Connect with us

Судова практика

Відмова сторони захисту підтвердити факт надання доступу до матеріалів досудового розслідування та відмова від ознайомлення з ними не означають, що матеріали стороні захисту не були відкрити

Опубліковано

23 січня 2020 р. Верховний Суд у справі № 607/5005/17 задовольнив касаційну скаргу прокурора на виправдувальний вирок міськрайонного суду, яким визнано недопустимими докази через відмову обвинуваченої від ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

Службова особа обвинувачувалася у тому, що здійснила складання та видачу завідомо неправдивого офіційного документа, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК за таких обставин. Вироком  міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, її визнано невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення та виправдано на підставі п. 1 ч. 1 ст. 373 КПК – за недоведеністю вчинення кримінального правопорушення.

Згідно вироком суд зазначив, що у кримінальному провадженні стороною обвинувачення не були відкриті матеріали досудового розслідування стороні захисту, а тому, відповідно до вимог ч. 12 ст. 290 КПК, суд не має права допустити відомості, які містяться в них, як докази. Отже, суд визнав надані стороною обвинувачення докази недопустимими, зазначивши, що відкриття матеріалів кримінального провадження з порушенням вимог ч. 9 ст. 290 КПК прирівнюється до невідкриття матеріалів відповідно до положень цієї статті.

У касаційній скарзі прокурор вказував на те, що з протоколів про надання доступу до матеріалів досудового розслідування вбачається, що підозрюваній та її захиснику було надано доступ до матеріалів досудового розслідування й захисник повністю ознайомився з такими матеріалами, а підозрювана відмовилась від підпису у протоколі, що також підтвердили в суді свідки.

Верховний Суд встановив, що органом досудового розслідування у відповідності до вимог ст. 290 КПК були направлені підозрюваній та захиснику письмові  повідомлення про завершення досудового розслідування разом з копіями обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування.

Згідно з протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування захисник скористався наданим йому правом і ознайомився з вказаними матеріалами в повному обсязі. Крім  того, підозрюваній також було надано доступ до матеріалів досудового розслідування, що підтверджується протоколом про надання такого доступу.

При цьому, підозрювана у вищезазначеному протоколі зазначила про необхідність надати їй додатковий час для ознайомлення. Вказаний протокол було складено в присутності свідків, а також ними був засвідчений факт відмови підозрюваної від підпису у розписці про отримання копії обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів ВС визнала, що стороною обвинувачення було відкрито та надано доступ до всіх матеріалів досудового розслідування стороні захисту, проте підозрювана відмовилась від ознайомлення з цими матеріалами, пославшись на обмеження в часі.

Відмова сторони захисту письмово підтвердити протилежній стороні факт надання їй доступу до матеріалів досудового розслідування та відмова від ознайомлення з такими матеріалами з посиланням на обмеження в часі, не може свідчити про невідкриття таких матеріалів стороні в розумінні положень ч. 12 ст. 290 КПК.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.