В Україні
ФОПи масово не платять податки

Із 2022 року кількість таких боржників зросла удвічі.
Кількість фізичних осіб-підприємців із податковим боргом в Україні від початку повномасштабної війни зросла майже вдвічі – із 670 тисяч у лютому 2022го до 1,29 мільйона станом на початок травня 2025 року. Як повідомляє платформа «Опендатабот», найбільше нових боржників з’явилося у перший рік повномасштабної війни. Тоді кількість підприємців, що заборгували податки, зросла в 1,6 раза, а сплеск кількості боржників припав на березень 2022го (+31% за місяць). «Вже наступного року підприємці адаптувалися до нових реалій і цей приріст сповільнився до 4% за рік. Втім уже в 2024му ситуація знову погіршилася й нових боржників за рік побільшало на 16%», – ідеться в дослідженні.
На початку поточного року ще 42 282 підприємці були обтяжені податковими боргами (+3,3%). Утім протягом наступних місяців ФОПи гасили свої заборгованості, тож на початок травня приріст складав вже 2% або 24 275 підприємців.
Читайте також: Виплати самозайнятим особам. Яка довідка звільняє від податків?
Що стосується суми заборгованості, то загальний податковий борг від початку повномасштабної війни зріс на близько 6 млрд грн – майже вдвічі.
Зазначається, що 30 млн грн із цих боргів припадають на ФОПів-платників єдиного податку 1 та 2 групи, які були мобілізованими. Загалом 3 145 підприємців у лавах ЗСУ станом на квітень поточного року мають податковий борг зі сплати єдиного податку та військового збору. «Варто зауважити, що реальну кількість мобілізованих підприємців із податковим боргом наразі обчислити неможливо», – наголосили в «Опендатабот».
Читайте також: Контрагент – нерезидент. Чи резидент? Головне — не переплутати…
Слід зазначити, що загальна кількість ФОПів в Україні наразі складає 2,17 млн.
Таким чином, податковими боржниками є понад половина підприємців (1,29 млн). За даним платформи «Опендатабот», в Україні вперше за кілька років кількість закритих ФОП перевищила кількість відкритих. Так, з січня по квітень 2025 року відкрилося майже 82 тисячі нових фізичних осіб-підприємців, натомість майже 120 тисяч підприємців припинили свою діяльність.
Джерело: Юридичний вісник України