Судова практика
Закон України «Про засади державної мовної політики» визнано неконституційним
Конституційний Суд України прийняв рішення про втрату чинності Законом України «Про засади державної мовної політики» від 3 липня 2012 р., з підстави визнання його таким, що не відповідає Конституції України.
Конституційне провадження було порушене за зверненням 57 народних депутатів України з клопотанням до Конституційного Суду, в якому зазначалося, що норми Закону суперечать положенням Конституції України.
Заявники стверджували, що певні положення Закону створюють умови для домінування регіональної мови над державною мовою, вибіркового захисту регіональних мов або мов меншин, надають привілеї одним мовним групам (національним меншинам) та обмежують права інших, що має ознаки дискримінації та порушує принцип рівності громадян перед законом, а також не відповідають принципу правової визначеності – складовій верховенства права, надають право місцевим радам вирішувати питання щодо застосування заходів, спрямованих на використання регіональних мов або мов меншин.
Крім того, на думку заявників, під час ухвалення згаданого Закону, було порушено процедура його прийняття.
Конституційний Суд України дослідив доводи народних депутатів України VI скликання та матеріали справи, у тому числі стенограму вечірнього пленарного засідання, згідно з якою розглядали та ухвалювали проекту Закону; інформацію Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону народними депутатами України, голоси яких були зараховані як присутніх при розгляді законопроекту; інформацію щодо листків непрацездатності народних депутатів України, голоси яких були зараховані на підтримку проекту Закону та інше.
Аналіз наведених матеріалів справи дав Конституційному Суду України підстави вважати, що процедура розгляду та ухвалення Закону відбулася за сукупності обставин, що вказують на порушення Верховною Радою процедури розгляду та ухвалення проекту Закону, визначену положеннями ч. 3 ст. 84, ч. 1 ст.93 Основного Закону України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що порушення конституційної процедури розгляду та ухвалення проекту Закону «Про засади державної мовної політики» під час його прийняття в цілому на вечірньому пленарному засіданні ВРУ 3 липня 2012 р. мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття Закону.
Виходячи з цього, Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), Закон України «Про засади державної мовної політики» від 3 липня 2012 року № 5029-VI зі змінами.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
You must be logged in to post a comment Login