В Україні
Банкам не слід вважати всіх політично значущих осіб клієнтами з високим рівнем ризику
Національний банк надав відповідь на звернення громадян, які є публічними діячами (одна з категорій Politically Exposed Persons), в якій рекомендував банкам не використовувати формальний підхід під час роботи з національними політично значущими особами (PEP) та відносити усіх без винятку таких PEPs до категорії клієнтів з високим рівнем ризику ділових відносин.
«Банкам не потрібно вимагати документи, що підтверджують джерела статків національних політично значущих осіб, якщо рівень ризику ділових відносин із таким клієнтом є низький, у банку немає підозри щодо відмивання коштів чи фінансування тероризму, а рахунки, що відкриті в банку, використовуються переважно для отримання заробітної плати, соціальних виплат або обсяг фінансових операцій за всіма рахунками національних PEP у банку не перевищує 200 тис. гривень за квартал», – зауважив директор Департаменту фінансового моніторингу Національного банку Олексій Бережний.
НБУ наголосив, що формальний підхід під час встановлення та підтримання ділових відносин із національними PEP не відповідає міжнародним стандартам та рекомендаціям у сфері фінансового моніторингу. Невиправдане обмеження банком доступу політично значущих осіб до фінансових послуг може свідчити про неналежне виконання вимог закону про фінмоніторинг, адже в новому законі про фінансовий моніторинг виключено норму про обов’язкове встановлення високого ризику ділових відносин стосовно національних PEP.
Під час розроблення внутрішніх процедур із фінмоніторингу банки повинні використовувати ризик-орієнтований підхід. Наприклад, для встановлення джерел статків національних PEP банку буде достатньо отримати інформацію від клієнта, проаналізувати інформацію, яка вже є в банку, та отримати інформацію з публічних джерел із надійною репутацією, якщо:
– національний PEP обслуговувався в банку до набуття чинності законом про фінмоніторинг;
– з моменту припинення виконання ним визначених публічних функцій пройшло не менше 12 місяців;
– операції за рахунком є зрозумілими для банку, наприклад, проводяться в межах отриманої заробітної плати, соціальних виплат;
– PEP не проводить підозрілих фінансових операцій.
Можливими критеріями для встановлення банком високого ризику ділових відносин із PEP можуть бути:
– використання корпоративних механізмів (юридичних осіб та інших утворень) або ланцюга посередників для приховування бенефіціарної власності;
– використання членів сім’ї або пов’язаних осіб як законних власників активів PEP;
– наявність доступу до державних активів, коштів та фінансових операцій із ними;
– наявність контролю за дозвільними органами, які видають ліцензії та права концесії;
– здійснення вирішального впливу на діяльність фінансової установи;
– діяльність, пов’язана з державними закупівлями;
– отримання готівкових коштів у великих обсягах тощо.
НБУ проводитиме поглиблений аналіз регулярної інформації, яку банки надають про PEPs, зокрема банки мають до 14 квітня 2021 р. надати регулятору інформацію за 1 квартал 2021 р. про кількість PEPs, членів їхніх сімей, пов’язаних з ними осіб, а також про осіб, кінцевими бенефіціарами яких є політично значущі особи, члени їх сімей та пов’язані особи. Така інформація має відображатися з урахуванням попередньо здійсненої банками оцінки ризику проведення такими клієнтами фінансових операцій у банку.
Формальне присвоєння рівня ризику може свідчити про неналежну організацію внутрішньобанківської системи фінмоніторингу банку та відповідно оцінюватиметься Національним банком під час здійснення нагляду.