою і службовим становищем) та ч. 4 ст. 382 КК України (невиконання службовою особою судового рішення, що набрало законної сили, та рішення Конституційного суду України). Вдумайтесь самі: ви, разом із Г. Третьяковою та іншими службовими особами зловживаєте владою і своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використовуєте регулярно свою владу й службове становище всупереч інтересам служби, в результаті чого пенсіонерам із числа прокурорів вже заподіяно, навіть без прийняття вказаного вище антиконституційного законопроекту, істотну, в тому числі й матеріальну, шкоду у вигляді незаконного позбавлення пенсіонерів конституційних прав, а тим більше, частини пенсії, які обов’язково будуть відшкодовані постраждалим пенсіонерам, підкреслюю, із державного бюджету, а також своїми законопроектами закликаєте, підбурюєте й створюєте умови для невиконання судових рішень про нарахування та перерахунок пенсій, які вступили в законну силу, а також навмисно не виконуєте рішення Конституційного суду України та Верховного Суду про заборону позбавлення прав прокурорів на нарахування та перерахування пенсії за спеціальним законом!

Слава Україні! Віримо в ЗСУ!

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.