Законодавство
Скоро з’явиться ще один омбудсмен – фінансовий
Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності рекомендував прийняти за основу законопроект «Про установу фінансового омбудсмена» від 22 лютого 2018 р. № 8055.
Як сказано у пояснювальній записці, метою проекту Закону «Про установу фінансового омбудсмена» є запровадження кращих ефективних практик захисту прав споживачів та створення законодавчого підґрунтя для збільшення довіри до фінансового сектору шляхом створення незалежного органу, який вирішуватиме спори споживачів фінансових послуг та сприятиме захисту їх прав. Таким органом має стати установа фінансового омбудсмена.
Новий механізм не обмежуватиме право споживача у зверненні до суду, але матиме низку переваг у порівнянні із судами:
- незалежність, справедливість та неупередженість;
- прозорість та публічність;
- компетентність;
- швидкість та комфорт для споживача;
- пропорційність;
- доступність.
Крім того, установа має стати єдиним «вікном» для звернення споживачів щодо фінансових питань.
Також законопроектом визначаються правові засади створення та організації діяльності установи фінансового омбудсмена, принципи її діяльності, компетенція, повноваження та вимоги до фінансового омбудсмена та уповноважених осіб, порядок вирішення спорів між споживачами і надавачами фінансових послуг та виконання рішень за результатами розгляду, порядок фінансування установи, а також основні засади співпраці установи з державними органами та органами місцевого самоврядування.
Зокрема, організаційна структура установи фінансового омбудсмена передбачатиме:
- наглядову раду, до складу якої ввійдуть представники організацій захисту прав споживачів, об’єднань, що представляють інтереси надавачів фінансових послуг, та регуляторів фінансового ринку;
- фінансового омбудсмена, до повноважень якого належатиме розгляд звернень і спорів споживачів та винесення рішень. Фінансовий омбудсмен обиратиметься Наглядовою радою установи строком на чотири роки із можливістю переобрання на наступні строки.
- співробітників установи фінансового омбудсмена, в тому числі уповноважених осіб, відповідальних за розгляд звернень і вирішення спорів, а також забезпечення діяльності установи.
Фінансування діяльності установи фінансового омбудсмена відбуватиметься за рахунок внесків надавачів фінансових послуг та зборів з громадян за розгляд спору. Розмір внесків встановлюватиметься наглядовою радою установи. Збір за розгляд сплачуватиметься споживачем у розмірі 5 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
You must be logged in to post a comment Login