Законодавство
Стимулююче регулювання для теплопостачальників
Набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Порядку (правил) організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності у сфері теплопостачання на принципах стимулюючого регулювання» від 23 березня 2018 р. № 361.
Дія Порядку поширюється на суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять господарську діяльність з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії та є ліцензіатами НКРЕКП, які формують тарифи на транспортування теплової енергії на принципах стимулюючого регулювання.
З метою організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності у сфері теплопостачання – ліцензіат проводить технічні (вибір форми ведення обліку доходів, витрат і активів), методичні (документування господарських операцій), організаційні (затвердження правил документообігу) та інформаційні (своєчасне інформування відповідних служб та підрозділів про зміни в законодавстві) заходи.
Порядок, при цьому, не змінює та не відміняє бухгалтерський облік, а також вимоги до формування фінансової та податкової звітності.
Активи, капітал, доходи і витрати ліцензіата розподіляються між видами діяльності за загальним правилом на такі, що:
- прямо (безпосередньо) можуть бути віднесені до одного виду господарської діяльності;
- підлягають розподілу на послідовній основі за визначеною базою;
- нерозподілені.
Також зазначено, що, наприклад, до складу задіяних активів ліцензованих видів діяльності не включають інвестиційну діяльність, незавершені капітальні інвестиції, біологічні активи, відстрочені податкові активи, тощо.
До того ж визначено, що облік регуляторної бази активів (далі – РБА), здійснюється з метою визначення вартості та складу активів, формування фактичних значень первісної та залишкової вартостей РБА та, відповідно, фактичних значень амортизації РБА та доходу на РБА. У складі РБА враховуються об’єкти, що належать ліцензіату на праві власності; отримані в господарське відання чи оперативне управління; отримані на умовах фінансового лізингу; отримані на умовах оренди цілісних майнових комплексів; отримані у концесію.
У Порядку наведено формули для розрахунку залишкової вартості РБА. Метод нарахування амортизації РБА обирається ліцензіатом самостійно.
До Порядку надані додатки щодо розподілу функцій між ліцензованими видами діяльності, примірні переліки необоротних активів які прямо задіяні у провадженні господарської діяльності, загальновиробничого призначення, тощо.
You must be logged in to post a comment Login