Судова практика
Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається речового права, спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства
Спір щодо оскарження рішення про надання особі у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку відповідно до рішення органу місцевого самоврядування підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства
28 листопада 2018 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 463/1865/17 (провадження № 14-385цс18) розглянула в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу фізичної особи на ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 6 грудня 2017 р. та постанову Апеляційного суду Львівської області від 1 лютого 2018 р. у справі за її позовом до Винниківської міської ради Львівської області про скасування рішення «Про зупинення дії рішення Винниківської міськради від 25 червня 2015 року № 1944».
Позовні вимоги мотивував тим, що рішенням Винниківської міськради від 30 липня 2015 р. № 2041 «Про зупинення дії рішення Винниківської міськради від 25 червня 2015 р. № 1944 «Про скасування рішення Виконавчого комітету Винниківської міськради від 21 грудня 2004 р. № 438 «Про внесення змін в рішення виконкому Винниківської міськради від 22 серпня 1991 р. № 190 «Про дозвіл на будівництво будинку на земельній ділянці» порушено його права як землекористувача.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 6 грудня 2017 р., залишеною без змін постановою Апеляційного суду Львівської області від 1 лютого 2018 р., провадження у справі закрито, роз’яснено позивачу право звернутися до суду за правилами адміністративного судочинства.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що позивач оспорює рішення органу місцевого самоврядування у зв’язку з порушенням процедурних питань подолання вето міського голови на рішення Винниківської міськради та предметом цього спору є перевірка законності рішення, пов’язаного зі здійсненням владно-управлінських функцій міським головою, а не питання надання у власність чи користування земельної ділянки, а тому в даному випадку відсутній спір про право цивільне.
У квітні 2018 р. позивач звернувся до Верховного Суду зі касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення ними норм процесуального права, у зв’язку з чим просив їх скасувати.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами не враховано, що спірні правовідносини пов’язані з наданням позивачу у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку відповідно до рішення органу місцевого самоврядування. Оскаржуваним рішенням зачіпаються його інтереси як землекористувача, а отже, існує спір про право на земельну ділянку, у зв’язку з чим цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи встановлені судами обставини справи, дійшла висновку про те, що у цьому випадку вимоги про визнання рішення незаконним слід розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за ст. 16 Цивільного кодексу України та пред’являти до суду для розгляду в порядку цивільного судочинства.
Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.
Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб’єктного складу сторін спору.
Отже, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, помилково закрив провадження у справі та вважав, що спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.