Connect with us

В Україні

Верховний Суд вирішив долю «зомбі»-банків

Опубліковано

Віктор НОВІКОВ,
заступник директора-розпорядника
Фонду гарантування вкладів фізосіб

Фонд гарантування і НБУ п’ять років боролися із «зомбі»- банками, які через суди намагалися оскаржити власне банкрутство. І перемогли.

Майже п’ятирічна боротьба Фонду гарантування вкладів з повернення «зомбі»-банків у законодавче поле завершилася успіхом. Велика Палата Верховного Суду нарешті вирішила проблему щодо правового статусу цих банків, яким вдалося оскаржити рішення про визнання їх неплатоспроможними, введення тимчасової адміністрації та відправлення у ліквідацію. Це ті банки, які опинилися в так званій «сірій» зоні, тобто за межами правового поля. Сьомого лютого була опублікована постанова Великої Палати ВС, яка нарешті вирішила їх долю й поставила крапку в спорах щодо порядку виведення банків із ринку.

Нагадаємо, 10 грудня 2019 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову в справі про стягнення боргу з боржника Укрінбанку, зокрема щодо питання, чи може бути юридична особа правонаступником банку після скасування рішень регуляторів про виведення банку з ринку. Згідно з постановою, виведення банку з ринку має відбуватися виключно згідно із законом про банки і банківську діяльність та законом про систему гарантування вкладів. Тобто цей процес повинен бути тільки під контролем НБУ, у випадку визнання банку неплатоспроможним та під контролем Фонду гарантування вкладів, у разі прийняття рішень про введення тимчасової адміністрації та ліквідації банку. Це остаточне рішення Великої Палати Верховного Суду, яке оскарженню не підлягає. При цьому в постанові зазначено: скасування рішень регуляторів не означає, що Фонд гарантування вкладів автоматично припиняє управління банком. Це можливо тільки після прийняття Нацбанком відповідних рішень — про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, відновлення банківської ліцензії та повернення банку під нагляд НБУ відповідно до Закону про банки та банківську діяльність. А оскільки Велика Палата Верховного Суду — найвища судова інстанція України, то її рішення має фундаментальне значення для подальшої долі неплатоспроможних банків, власники яких подали судові позови з метою оскаржити дії регуляторів по виведенню їх з ринку. Й дана постанова Великої Палати Верховного Суду, на мій погляд, стане вирішальною при розгляді подібних позовів у судах різних інстанцій.

Нагадаю, раніше була прийнята низка судових рішень, за якими близько 10 банків фактично були виведені за межі правового поля, а ще по 15 банках ідуть судові процеси. Серед них — у першу чергу, Укрінбанк та Златобанк, власникам яких вдалося не тільки оскаржити рішення про визнання їх неплатоспроможними, але й змінити в статутних документах свої назви та види діяльності, тобто скасувати банківську діяльність. Це призвело до того, що власники таких банків отримали контроль над активами без будь-яких зобов’язань перед кредиторами. А Фонд, виплативши гарантоване відшкодування вкладникам, не має доступу до активів цих банків, що робить неможливим подальше задоволення вимог їх кредиторів. Отже, в підсумку страждають кредитори цих банків.

Щодо таких випадків — припинення банківської діяльності та перейменування банку, Велика Палата Верховного Суду постановила: внесення будь-яких змін до статуту банку можливе виключно після погодження НБУ, незалежно від того, перебуває банк під наглядом НБУ чи в управлінні Фонду. Додам, що Велика Палата Верховного Суду також зобов’язала Міністерство юстиції вжити відповідних заходів щодо нотаріуса, який реєстрував згадані зміни до статуту Укрінбанку, оскільки такі дії є порушенням закону. Крім цього, Велика Палата Верховного Суду своєю постановою позбавила суди різних інстанцій можливості скасовувати рішення про виведення банку з ринку лише у зв’язку з порушенням порядку реалізації цієї процедури — без спростування підстав, передбачених банківським законодавством для її ініціювання та реалізації. В іншому випадку це призводить до перебирання на себе судами функцій НБУ та Фонду гарантування вкладів. Також Велика Палата Верховного Суду постановила: якщо власники банку вважають, що НБУ здійснив незаконне втручання у діяльність банку, то в них є можливість захищати свої права відповідно до закону шляхом отримання відшкодування, в разі доведення заподіяної шкоди.

Усе це дає підстави Фонду гарантування вкладів вимагати в судовому порядку відміни попередніх рішень судів, державних органів та реєстраційних служб щодо неплатоспроможних банків, які суперечать банківському законодавству та правовій позиції Великої Палати Верховного Суду. Ці «зомбі»-банки та їх активи мають бути повернутими під контроль Фонду гарантування вкладів, а виплати їх кредиторам — відновленими.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.