Законодавство
Розвиток цифрової економіки за рахунок погіршення трудових гарантій працівників
Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок розглянув проект Закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4303.
Як зазначає СПО, автори законопроекту нехтуючи міжнародним досвідом США, Великобританії, Іспанії, Бельгії та Австралії і судовою практикою, вважають за необхідне в законопроекті легалізувати найгірші форми експлуатації працівників вже діючих в Україні транснаціональних гіг-платформ (Uber, Glovo, Bolt, інші), виділивши у законодавстві окрему категорію «гіг-працівники», мотивуючи погіршення їх базових трудових гарантій міркуваннями інвестиційної привабливості та розвитку технологій.
Законопроект:
– передбачає регулювання трудових відносин лише гіг-контрактами між гіг-працівниками та резидентами вільної економічної зони «Дія City», в обхід трудового законодавства 11 статтями проекту Закону, які по суті захищають лише інтереси роботодавця;
– позбавляє гіг-працівників гарантій на оплату праці, права на відпустку, безпечні умови праці, захист від незаконного звільнення, на об’єднання у профспілки і на страйк, на укладання колективних договорів і вирішення колективних трудових спорів;
– не регулює для гіг-працівників фіксований робочий час та не визначає поняття «мінімальна зарплата»;
– створює умови для надмірної експлуатації, соціальної незахищеності, процесу зменшення на ринку праці робочих місць з офіціальним працевлаштуванням і гідною працею та переходу на ілюзорну зайнятість.
Зазначене порушує принципи та положення ст.ст. 8, 22, 36, 43, 44, 46, 64 Конституцією України. Крім того, окремі норми законопроекту порушують вимоги основоположних міжнародних правових актів.
Такі підходи, у разі ухвалення законопроекту Верховною Радою, відкинуть Україну у врегулюванні правовідносин цієї сфери на 20 років і тому та навряд чи сприятимуть динамічному розвитку української економіки в цілому.
Отже, Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок пропонує Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації та народним депутатам України – авторам законопроекту провести комітетські слухання із обговорення законопроекту і, за їх результатами, створити робочу групу із залученням експертів від сторін соціального діалогу для кардинального доопрацювання цього проекту.