Connect with us

В Україні

Податок на нерухомість: хто і скільки заплатить за «зайві метри»?

Опубліковано

Для початку зазначимо, що загальна сума до сплати визначається в залежності від ставки податку та площі приміщення, що перевищує встановлену норму.

Власники житла, площа якого перевищує норми, зобов’язані сплатити податок на нерухомість. У 2025 році цей податок сплачується за звітний минулий рік. Про це повідомили в Координаційному центрі з надання безоплатної правничої допомоги у Facebook. Як визначається ставка податку? Як вказується, податок на нерухомість мають сплатити власники житла, якщо площа перевищує норми: для квартир – понад 60 кв. м; для будинків – понад 120 кв. м; інших типів житла та їх часток – понад 180 кв. м.

Читайте також: Як військовослужбовцю або демобілізованому уникнути податкового боргу?

При цьому загальна сума до сплати визначається в залежності від ставки податку та площі, що перевищує встановлену норму. Ставку податку визначає місцева влада у відсотках від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року. Вона не може перевищувати 1,5% за 1 кв. м. На 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата становила 7100 гривень. Таким чином максимальний розмір ставки дорівнює 106,5 гривні за 1 квадратний метр.

Згідно із законом, податок стягується лише із «зайвих» метрів, що перевищують встановлену норму в 60 кв. м. У прикладі з квартирою площею 65 кв. м, податок нараховується лише за 5 кв. м. Таким чином власнику такої квартири доведеться заплатити: 5 кв. м × 106,5 грн = 532,50 грн. Саме така сума податку на нерухомість нараховується за 2024 рік і має бути сплачена у 2025-му.

Коли платити? Сплатити податок необхідно впродовж 60 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення. Воно має прийти в особистий кабінет платника податків або рекомендованим листом на пошту до 1 липня. В разі несвоєчасної сплати передбачено штраф у розмірі 5% від суми податкового боргу, якщо затримка до 30 днів включно. Якщо термін перевищує 30 днів – 10%.

Читайте також: Податкові знижки: хто і як може повернути сплачені державі гроші?

Хто звільнений від сплати податку? За даними юридичної служби, від сплати податку звільнені власники нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм, а також власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена, зруйнована чи в зоні активних бойових дій. Слід вказати й об’єкти нерухомості, за які не доведеться сплачувати. Це: дитбудинки сімейного типу; житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину; власність громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств; житло, яке належить багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.

Підготувала Дар’я Кардасевич,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.