В Україні
«У жовтні очікуємо процесуальні вказівки ЄСПЛ»
Із 28 лютого Україна веде провадження в новій міждержавній справі проти рф щодо повномасштабного вторгнення на територію нашої держави. Тоді, як відомо, від Європейського суду з прав людини були вказівки для росії утриматися від атак, нападів на цивільне населення та інфраструктуру. А 23 червня Україна подала повноцінну міждержавну справу щодо незаконного вторгнення рф на суверенну територію нашої держави.
«У жовтні очікуємо перші процесуальні вказівки ЄСПЛ щодо подальшого розгляду цієї міждержавної справи України проти рф. Головні складнощі, які у нас виникають, – як зібрати докази на окупованій території, до яких ми фізично не маємо доступу. Тут допомагає розроблений Мін’юстом сайт для збору доказів порушень прав людини росією на території України. Нині, наприклад, люди, яким вдалося виїхати з окупованих населених пунктів, подають інформацію про ті порушення, свідками чи жертвами яких вони стали», – говорить Маргарита Сокоренко, Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини. За її словами, найбільше інформації, яка отримується, – це про зруйноване або пошкоджене майно, а також щодо зникнення чи перебування людей у полоні. Велику кількість інформації Мін’юст отримує від державних органів щодо вбивств.
Читайте також: Європейський суд з прав людини поновив розгляд скарг, поданих проти України
«Наразі мало хто готовий розповісти про те, що їм довелося пережити, які знущання. Втім, до наступних етапів по судовій справі ми зможемо напрацювати велику кількість необхідних свідчень. Так було і з іншими міждержавними справами України проти рф», – додала Маргарита Сокоренко.
Подати свідчення можна також через чат-бот в Telegram або Viber. Він зручний у користуванні, адже там уже перелічені категорії порушень, з яких люди можуть вибрати ті, які підпадають під їхні свідчення. Можна додати й власний опис порушення, а також фото чи відео, які підтверджують свідчення.
Читайте також: Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини не буде заступником Міністра юстиції
Як було зазначено, минулого тижня ЄСПЛ у терміновому порядку розглянув клопотання української сторони стосовно українських захисників «Азовсталі» і вказав, що права військовополонених повинні дотримуватись, та поінформував про це рф. «Важливо, що ЄСПЛ доєднав ці факти до провадження, а також повідомив про це рішення Комітет Міністрів Ради Європи. Цей судовий кейс є додатковим аргументом України у політичній роботі з країнами-партнерами. Втім, треба розуміти, що наразі всі механізми, які застосовуються, не діють у тому класичному вигляді, до якого ми звикли. Притягнути росію до відповідальності буде вкрай важко, але не неможливо. Саме тому наразі напрацьовують різні механізми притягнення рф до міжнародної відповідальності, в тому числі й способи стягнення компенсації з країни-агресорки. Адже робота над тим, щоб отримати від росії репарації за ті злочини, які вона чинить в Україні, має відбуватися не після відповідного судового рішення на нашу користь, а паралельно з цим судовим процесом», – додала Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини.
Підготував
Артем ДМИТРЕНКО,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України