В Україні
«Ковідна тисяча» ЗЕ-підтримка книговидавців: не було щастя, так нещастя допоможе…
Програма, в межах якої повністю вакцинованим українцям обіцяють по 1 тисячі гривень, матиме назву «єПідтримка».
Читайте також: 1 000 грн допомоги вакцинованим надається на 4 місяці
Міністр економіки Юлія Свириденко запевнила, що «зовсім скоро, з 19 грудня, ця програма запрацює. Урядова команда робить все можливе для того, аби людям було зручно скористатися цією тисячею гривень за участь у кампанії вакцинації, а бізнес отримав необхідну підтримку». Тобто пропонується державний продукт, що, умовно кажучи, матиме значення «два в одному». Урядовці уже провели зустрічі з представниками сфери культури, Інституту книги, Асоціації книговидавців, книгорозповсюджувачів та інших інституцій, а також проаналізували втрати галузі від карантину. Саме тому в Кабміні вирішили, що витратити 1000 грн на придбання книг може бути корисним і для суспільства, і для книговидавців. Ці кошти будуть покладені на віртуальні платіжні картки й виплачені через «Дію». Окрім цього, як запевняється, їх можна буде витратити також на придбання квитків у кінотеатр, театр чи на концерт, у спортзал тощо. Як роз’яснив речник Президента Сергій Никифоров, вказану тисячу гривень вакциновані отримають не готівкою, а як сертифікат, цифровий ваучер або депозит, який можна буде витратити на певний перелік послуг і товарів.
Ще раніше, 7 листопада, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що 1 тисячу гривень повністю вакцинованим проти Covid-19 українцям будуть нараховувати на віртуальні платіжні картки через застосунок «Дія» наприкінці 2021-го та впродовж 2022-го року. Податки з цих грошей платити не доведеться й на нарахування субсидії вони не вплинуть. Верховна Рада ухвалила закон про Державний бюджет, у якому враховано 3 додаткових мільярди гривень, які мають використати саме на виплату «ковідної тисячі» для громадян. При цьому, повторимо, що жодних податків на цю 1000 гривень нараховуватися не буде. Як запевняють посадовці, не вплине ця сума й на на загальний показник інфляції. Про це ЗМІ заявив заступник голови НБУ Сергій Міколайчук. «Тисяча гривень — не та сума, яка б могла суттєво стимулювати споживчий попит. До того ж, галузі, на які, як припускає уряд, буде виділено ці кошти, страждають від недозавантаження. Навряд чи цей додатковий попит призведе до підвищення цін. Навіть якщо вони в галузях культури і спорту й зростуть на 5—10%, це ледь-ледь позначиться на загальному показнику інфляції, оскільки частка цих послуг у споживчому кошику незначна», — пояснив фінансист. У той же час, як стало відомо, за оцінками того ж НБУ, вплив на економіку програми з таким обсягом на горизонті в 12 місяців може становити 0,1—0,2% ВВП. «Однак, якщо проект призведе до додаткової вакцинації навіть до 10% населення, його можна буде вважати дуже ефективним, адже від відсутності локдаунів економіка виграє значно більше, ніж від безпосереднього фіскального стимулу з боку держави», — наголосили в Нацбанку.
Нагадаємо, що наразі в ЗМІ поширюється інформація про відсутність держкоштів на закупівлю книжок у бібліотечні фонди в державному бюджеті на 2022 рік. З огляду на це Український інститут книги роз’яснив ситуацію щодо формування бюджету установи на цей рік. Насамперед, в інституті підкреслили, що в бюджеті на 2022 рік справді передбачені кошти на видатки розвитку. Інститут закуповує книжки для бібліотек, виконує роботи з цифровізації та здійснює закупівлі обладнання довгострокового користування. Ймовірно, це пояснюється тим, що такі капітальні видатки треба довше формувати й погоджувати. На різних рівнях тривали обговорення виділення коштів на видатки, для яких УІК мав необхідні аргументи з обґрунтуванням збільшення бюджету. Директорка установи Олександра Коваль зазначає, що Інститут щороку при формуванні бюджету виявляє проактивну позицію. «Ми очікуємо, що в 2022 році Українському інституту книги загалом буде виділено 681 млн грн за обґрунтованими нами потребами, замість 151 млн грн, які були виділені на цей рік. Зокрема, з наступного 2022-го заплановано розпочати надавати гранти, кошти на які вже частково враховані в бюджеті на 2022 рік, а також сертифікати на безоплатне отримання книжок, які поки що не враховані. У складі поданого Українським інститутом книги бюджетного запиту були й 183 млн грн на придбання книжкової продукції, на які планувалося поповнити фонди приблизно двох тисяч публічних бібліотек сумарно на 1,1 млн примірників. А отже, президентська тисяча гривень доречна, так чи інакше вона піде на корисну справу.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України