Законодавство
Небездоганна репутація та непрозорість структури з погляду НБУ
Вступила в дію постанова правління Національного банку України «Про затвердження Змін до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків» від 16 жовтня 2018 р. № 109. Змінюване положення затверджене постановою НБУ від 17 серпня 2017 р. № 80.
За змінами до абз. 1, 3 п. 7 небанківська фінансова установа буде зобов’язана вносити плату, окрім передбачених випадків, за узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів. Послуга щодо розгляду пакета документів, поданого для узгодження змін уважається наданою, а плата за розгляд пакета документів не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Нацбанк прийняв рішення про узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів. Ці зміни до абз. 1, 3 п. 7 вступають в силу з 1 квітня 2019 р.
Плата за переоформлення ліцензії або видачі її дубліката не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів НБУ прийняв рішення відповідно про переоформлення ліцензії або видачу її дубліката (абз. 4 п. 7).
За новою редакцією п. 13, небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію, зобов’язана протягом 1 місяця з дати отримання ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів, розробити та затвердити внутрішні документи з питань:
- фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом та Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу від 15 вересня 2016 р. № 388;
- реалізації персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) з урахуванням законодавства України про санкції та нормативно-правових актів НБУ у сфері забезпечення ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Також вимоги, яким повинні відповідати установи за п. 36, стали тепер критеріями бездоганності ділової репутації.
Відповідно, до Положення додали новий п. 38-1, яким вказано, коли ділова репутація не вважається бездоганною:
- установа була платіжною організацією платіжної системи, або
- власник істотної участі в установі був платіжною організацією платіжної системи, або
- керівник або власник істотної участі в установі володів істотною участю в платіжній організації платіжної системи, або
- керівник або власник істотної участі в установі обіймав у платіжній організації платіжної системи посади в органах управління та/або контролю або посаду відповідального за фінансовий моніторинг чи виконував обов’язки зазначених осіб, – протягом 1 року, що передує прийняттю НБУ рішення про скасування реєстрації такої платіжної системи та/або у зв’язку із наявністю документально підтвердженої інформації від державного правоохоронного органу спеціального призначення про те, що діяльність платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
За новою редакцією п. 45 Нацбанк має право визнати структуру власності небанківської фінансової установи непрозорою в разі неможливості встановити осіб, які здійснюють значний вплив на управління або діяльність небанківської фінансової установи. Положення, що містились в п. 45, відтепер зазначені у п. 44.
Структура власності небанківської фінансової установи визнається тепер непрозорою не лише за неможливості визначити всіх власників істотної участі в установі через наявність у структурі власності трастових конструкцій, а й якщо структура власності небанківської фінансової установи є циклічною. Циклічною вважається така структура власності небанківської фінансової установи, у якій:
- установа є власником істотної участі в юридичній особі, яка одночасно є власником істотної участі в небанківській фінансовій установі, та/або
- власники істотної участі небанківської фінансової установи одночасно володіють прямою та/або опосередкованою участю один в одному на одному або кількох рівнях/ланцюгах володіння корпоративними правами в сукупному розмірі не менше 25 %.
You must be logged in to post a comment Login