В Україні
Кандидувати на посаду голови в більш як одній громаді – заборонено
Асоціація міст України розробила інфографіку про новели законодавства щодо чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 р., які призначено відповідно до постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» від 17 липня 2020 р. № 795-IX.
Інфографіка підготовлена на підставі змін, внесених до Виборчого кодексу України, у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» від 16 липня 2020 р. № 805-IX.
Новели Закону стосуються виборчої системи, імперативного мандату, можливості висування, грошової застави, гендерної квоти тощо.
Зокрема, встановлено, що депутат місцевої ради, обраний у раду від політичної партії, може бути відкликаний, зокрема, якщо його діяльність не відповідає програмі партії чи її осередку, або, якщо він не увійшов до фракції місцевої організації партії чи був виключений (фракцією) з неї. Зазначене стосується депутатів, які були обрані як за мажоритарною системою від політичної партії, так і за пропорційною за партійними списками. Після відкликання такого депутата обраним вважається наступний кандидат зі списку партії або призначаються проміжні вибори.
Змінами до ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що старости не обиратимуться прямими виборами, а будуть затверджуватися відповідною місцевою радою.
Також змінами до ст. 216 Виборчого кодексу України забороняється бути:
- кандидатом у депутати за партійними списками більше, ніж у два рівні рад;
- кандидатом на посаду голови більше однієї громади;
- одночасно самовисуванцем та кандидатом від партії.
Окрім цього, змінами до ст. 219 Виборчого кодексу України визначено, що при формуванні єдиного та територіальних виборчих списків у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку має бути не менше двох кандидатів кожної статі.
У разі формування єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти (від 1 до 4) – кандидати різної статі мають бути включені у список почергово.