Connect with us

Судова практика

Україна та Нідерланди проти росії

Опубліковано

ЄСПЛ оголосить рішення у цій справі 9 липня. Європейський суд з прав людини готується оголосити рішення по суті в справі «Україна та Нідерланди проти росії» щодо збиття малайзійського «Боїнга» рейсу MH17 у липні 2014 року в небі над Донецькою областю та інших кримінальних злочинів рф на території України.

Про це інформує Міністерство юстиції України. Як вказується, Велика палата ЄСПЛ оголосить рішення у приміщенні ЄСПЛ у Страсбурзі об 11:00 за місцевим часом. Запис оголошення буде доступний на сайті ЄСПЛ після закінчення слухань. «Очікуване рішення матиме фундаментальне значення – як для міжнародної правової кваліфікації дій рф, так і для захисту прав жертв російської агресії, а також для подальших процесів забезпечення відповідальності росії за міжнародні злочини, вчинені в Україні», – зазначають у міністерстві.

Читайте також: Мер Варшави оскаржив результати виборів

Уточнимо, справа «Україна та Нідерланди проти росії» є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення й стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії рф під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року. Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського «Боїнга», внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація – безпрецедентна міжнародна підтримка в історії суду.

Додамо й те, що у Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність рф. Окрім того ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході Украї
ни, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією російської федерації.
Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії рф щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим Європейський суд з прав людини фактично спростував заяви москви про «відсутність військ» в Україні. ЄСПЛ також встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка на той час перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже, події підпадають під юрисдикцію рф.

Читайте також: Чи зацікавиться МКС Кім Чен Ином?

Додамо, справа «Україна та Нідерланди проти росії» стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітейсиріт із цих областей на територію рф у 2014 році; збиття літака рейсу MH17. У 2020 році були об’єднані три міждержавні справи в одну. При тому, що уряд Нідерландів скаржиться в частині подій щодо збиття МН17, українська ж заява щодо подій на сході України ширша.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.