В Україні
Спецтрибунал для путіна: коли слова стають реальністю…

Двадцять п’ятого червня Володимир Зеленський і Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали угоду між Україною та РЄ про створення Спеціального трибуналу щодо злочинів рф в Україні. Думаю, це стане історичною віхою у протидії російській агресії.
Із міжнародно-правової, власне з юридичної, точки зору Спеціальний трибунал є окремим суб’єктом міжнародного права з відповідною міжнародною та національною правоздатністю, необхідною для виконання виписаного на його адресу мандата.
Згідно зі Статутом трибуналу, до кримінальної відповідальності можуть бути притягнуті особи, які несуть найвищу відповідальність за цей злочин – зокрема представники вищого політичного та військового керівництва рф, включно з главою держави, главою уряду, міністром закордонних справ та іншими посадовцями, які мали реальний вплив на ухвалення рішень щодо війни в Україні. При цьому, як вказується, особливе відповідальне посадове становище особи не є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності, адже Статут трибуналу не передбачає імунітету навіть для чинних глав держав. А у випадках переховування обвинуваченого від правосуддя, передбачена можливість заочного провадження з правом на перегляд справи в разі його особистої явки.
Читайте також: ЄС закрив лазівку для зняття санкцій з російських олігархів
Наразі Мін’юст працює над визначенням переліку внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання даною угодою чинності відповідно до національного законодавства.
В той же час ОГП на чолі з новим прокурором готується до забезпечення співробітництво нашої держави зі Спеціальним трибуналом на всіх етапах провадження. Це – дійсно історичний момент не лише для України, а й для світової справедливості. Як відомо, трибунал працюватиме в Гаазі та матиме повноваження для притягнення до відповідальності винних високопосадовців рф.
Нагадаємо, потреба в створенні цього міжнародного органу виникла у зв’язку з розв’язанням росією повномасштабна війни проти України, що визнано найгрубішим порушенням міжнародного права в Європі з часів Другої світової війни. Тому вперше з часу Нюрнбергського трибуналу, який судив фашистських злочинців, створено окремий повноважний судовий орган для переслідування злочину агресії рф. Символічним є те, що працюватиме трибунал у місті справедливості – Гаазі. Тож усі передбачення про «Гаагу для російських злочинців», які розв’язали цю агресивну війну, хоч і поволі, але стають реальністю.
Читайте також: Створено спецтрибунал щодо злочину агресії рф: Україна і Рада Європи уклали Угоду
Важливою віхою на цьому шляху стала зустріч 9 травня європейських міністрів закордонних справ. Це відбувалося саме в той день, коли в Москві марширували паради воєнних злочинців, а у Львові вся європейська дипломатія дала зелене світло створенню Спецтрибуналу за злочин агресії рф проти України. Думаю, тут доречно буде нагадати, що в цьому місті, свого часу працювали батькизасновники сучасного міжнародного кримінального права – Рафаель Лемкін і Герш Лаутерпахт. Тож, міжнародне кримінальне право повернулося до своїх витоків – у славетне місто Львів. Сама ж угода про спецтрибунал є своєрідним маніфестом справедливості та сучасним моральним фундаментом Європи. Ця подія стала можливою завдяки зусиллям чотирьох десятків держав з Core Group, Європейського Союзу, численної кількості правників та експертів, дипломатів, політиків, які й забезпечили такий результат.
Окремо відзначимо провідну роль у цьому процесі Ради Європи та її Генерального секретаря Алена Берсе. Треба також відзначити й одностайну підтримку наших союзників із НАТО, позиція яких співпадає з баченням України. Для всіх їх росія була й залишатиметься «екзистенційною загрозою для миру і безпеки на континенті». Вітаємо й підсумки останнього саміту Альянсу, зокрема щодо збільшення оборонних витрат країн–членів блоку до 5% ВВП. У цьому контексті важливими є й додаткові пакети щодо стримування росії та військової допомоги для України, насамперед у сфері протиповітряної оборони.
Безумовно, Альянс стане сильнішим за підсумками саміту в Гаазі. А в майбутньому – ще сильнішим з Україною. Наразі ж відбуваються вирішальні події для майбутнього нашої країни в Європі, а, можливо, й для всієї євроатлантичної спільноти. Альянс розглядає протидію росії, ірану та північній кореї як єдиний комплекс заходів. І важливо не допустити розмивання уваги та ресурсів на тлі численних конфліктів у різних частинах світу.
Віктор Ковальський
Джерело: Юридичний вісник України