Кримінальна хроніка
ГПУ програла справу адвокату Портнова
Наприкінці квітня Генеральна прокуратура України зазнала чергової ганебної поразки у своєму п’ятирічному протистоянні з колишнім радником Януковича з юридичних питань Анд рієм Портновим, який зараз перебуває в Росії.
Нинішній епізод пов’язаний з листом, який 3 березня 2014 р. виконуючий обов’язки Генпрокурора Олег Махніцький надіслав на адресу прем’єрміністра Канади Стівена Гарпера. З нього витікало, що Андрій Портнов переслідується правоохоронними органами України за вчинення злочинів, пов’язаних з привласненням значних сум державних активів та їх подальшим протиправним переведенням за межі України. Послання, очевидно, завершувалося проханням сприяти в розслідуванні, яке, судячи з усього, було задоволене, оскільки Канада запровадила фінансові санкції проти Портнова й нині залишається єдиною країною в світі, яка їх зберігає.
Якимсь чином зміст цього листа став відомим Портнову, котрий подав до Печерського суду позов, в якому просив визнати викладену в ньому інформацію недостовірною й зобов’язати ГПУ надіслати канадцям відповідне спростування. Двадцять третього травня 2017 року даний позов було задоволено: адвокати позивача надали суду офіційні відповіді самої ж ГПУ, з яких витікало, що по жодному з наявних в Україні кримінальних проваджень Портнов до відповідальності не притягувався, натомість представники Генеральної прокуратури у відповідь скромно промовчали.
По завершенні даного процесу на адресу офісу прем’єрміністра Канади за підписом заступника Генпрокурора Євгена Єніна надійшло повідомлення, з якого витікало, що Махніцький насправді набрехав Стівену Гарперу, але уряд Канади, очолюваний новим керівником Джастіном Трюдо, так і не зняв санкції з Портнова. І тоді він розгорнув шалену компанію в судах, в результаті чого в ролі відповідачів, окрім ГПУ, опинилися ще й Міністерство закордонних справ України і Посольство України в Канаді.
Ось у рамках цієї боротьби один з адвокатів Портнова на прізвище Марина Парінова 21 грудня 2018 звернулася до Генеральної прокуратури з адвокатським запитом, в якому на підставі статей 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Закону України «Про інформацію» просила надати інформацію та копії документів, які направлялися в Посольство України в Канаді у період з березня 2016 року по липень 2018 року Генеральною прокуратурою України, стосовно наявності кримінальних проваджень відносно її клієнта.
У відповідь ГПУ повідомила, що запитувані матеріали містять відомості досудового розслідування, які відповідно до статті 222 Кримінального процесуального кодексу України можуть бути розголошені тільки з письмового дозволу слідчого або прокурора, і лише в тому об’ємі, який вони визнають можливим. А оскільки відповідні дозволи стороною обвинувачення надані не були, то й у задоволенні прохання адвоката було відмовлено.
Не задовольнившись такою відповіддю, Марина Парінова подала позов до Окружного адміністративного суду Києва, в якому просила зобов’язати Генпрокуратуру надати їй інформацію, про яку йшлося в її адвокатському запиті. В ході судового розгляду було встановлено, що кримінальне провадження, на яке посилалася ГПУ в своїй відповіді, ще 1 березня 2016 року було закрите постановою прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури у зв’язку з тим, що не були отримані достатні докази для доведення винуватості Портнова і вичерпані можливості їх отримати. А раз так, то в Генпрокуратури не було жодних підстав відмовляти адвокату Паріновій, тож на підставі цього 26 квітня суддя Віталій Катющенко ухвалив рішення про задоволення позову.
Костянтин ЮРЧЕНКО,
ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login