В Україні
Протидія рейдерству в режимі онлайн
04 вересня 2019 року Урядом було прийнято рішення, яке може допомогти боротися з рейдерством в режимі онлайн (без необхідності звернення до органів державної реєстрації по застарілій формі). Як заявив Дмитро Малюська (глава Мін’юсту) комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації виходить на новий рівень завдяки Уряду. Йдеться про перетворення комісії в надійний інструмент, який ефективно зможе протидіяти рейдерським заволодінням майном та нерухомістю. Аргументує глава Мін’юсту свої судження трьома ключовими факторами, на які слід звернути увагу, а саме:
- Зменшення кількості помилок, а також явна економія часу подачі заяви обумовлена можливістю зробити це в режимі онлайн. Для цього потрібно лише відвідати Портал надання державних послуг (знайти його можна за адресою https://igov.gov.ua/) і заповнити відповідну заявку. Зробити це зможе будь-яка людина, а оперативність роботи комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації сприяє швидкому вирішенню питань.
- Комісію зобов’язують вести прозору діяльність. Зокрема це підтверджується необхідністю публікації на офіційному ресурсі інформації по прийнятим рішенням відразу ж після його підписання. У свою чергу це забезпечить реальний розгляд всіх заяв, що надійшли від громадян, бо в іншому разі до співробітників будуть застосовуватися санкції згідно з чинним законодавством і службової інструкції.
- Принципи роботи комісії також зазнаватимуть змін. Орієнтованість діяльності надасть можливість звернення не тільки чиновникам, а й усім бажаючим. Це відкриє дорогу для подачі запитів юристами та фахівцями, щоб своєчасно протидіяти рейдерству.
Ключовою особливістю рейдерського захоплення є оперативність роботи зловмисників. Розрахунок іде на швидке заволодіння майном громадян. І чим швидше надійде реакція від потерпілих, тим більш ймовірним буде успіх повернення втраченого майна. Для того, щоб прискорити реагування на заяву від потерпілого, запущений сервіс SMS-Маяк. Цей сервіс створений спільними зусиллями Міністерства юстиції України та ТОВ «Ліга Закон».
Сервіс працює досить просто. Його функціонал дозволяє оперативно сповіщати юридичних і фізичних осіб про стан статусу об’єктів нерухомості в Держреєстрі прав на нерухоме майно. У тому випадку, якщо статус об’єктів нерухомості змінюється, власнику надходить повідомлення. Оповіщення надійде і при спробі внести зміни до реєстраційного статусу об’єкта нерухомості. Корисним можна вважати і те, що в інформаційному повідомленні вказується точна дата і час внесених змін, відомості про них.
Для роботи з сервісом знадобитися використовувати електронний цифровий підпис для входу в кабінет. SMS-Маяк Земля дозволить власникам земельних ділянок оперативно дізнаватися про заяви на будь-які зміни в реєстраційних даних (при спробі переоформити, змінити власника та ін.).
Існує і SMS-Маяк Іпотека. Цільове призначення сервісу полягає в тому, що іпотекодержатель отримує відомості про те майно, яке знаходиться в його володінні, в разі зміни статусу такого. Інформування іпотекодержателя про статус майна відбувається на будь-якому з етапів переоформлення (від заяви на зміну статусу, до прийняття рішення державним реєстратором). Важливо розуміти, що тут грає роль оперативність отримання інформації до моменту прийняття рішення, а саме на стадії подачі відповідної заяви, що дасть можливість запобігання незаконного рейдерського захоплення майна.