Connect with us

Судова практика

Власник має право вимагати усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом відновлення її до попереднього стану

Опубліковано

24 лютого 2020 р. Верховний Суд у справі № 458/1046/15-ц відмовив у задоволенні касаційної скарги землекористувача, який не довів факту порушення його прав.

Землекористувач звернувся до суду з позовом до суміжного землекористувача – міської ради про усунення перешкод у користуванні заїздом до будинку та забезпечення доступу до земельної ділянки для будівництва господарських споруд, який обґрунтовував тим, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом йому належить право власності на житловий будинок. Суміжний землекористувач встановив загорожу, якою звужено заїзд до земельної ділянки та захоплено частину його земельної ділянки, що відведена для будівництва допоміжних споруд. Відповідач відмовляється демонтувати загорожу, звільнити дорогу та земельну ділянку позивача, чим чинить йому перешкоди в користуванні земельною ділянкою та житловим будинком.

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що позивач не надав до суду правовстановлюючий документ, який би засвідчував місце розташування земельної ділянки. Також судами не встановлено, що суміжний землекористувач чинив перешкоди позивачу у заїзді до будинковолодіння, а також у будівництві господарських споруд, чи в інший спосіб порушував, не визнавав або оспорював його права на земельну ділянку. Крім того, у позові не визначено, до якого стану необхідно відновити земельну ділянку – заїзд до його будинковолодіння.

Розглянувши касаційну скаргу позивача, Верховний Суд зазначив, що в разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі шляхом звернення до суду за захистом свого майнового права відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, зокрема з позовом про усунення перешкод у розпоряджанні власністю (негаторний позов) (ст. 391 ЦК України).

Частинами 2, 3 ст. 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Ураховуючи викладене, Верховний Суд погодився з позицією судів попередніх інстанцій про те, що позивач не довів належними та допустимими доказами порушення його прав як власника чи користувача земельної ділянки, оскільки не надав документів на підтвердження права власності чи права користування земельною ділянкою, а також, що внаслідок розташування суміжним землекористувачем на земельній ділянці загорожі позивачу як власнику нерухомого майна створюються перешкоди у користуванні нею.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.