Події
Злочинність неповнолітніх у сучасних умовах: ІТ-простір, ІТ-ювенальна юстиція, ІТ-безпека (Вплив факторів соціально-комунікаційної інженерії на підліткову злочинність)
У Бердичеві на Житомирщині пройшла всеукраїнська науково-практична конференція «Проблеми ювенальної юстиції: європейський досвід та українські реалії», організатором якої виступили Київський університет права НАН України, Вінницький філіал КУП НАН України і Державний вищий навчальний заклад Міністерства освіти і науки України «Бердичівський коледж промисловості, економіки та права».
Столітні традиції професійного навчання і наукових звершень
Форум проходив на базі Бердичівського коледжу промисловості, економіки та права. Обговорювалися надзвичайно важливі державотворчі питання правового забезпечення розвитку промисловості, економіки, формування молодіжної політики, запобігання і протидії злочинності серед неповнолітніх в Україні та налагодження тісних партнерських відносин в освіті та науковій правничій діяльності столичних вузів з регіональними навчальними закладами Вінничини, Житомирщини, Закарпаття , зокрема, співпраці КУП НАН України з його партнерами у Бердичеві, Вінниці, Камянці-Подільському, Коломиї, Львові, Рівному та Ужгороді.
Слід зазначити, що вибір місця й установи, на базі якої відбувся даний форум, — невипадковий. Справа в тому, що в цьому коледжі сформувалися столітні українські традиції сучасного професійного навчання та наукових звершень у галузях металургії, машинобудування, промисловості, інженерного програмного забезпечення, економіки та права (1903—2018 рр.).
Відомо, що початком надання професійних освітніх послуг в даному регіоні стало відкриття 115 років тому (12 жовтня 1903 року) в Бердичеві трикласної школи ремісничих учнів, яка готувала майстрів для механічних і цукрових заводів та приватних майстерень. За свою понад столітню історію даний навчальний заклад знаходився в постійному творчому пошуку, оскільки готував інженерно-технічний персонал для машинобудівних заводів за спеціальністю «Холодна обробка металів різанням», «Деревообробка» тощо. Випуск ники даного навчального закладу працювали у відомствах Міністерства хімічного та нафтового машинобудування, а також Міністерства важкого машинобудування.
У даний час цей навчальний заклад підпорядкований Міністерству освіти та науки України і рішенням ДАК МОН України акредитований як заклад вищої освіти. На сьогодні тут готується фахівці з достатньо широкого й водночас унікального спектру спеціа лізацій по наданню освітніх послуг громадянам України. Зокрема, спеціальність «Металургія» передбачає спеціалізацію за такими напрямами, як ливарне виробництво чорних і кольорових металів і сплавів, художнє та ювелірне литво, а спеціальність «Галузеве машинобудування» забезпечує спеціалізацію в галузі «Технології обробки матеріалів на верстатах та автоматичних лініях» та «Сучасні комп’ютерні технології в машинобудуванні», «Хімічне і нафтове машинобудування» і «Експлуатація і ремонт обладнання харчових виробництв». Особливо цікавими для даного регіону є такі спеціальності як «Інженерія програмного забезпечення», «Облік і оподаткування», «Економіка», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Право» та «Фізична культура і спорт».
Очевидно, що такий широкий і водночас концентрований спектр спеціальностей і спеціалізацій відповідає сучасним вимогам та потребам, що визначаються форматом новітніх трендів Індустрії 4.0, четвертої промислової революції, а також інноваційного суспільства знань, які всебічно обговорювалися на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
Щодо безпосередньої участ і в організації і проведенні даного форуму науковців КУП НАН України, то вона не випадкова, оскільки між цими навчальними закладами уже давно укладений меморандум про співпрацю в освітній і науковій діяльності. Й нинішня конференція – один із низки запланованих заходів, зазначених у вказаному документі. Слід зазначити, що тісна співпраця КУП НАН України із Бердичівським коледжем промисловості, економіки та права має великі перспективи в майбутньому, оскільки Київський університет права – це креативний державний вищий навчальний заклад, який фактично є єдиним навчальнонау ковим комплексом у системі Національної академії наук України, що здійснює підготовку фахівців у галузі права та міжнародних відносин за напрямами підготовки «Право» і «Міжнародне право» освітньо-кваліфікаційних рівнів бакалавра та магістра. Крім того, в університеті здійснюються наукові дослідження, які є теоретично і практично значимими для освітніх спеціалізацій, що сформовані в Бердичівському коледжі. Зокрема, це такі новітні галузі і підгалузі знань, як: ІТ-право, ІТ-інтелектуальна власність, ІТ-інноваційне право, ІТ-економіка, електронна комерція, ІТ-безпека, ядерна безпека, ІТ-кримінологія, кіберкриміналістика, ІТ-експертологія тощо.
Вплив факторів соціальнокомунікаційної інженерії на злочинність неповнолітніх
Головне завдання, яке ставила перед собою організатори даної конференції — аналіз впливу факторів соціально-комунікаційної інженерії на злочинність неповнолітніх в умовах становлення незалежної Української держави.
У заході взяли участь директор Бердичівського коледжу промисловості, економіки і права Іван Демусь та його заступник Броніслав Марковський, голова циклової комісії коледжу зі спеціалізації правознавство Валерій Посудевський, генеральний директор юридичної компанії ТОВ «АЮР-КОНСАЛТИНГ» Микола Малій, кандидат юридичних наук, доцента Київського університету права НАНУ Юрій Ковальчук, прокурор Бердичівської місцевої прокуратури Олена Маліновська, начальник відділу організаційної роботи юридичного забезпечення діяльності та персоналу Бердичівського центру вторинної безоплатної правової допомоги Олександр Невдовиченко, начальник служби у справах дітей виконавчого комітету Бердичівської міськради Світлана Михальченко, старший інспектор ювенальної превенції сектору превентивної діяльності Бердичівського відділу поліції Олеся Чубоха, а також освітяни і науковці з інших регіонів України та студенти коледжу.
При цьому слід зазначити, що цікавими і оригінальними були доповіді не лише поважних освітян та науковців, які прибули з Вінниці і Києва, але і студентів коледжу зокрема, Анастасії Степанюк, Миколи Ковальчука, Вікторії Назаревич, Анни Зайцевої, які розкрили доволі складні проблеми злочинності неповнолітніх, проаналізували кримінологічну характеристику злочинів, пов’язаних із наркотизмом; окреслили засоби попередження насильницької злочинності з використанням зброї; здійснили аналіз злочинності в галузі соціально-комунікаціної індустрії, а ще розкрили сутність комп’ютерної злочинності та кібертероризму.
Водночас конференція «Проблеми ювенальної юстиції: Європейський досвід та українські реалії» стала потужним «майданчиком» для обміну ідеями, думками, міркуваннями, по-перше, щодо загальної характеристики процесу детермінації злочинності неповнолітніх в умовах поширення доктрин четвертої промислової революції, Індустрії 4.0 та суспільства знань у світі, по-друге, учасники форуму в своїх виступах окреслили основні причини та умови злочинності неповнолітніх, розкрили механізм їх дії, охарактеризували сутність взаємодії соціальних і біологічних чинників у генезисі злочинної поведінки неповнолітніх у типових й екстремальних ситуаціях, по-третє, доповідачі здійснили кримінологічний аналіз детермінант злочинності неповнолітніх у незалежній Україні, зокрема, проаналізували сутність впливу економічних, організаційно-управлінських, ідеологічних, політичних та інших соціальних факторів на динаміку і структуру підліткової злочинності в умовах розвитку соціально-комунікаційної інженерії.
Висновки і пропозиції
Як уже зазначалося, основною метою форуму було визначення механізмів впливу факторів соціально-комунікаційної інженерії на злочинність неповнолітніх в умовах переходу до іншого соціально- економічного ладу – Індустрії 4.0 та здобуття незалежності України, а також розробки пропозицій щодо реальних ефективних форм, засобів та методів профілактики злочинності неповнолітніх в умовах розвитку електронної комунікації. Очевидно, що економічні процеси, які відбуваються в державі (падіння виробниц тва, безробіття і подальше масове зубожіння населення, розбалансованість економіки, інфляція і гіперінфляція, зниження продуктивності праці), адекватно відбиваються на стані криміногенної ситуації в країні. Тому підготовка фахівців з креативних професій, які отримують сучасні студенти, зокрема випускники Бердичівського коледжу, є фундаментом і надійним гарантом покращення економічних процесів в Україні.
Вважаємо, що всі ці пріоритетні наукові новітні тренди, які обговорювалися на даному форумі, сприятимуть подальшому розвитку й удосконаленню тих інноваційних професій та спеціальностей, які набувають студенти даного коледжу це, в свою чергу, створить реальні умови для протидії соціально-комунікаційним факторам злочинності неповнолітніх в Україні.
З іншого боку, проблеми, які обговорювалися на форумі, закладе міцний фундамент, по-перше, для розробки основних напрямів загальносоціальної профілактики злочинності неповнолітніх в умовах тотального розвитку соціально-комунікаційної інженерії і, по-друге, сприятиме формуванню спеціальної кримінологічної доктрини та дієвого механізму індивідуальної профілактики злочинів, скоюваних неповнолітніми в умовах впливу соціально-комунікаційних факторів в Україні.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login