Законодавство
Багатомільярдні витрати може спричинити ухвалення законопроектів про промислове забруднення та екологічний контроль
Федерація роботодавців України наголосила на необхідності доопрацювання законопроектів «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» № 4167 та «Про державний екологічний контроль» № 3091 і закликала Комітет з питань екологічної політики та природокористування не підтримувати проекти у запропонованих редакціях.
Роботодавці наполягають, що обидва законопроекти потребують суттєвого доопрацювання як такі, що створюють ризики багатомільярдних витрат або припинення діяльності не лише окремих підприємств, а й цілих галузей економіки.
Так, найбільш важливими зауваженнями ФРУ до проекту № 4167 є:
– критично недостатні строки переходу на найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ);
– механізм визначення НДТМ передбачає пряму імплементацію європейських норм без врахування реального стану української промисловості;
– відсутність будь-якої підтримки держави для запровадження НДТМ (фіскальні стимули, доступ до довгострокового кредитування тощо).
Проект № 3091 кардинально змінює систему правовідносин у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Ним пропонується вивести з-під дії базового Закону про державний нагляд (контроль) процедури контролю за додержанням вимог законодавства про охорону довкілля, зокрема передбачено потенційну можливість проведення позапланових перевірок у вихідні, неробочі, святкові дні та/або у нічний час. Причому, інспектори матимуть повноваження самостійно робити висновки про порушення підприємством законодавства.
Наділення контролюючих органів надзвичайно широкими повноваженнями та одночасне звуження прав суб’єктів господарювання може повернути державу на шлях тотального контролю і тиску на бізнес, перекреслюючи досягнення лібералізації та простоти ведення бізнесу, які були запроваджені упродовж останніх років.