Законодавство
Вчителі на територіях бойових дій отримуватимуть середню зарплату і без педагогічного навантаження

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку формування кадрового резерву працівників для роботи у закладах освіти на деокупованих територіях України» від 2 липня 2025 р. № 799 (з винятками).
Серед іншого, новим п. 15-1 Порядку, затвердженого постановою від 17 жовтня 2023 р. № 1112, встановлено, що особи, які працювали у закладах загальної середньої освіти, розташованих на території територіальних громад Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Сумської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, де ведуться (велися) бойові дії, тимчасово окупованих територіях, територіях можливих бойових дій, в яких з 1 вересня 2025 р. зупинено освітню діяльність та оголошено простій у зв’язку з відсутністю (невстановленням) педагогічного навантаження, та які постійно проживають (перебувають) на території України, в період воєнного стану мають право на отримання середньої заробітної плати за займаною посадою, розрахованої на день оголошення простою, але не нижче ніж дві третини посадового окладу за умови зарахування їх до резерву та підписання договору про подальше працевлаштування у заклади загальної середньої освіти, що провадять свою діяльність на деокупованих територіях, оформленого за формою згідно з додатком 2.
Обов’язковою умовою для виплати особі, зарахованій до резерву, середньої заробітної плати є зобов’язання такої особи за пропозицією органу управління у сфері освіти, з яким укладено договір про працевлаштування, відпрацювати у запропонованому закладі освіти за запропонованою посадою або в іншому закладі освіти (за згодою педагогічного працівника) не менше ніж п’ять років, починаючи з дня виключення працівника з резерву у зв’язку з працевлаштуванням за умовами договору.
Для отримання виплати, зазначеної в цьому пункті, такі особи під час подання документів для зарахування до резерву додатково подають два примірники договору про працевлаштування.
У такому разі особа для зарахування до резерву звертається до закладу освіти, з яким вона перебуває у трудових відносинах, органу управління у сфері освіти або відповідальної особи територіальної громади, обласної держадміністрації (військової адміністрації), яким такий заклад підпорядкований.
Заклад освіти протягом трьох робочих днів після отримання документів інформує відповідний орган управління у сфері освіти або відповідальну особу про надходження договору про працевлаштування та надсилає його для підписання. Органи управління у сфері освіти підписують їх та один примірник повертають (надсилають) особі, яка виявила бажання бути зарахованою до резерву, у спосіб, зазначений в її анкеті.
Строк дії договору встановлюється на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та шести місяців після його припинення чи скасування.
У разі працевлаштування працівника за умовами договору про працевлаштування строк дії договору встановлюється до повного виконання умов договору, визначених вище.
Виплата середньої заробітної плати педагогічним працівникам, зазначеним у цьому пункті, здійснюється з дати підписання договору про працевлаштування та не може перевищувати строку дії правового режиму воєнного стану в Україні та шести місяців після його припинення чи скасування.
У разі виключення педагогічного працівника, з яким укладено договір про працевлаштування, відповідно до вимог цього Порядку з резерву виплата йому середньої заробітної плати припиняється. Водночас за наявності оголошеного простою такому педагогічному працівнику в установленому законодавством порядку здійснюється виплата в розмірі не менше ніж дві третини посадового окладу за займаною посадою, розрахованого на день оголошення простою.
Розмір середньої заробітної плати визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою від 8 лютого 1995 р. № 100, з урахуванням виплат за останні 12 календарних місяців роботи станом на день оголошення простою.
Нарахування та виплата середньої заробітної плати педагогічним працівникам, зазначеним у цьому пункті, здійснюється за рахунок коштів освітньої субвенції відповідними органами управління у сфері освіти, з якими укладено договір про працевлаштування, відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою від 14 січня 2015 р. № 6.
Виплата середньої заробітної плати педагогічним працівникам, зазначеним у цьому пункті, припиняється у разі:
– виїзду педагогічного працівника за кордон на строк, що перевищує 30 календарних днів;
– виключення педагогічного працівника з резерву;
– працевлаштування педагогічного працівника;
– надходження інформації про отримання педагогічним працівником регулярних виплат (дві виплати поспіль) за умовами трудового договору, контракту, цивільно-правової угоди;
– зупинення функціонування резерву.
Орган управління у сфері освіти, з якими укладено договір про працевлаштування, у разі появи (відкриття) у підпорядкованих йому закладах загальної середньої освіти вакансії за фахом педагогічного працівника зобов’язаний запропонувати працевлаштування педагогічному працівникові, з яким укладено договір, та забезпечити його першочергове працевлаштування.
У разі неприбуття педагогічного працівника на роботу до закладу освіти, що провадить свою діяльність на деокупованих територіях, особистої відмови без поважної причини від роботи або звільнення його з ініціативи роботодавця за порушення трудової дисципліни чи за власним бажанням протягом п’яти років після працевлаштування педагогічний працівник зобов’язаний здійснити повне одноразове відшкодування коштів у розмірі, що становить різницю між отриманими ним виплатами та двома третинами посадового окладу за займаною посадою, встановленими умовами договору про працевлаштування, на розрахунковий рахунок закладу освіти, органу управління у сфері освіти.
У разі відмови педагогічного працівника від добровільної сплати коштів такі кошти стягуються в судовому порядку органом управління у сфері освіти, який здійснював виплату.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.