Законодавство
Банки прийматимуть пошкоджену інвалюту
Набрала чинності постанова правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні» від 25 вересня 2018 р. № 103.
До 1 грудня 2018 р. банки мають затвердити внутрішні положення про організацію роботи щодо здійснення касових операцій. Самою ж інструкцією:
- установили порядок і вимоги здійснення банками (їх філіями чи відділеннями) касових операцій у національній та іноземній валюті;
- врегулювали взаємовідносини банків з Нацбанком та іншими банками щодо вказаного питання;
- визначили вимоги щодо оформлення касових документів та оброблення банкнот (монет);
- установили порядок здавання та отримання банками готівки у Нацбанку;
- затвердили порядок видачі/приймання банками банкнот у касетах, обміну банкнот національної валюти, пошкоджених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спеціальний пристрій для зберігання.
Небанківські фінансові установи та національний оператор поштового зв’язку, які отримали ліцензію НБУ на переказ коштів без відкриття рахунку, зобов’язані виконувати вимоги Інструкції в частині здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування, а також в частині оформлення касових документів.
Зокрема встановлено, що банк має право вилучити банкноту у разі сумніві щодо її справжності та платіжності. Для цього банк оформлятиме довідку про вилучення банкнот для дослідження у 3-х примірниках.
Якщо ж банкнота пошкоджена спеціальним розчином, то банк повідомлятиме про таке правоохоронні органи для проведення розслідування.
Також визначено, що банки / небанківські фінансові установи приймають на інкасо від фізичних осіб та юридичних осіб:
- банкноти іноземних держав, які мають значні пошкодження та/або значні ознаки зношення чи є сумнів щодо їх платіжності (розірвані та склеєні, мають явні друкарські недоліки, обпаленні, тощо)
- банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу.
Окрім того встановлено, що банки зобов’язані протягом операційного часу (у післяопераційний час) без будь-яких обмежень безкоштовно обмінювати фізичним та юридичним особам непридатні до обігу платіжні банкноти та монети національної валюти на придатні.
При цьому, безоплатно обміну підлягають банкноти і монети, що вилучаються Національним банком з обігу, а також банкноти, прийняті від правоохоронних органів, що оброблені спеціальними хімічними реактивами під час проведення слідчо-оперативних заходів.
До Постанови додано перелік нормативно-правових актів НБУ, що в зв’язку з її прийняттям втратили чинність.
You must be logged in to post a comment Login