Connect with us

В Україні

Не лише квартири чи авто: які грошові права переходять у спадок?

Опубліковано

Багато людей вважає, що спадщина – це квартири, будинки або машини, але насправді перелік спадкового майна набагато ширший. Хто отримує банківські вклади спадкодавця? До нього входять не лише матеріальні речі, а й гроші, банківські вклади, зарплата, пенсія, страхові виплати, компенсації та інші фінансові права. Про те, які грошові права можуть успадкувати українці, йдеться в Цивільному кодексі України.

Згідно зі статтею 1218 ЦК спадщина – це не лише майно, а й усі права та обов’язки померлого, які не зникають після його смерті.

Вони переходять до спадкоємців. Утім, деякі речі не можна успадкувати. Наприклад: деякі боргові зобов’язання; компенсація за шкоду здоров’ю; особисті немайнові права (якот право на ім’я); членство в організаціях (якщо інше не передбачено); аліменти, пенсії, допомоги, які мали виплачуватися померлому.

Читайте також: Передача майна замість аліментів

Що відбувається з цими виплатами? То що ж відбувається з виплатами, які не встиг отримати спадкодавець? У статті 1227 Цивільного кодексу України зазначається, що такі кошти можуть отримати члени його родини. Якщо ж родичів немає, то вони включаються до загальної спадщини. Родиною вважаються особи, які жили разом, вели спільне господарство та мали взаємні обов’язки. Подружжя залишається родиною, навіть якщо тимчасово проживає окремо, наприклад через роботу чи навчання.

Компенсації та моральна шкода. Спадкоємці можуть отримати: штрафи або пеню, які присудив суд; компенсації за збитки, яких завдали померлому ще за життя; моральну шкоду, якщо рішення суду було ухвалено до смерті; інші виплати, на які мав право спадкодавець. Як передаються страхові виплати? Якщо в договорі страхування прямо зазначено, кому мають виплатити кошти після смерті застрахованого, ці гроші не входять до спадщини. В іншому разі страхові відшкодування отримують спадкоємці.

Читайте також: Не допомагала – спадщини не буде!

Хто отримує банківські вклади спадкодавця? Якщо в людини був рахунок у банку, вона може заздалегідь зазначити, кому дістанеться вклад після її смерті – через заповіт або спеціальне банківське розпорядження. Якщо наявні обидва варіанти – пріоритет має заповіт.
Щоб отримати спадщину, треба звернутися до нотаріуса. Він видає свідоцтво про право на спадщину після шести місяців з моменту смерті спадкодавця. Однак у деяких випадках за рішенням нотаріуса дозвіл на отримання частини вкладу в банку може бути видано раніше цього строку.

Звісно, під час оформлення спадщини іноді виникають ситуації, коли особа, яка мала отримати майно за законом чи за заповітом, помирає до моменту офіційного прийняття спадщини. Таке може трапитися в межах шестимісячного терміну, передбаченого для вступу в права спадкування.

Разом із тим заповіт – це особисте волевиявлення, яке людина оформлює за життя, щоб визначити, кому дістанеться її майно після смерті. В документі також можна передбачити альтернативного спадкоємця на випадок, якщо основний з якихось причин не зможе прийняти спадщину.

Підготував Андрій ЖИНКІН

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2025
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.