В Україні
Колапс у судовій гілці влади поглиблюється
Асоціація розвитку суддівського самоврядування України звернулася до Президента України щодо недофінансування судової гілки влади.
Критичне недофінансування судової гілки влади у 2020 р. і повторення ситуації вже на початку 2021 р. стали черговим випробуванням для судів, де бракує коштів не лише на відправлення судових повісток та копій судових рішень учасникам процесів, а й на оплату праці працівників апарату судів.
У Законі України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» для Державної судової адміністрації України, як головного розпорядника бюджетних коштів на 2021 р. передбачено видатки в обсязі 15,65 млрд грн (із них 2,5 млрд грн – планові показники спеціального фонду державного бюджету). Це – менше показників минулого року на 46,6 млн грн і забезпечує потреби судової влади у фінансових ресурсах лише на 38,4% і складає найнижчий показник за період від 2011 р.
За даними Державної судової адміністрації України на 1 січня 2021 р. із передбачених 7039 посад суддів, правосуддя здійснюють лише 4785 суддів, а з 17018 посад державних службовців апаратів судів були заповненими лише 15 365 посад.
Із 6904 працівників патронатної служби (помічники суддів) заповненими є 6108 посад. За даними колективів судів, з початку року через різке зниження оплати праці звільнилося понад 200 працівників апаратів судів, і звільнення будуть тривати.
Не профінансовано на потрібному рівні й інші видатки споживання (витрати на поштові марки, придбання паперу, оплату послуг маркувальних машин, виплату винагороди присяжним та інше), які забезпечені в 2021 р. лише на 29 % і становлять 447,6 млн грн при потребі 1,511 млрд грн.
Відсутність у судовій гілці влади більше третини суддів, звільнення значної частини працівників апаратів судів, відсутність коштів на забезпечення відправлення правосуддя призведе до недотримання державою гарантованого ст. 55 Конституції України права громадян на доступ до правосуддя, порушення процесуальних строків розгляду справ суддями.
Асоціація розвитку суддівського самоврядування України закликає Президента України як гаранта Конституції України дати доручення Прем’єр-міністру України негайно відшукати кошти для забезпечення дотримання конституційних гарантій незалежності суддів і виконання зобов’язань держави, встановлених ч. 1 ст. 130 Конституції України, щодо забезпечення фінансування належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, у тому числі, відновлення оплати праці працівників апаратів судів на рівні 2019 р.