Connect with us

Події

Українська музіндустрія намагається захищати свої інтереси

Опубліковано

Під час нещодавнього форуму-діалогу «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє» творчі люди, правники та державники обговорювали стан справ, виклики і стратегію розвитку цієї важливої сфери. Бо для неї в держави не вистачає ані рук, ані грошей, ані уваги загалом.

При тому всім зрозуміло, що представники музичної індустрії також мають бути джерелом формування культури, сприйняття інтелектуальної власності, поваги до авторського права, а головним чином і розуміння того, що творчість – цінний актив у контексті не лише культури, а й економіки.

Читайте також: Культура як фундамент нації. Значення мистецтва в умовах війни

Для початку зазначимо, що вказаний форум-діалог відбувся завдяки об’єднаним зусиллям Офісу Президента, Міністерства економіки, Мінкультури та стратегічних комунікацій, а також українського ІР офісу. На ньому представників музичної індустрії було докладно проінформовано про потребу популяризації IP, підвищення рівня культури в сфері інтелектуальної власності. Хоча всім, здається, відомо, що музична сфера – потужна індустрія, яка має чималий вплив на суспільну свідомість та національну економіку загалом. Саме на цьому наголосила директорка УКРНОІВІ Олена Орлюк під час першої стратегічної панелі. «Музична індустрія України: стан справ, виклики, стратегія», яка відбулася 1 травня. Як було заявлено, Україна наразі активно інтегрується в Європейський Союз, де рівень поваги до IP дуже високий. «І ми маємо захистити наших музикантів, виконавців, продюсерів, тобто музичну екосистему загалом, щоб вона працювала на європейському рівні», – наголосила керівниця українського IP офісу. У межах цієї панелі також виступили: народний депутат України Олександр Санченко, заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська, заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів, перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.

Підсумовуючи першу частину заходу, Олена Орлюк наголосила на тому, що сьогодні на державі лежить велика кількість зобов’язань щодо розроблення ефективних механізмів для роботи в сфері креативних індустрій та в питанні дотримання прав інтелектуальної власності в частині музики, розподілу винагороди, виплати справедливої винагороди. Загалом йшлося про те, що всі практичні правові механізми, які може запропонувати українська держава, будуть реалізовуватися повною мірою лише тоді, коли на це будуть налаштовані самі представники музичної сфери. І які б дієві інструменти та законодавчі норми не виписувалися, якщо вони не будуть втілюватися в реальне життя музичної індустрії, нормально сприйматися в ній, то вони й не працюватимуть та не даватимуть результат.

Як відомо, український IP офіс сьогодні працює над змінами в сфері авторського права. Наразі впроваджується низка директив в цій сфері, значна частина норм яких ще мають бути імплементовані в національне законодавство. Й хоча час для цього обмежений, адже за планом необхідно подати законопроект до Єврокомісії вже в липні. Україна успішно пройшла скринінг за напрямом інтелектуальної власності й наразі демонструє приклад сфери, яка згідно урядового Плану зуміла показати якісні результати в частині євроінтеграційних процесів. Наразі є чітке розуміння необхідності відновлення акредитації організацій колективного управління (далі – ОКУ), правильного прописання питання тарифів і справедливої винагороди, диджиталізації та прозорості в частині роботи ОКУ, в розподілі винагороди, сплаті податків. Йдеться також про те, що якщо в закладах звучить українська музика та спів, то музиканти та співаки мають отримувати відповідну оплату за свою роботу. Відповідальним за цей процес є ОКУ, норми про його діяльність мають бути на опрацьовані. «Сьогоднішній діалог має зафіксувати проблемні питання, запропонувати шляхи їх вирішення та привести до конкретних результатів. Нам потрібно вже діяти, бо музика – це те, що наразі напряму впливає на розвиток української культури, на нашу національну ідентифікацію та культурну дипломатію, а також на наше майбутнє», – наголосила Олена Орлюк.

Читайте також: Як визначити громадянство співака чи співачки задля дотримання заборони демонстрації їхніх виступів?

Отже мета форуму «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє» – сприяти процесам створення, поширення, монетизації українськомовного музичного контенту та його захисту – досягалася не лише під час виступу державників, чиновників. У роботі форуму-діалогу взяли участь також автори, креатори музичного контенту, виконавці, продюсери, менеджери музичних видавництв, представники організацій колективного управління авторськими та суміжними правами, експерти музичної сфери, культурні діячі, юристи з охорони прав інтелектуальної власності та інші. Серед відомих артистів можна відзначити активну роботу на форумі Тараса Тополі («Антитіла»), Олега Fahot Михайлюти («ТНМК»), Катерини Павленко («GO_A»), а також представників «Культурних Сил України» – Миколая Сєрги та Мирослава Кувалдіна. У висвітлені питань найгострішої, мабуть, панелі – як протистояти російській музичній експансії саме позиція її модератора Миколая Сєрги, засновника «Культурних Сил», музиканта, телеведучого, актора і поета була вирішальною. Інші учасники панелі – Катерина Павленко, співачка, композиторка, фольклористка, Мирослав Кувалдін, військовослужбовець, музикант, резидент «Культурного Десанту», Іван Клименко, який є засновником лейблу «Enko», а також Андрій Різоль, голова асоціації «Дивись Українське» – були не менш рішучими у вирішенні питань захисту українського музичного бізнесу. Бо дійсно й самі представники української культури також мають надавати активну відсіч російському впливу та російській агресії.

Варто зазначити, що такий форум-діалог проводився в Україні вперше. І на ньому було висвітлено дійсно гострі проблеми, лунало достатньо критики на адресу представників музичної індустрії, які іноді втрачають свої позиції, а деякі й емігрують. Водночас дана проблема головним чином погіршується через несистемні зміни в законодавстві, недостатній захист прав виконавців, авторів музичних творів. Багато з них на сьогодні є практично безробітними. Саме на цьому акцентували свої виступи учасники форуму-діалогу. Й хоча питання культури, розвитку музичної індустрії під час війни, як правило, замовчуються, добре, що такий форум відбувся, і найперше дякуючи усім його ініціаторам та учасникам. А напрацьовані на ньому рішення й домовленості мають допомогти, об’єднати зусилля творчих колективів, діячів музичної індустрії, захистити їхні права, сприяти поширенню творчих здобутків українських митців.

Лесь Курінний,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.