В світі
Статус держави-терористки для росії: чи наважиться світ на такий крок і що це змінить?
Країною-терористкою московію вже визнала Литва, Україна надала агресорці цей статус ще у квітні.
Росія – країна-спонсорка тероризму. Де-факто цю очевидну сутність кремля визнає увесь світ, а от з офіційним затвердженням цього статусу, скажімо, в США не квапляться. Хоча закордонні сумніви дедалі більше слабшають із кожним масованим ударом агресорки по Україні.
Читайте також: У Конгресі вимагають визнати росію державою-спонсором тероризму
А таких атак щоразу все більше: 14 липня – центр Вінниці, 9 липня – житловий будинок у Часовому Яру, 27 червня – торговельно-розважальний центр Кременчука. Десятки загиблих цивільних, сотні поранених, уже не кажучи про знищені російськими ракетами будівлі та інфраструктуру. Це одні з останніх прикладів кривавого тероризму російської федерації. Насправді ж, воєнні злочини кремля в Україні за 5 місяців повномасштабної війни навіть складно порахувати.
«По-людськи зрозуміло, що росія – це не просто країна-терорист, а це така божевільна країна, божевільний терорист з ядерною зброєю, чинить речі, нечувані в ХХІ столітті, вони давно переплюнули нацистську Німеччину», – говорить голова аналітично-адвокаційної організації «Центр спільних дій» Олег Рибачук. Але статусу країни-спонсорки тероризму росія досі не отримала. Присвоїти його можуть Сполучені Штати Америки. Нині в їхньому списку 4 країни – Північна Корея, Куба, Сирія та Іран. московія може стати 5-ю. І цього визнання намагається досягти Україна. «Це посилює ізоляцію рф, росія стає в ряд країн, які є вигнанцями. Це дає можливість впровадити нові санкції, що дуже важливо», – наголошує голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики, «слуга народу» Олександр Мережко.
Визнати кремль спонсором тероризму неодноразово закликала українська влада, зокрема й Президент України Володимир Зеленський. «росія має бути офіційно визнана державою-терористом. Жодна інша країна світу не становить такої терористичної загрози, як росія. Жодна інша країна світу не дозволяє собі щоденно знищувати крилатими ракетами й реактивною артилерією мирні міста і звичайне людське життя», – запевняє В. Зеленський.
Почепити клеймо держави-спонсорки тероризму – у повноваженнях американського Держдепартаменту. І поки там зволікають, ініціативу перехопив Конгрес. У травні в Палаті представників запропонували двопартійну резолюцію визнання рф спонсоркою тероризму. Аналогічну резолюцію в червні затвердив і комітет сенату США з міжнародних відносин. Її ініціатори приїжджали до Києва. «Убиті невинні люди. Якщо це не тероризм, то я не знаю, як це назвати. путін встановив нову межу варварства та жорстокості. І ці докази будуть вагомими для переконання наших колег», – сказав сенатор від демократичної партії Річард Блюменталь.
Читайте також: Чому важливе визнання ПВК «Вагнер» іноземною терористичною організацією?
І якщо Держдеп не наважиться на цей крок, спонсоркою тероризму росію визнає сам Конгрес. Про це заявила держсекретарю Ентоні Блінкену спікерка палати представників Ненсі Пелосі. «Це має бути подання й рішення держсекретаря, і вона каже, що як він цього не зробить, «ми візьмемо відповідальність». Відтак кон грес США може взяти на себе ці зобов’язання. Притому Н. Пелосі наголошує, що робити це треба оперативно – роз’яснює експертамериканіст ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
«Коли зараз в США ідуть дискусії, політично неможливо не надати росії цей статус, тому що американські політики кажуть, якщо вже Куба є терористом, то в порівнянні з нею росія просто мегакраїна, Куба й десяту долю того не робить, що коїть росія, тому політично це рішення неминуче», – вважає фахівець.
І це тягне за собою цілий оберемок фінансових та економічних санкцій, до яких, ймовірно, США ще не готові. Загалом країна-спонсорка тероризму стає нерукоподатною не тільки для Америки, а й для союзників. Бо щодо тих, хто має цей статус, «рішення підтримали європейські партнери та інші партнери по НАТО, хоча в них по суті немає законодавства, але вони виступали за, «так, ми підтримуємо, приєднуємося до аналогічних санкцій». Мені важко уявити Німеччину, яка повністю закриває всі візи для росіян, розриває контакти, фінансування і все інше. Очевидно, що не всі країни зараз готові так різко діяти», – додає Олександр Краєв. «Треба довіряти нашим союзникам, насамперед, США, а вони враховують інтереси, аби тримати купи союзників європейських, зокрема й Німеччину, тому відбувається така велика політика», – додає Олександр Мережко.
До всього статус країни-спонсорки тероризму для росії обмежить маневри щодо вже накладених санкцій, бо «на відміну від санкційного режиму, який зараз покриває багато в чому цей статус, якщо говорити про США, це рішення може бути надовго, зняти опісля їх дуже важко», – пояснює дипломат Валерій Чалий.
А ще важче, якщо закрити для агресорки навіть найменший майданчик для перемов чи дипломатії. «Коли американці кажуть, нам треба спілкуватися з росіянами, це не означає не домовлятися чи умиротворювати, це означає – ми хочемо чути цих помішаних, ми маємо розуміти, що в них у голові, а для цього маємо з ними говорити», – сказав експерт-американіст.
Зазначу, що країною-терористкою московію вже визнала Литва, Україна надала агресорці цей статус ще у квітні. Згодом із закликом до такого кроку звернулися й до Америки. Днями амбасадорка США в Києві заявила, що надання статусу росії дуже уважно розглядають. «Ми розглядаємо це питання, воно потребує ретельного аналізу відповідно до американських законів… Ми використовуємо всі доступні засоби, включно з багатьма, які б застосовувалися для країни, яка є таким спонсором», – наголосила Бріджит Брінк.
Так чи інакше, експерти і політики певні – рішення про статус росії як спонсорки тероризму буде, нині ж триває дискусія – як це найкраще зробити. Питання і в тому, хто надаватиме статус – Держдепартамент чи Конгрес США, який, до слова, восени готується до проміжних виборів. «І Конгрес, і Сенат – двопалатна, двопартійна підтримка, і ті й ті підтримають таку резолюцію про надання росії цього статусу. Якщо Держдеп ще трошки потягне з часом, то це зробить Конгрес чи Сенат, що поставить у незручне становище адміністрацію Байдена», – вважає Олег Рибачук. «Я не думаю, що в Конгресі є якісь аргументи проти того, щоб це зробити. Більше того, перед кампанією виборів у Конгрес в листопаді, це питання будуть ставити і республіканці, і демократи», – додає Валерій Чалий. Тож є величезний шанс, що це політичне змагання завершиться перемогою України, а для росії – статусом спонсорки тероризму і міжнародною ізоляцією.
Ірина СИСАК,
Олексій ІВАНЧЕНКОВ,
«5 канал»
Джерело: Юридичний вісник України