Connect with us

В світі

Захистити свободу слова

Опубліковано

Єврокомісія пропонує законодавчий захист свободи слова та незалежності редакційної політики

Олена Стойко,
доктор юридичних наук

Єврокомісія 16 вересня опублікувала Європейський закон про свободу медіа – новий Звід правил на захист плюралізму та незалежності ЗМІ в Євросоюзі. Вперше в історії законодавства ЄС планується вжити заходів щодо забезпечення редакційної незалежності медіа. Новий закон вимагатиме від держав-членів поважати ефективну свободу редакції надавачів медіапослуг та покращити захист журналістських джерел. До того ж, надавачі медіапослуг повинні будуть оприлюднювати інформацію про своїх власників й акціонерів та вживати заходів, що гарантують незалежність окремих рішень редакції.

Закон, зокрема, передбачає заборону використання шпигунських програм проти медіа, журналістів та членів їх сімей. Проте держави-члени можуть вдатися до таких інструментів лише у випадках, пов’язаних із національною безпекою чи розслідуванням серйозних кримінальних злочинів.

Особлива увага в документі приділена незалежності громадських медіа, фінансування яких має бути адекватним і стабільним, щоб гарантувати незалежність редакції. Голова та наглядова рада суспільного медіа повинні призначатися із застосуванням прозорих, відкритих та недискримінаційних процедур. При цьому надавачі послуг суспільного медіа повинні забезпечувати плюралізм думок та інформаціїй, дотримуватися принципу неупередженості при підготовці матеріалів.

Читайте також: Україна стане членом Європейської організації публічного права

Від держав пропонований закон вимагає відстежувати та оцінювати вплив концентрації на медіаринку на плюралізм у медіа і редакційну незалежність. Документ також вимагає належного обґрунтування та адекватності будь-яких законодавчих, регуляторних чи адміністративних заходів, вжитих державою-членом щодо медіа. Також від держави вимагається, щоб будь-яка реклама в медіа від її імені розміщувалася згідно з прозорими і недискримінаційними процедурами, а також щороку публікувати дані про те, скільки державних коштів витрачається на рекламу в ЗМІ. Окрім того закон передбачає посилення прозорості та об’єктивності від систем вимірювання аудиторії, що впливають на рекламні доходи медіа, особливо в інтернеті.

Цим самим Єврокомісія пропонує низку заходів щодо захисту медіаконтенту, виходячи з положень Закону про цифрові послуги. Зокрема Європейський закон про свободу медіа передбачає гарантії від необґрунтованого видалення контенту, створеного згідно з професійними стандартами. У випадках, не пов’язаних із системними ризиками, такими, як дезінформація, великі онлайн платформи, що мають намір видалити певний легальний медіаконтент, який, на їх думку, суперечить політиці платформи, повинні спершу проінформувати надавача медіапослуг про причини такого кроку. Будь-які скарги надавачів медіапослуг повинні розглядатися цими платформами в першу чергу.

Для користувачів новий закон означає визнання їх права на індивідуалізацію медіапропозицій на пристроях та інтерфейсах. Тобто, глядачам за замовчуванням надається право змінювати налаштування відповідно до своїх уподобань, а не користуватися наперед визначеними опціями надавача медіапослуг.

Єврокомісія також пропонує створити новий незалежний орган – Європейську раду з медіапослуг, до складу якої увійдуть представники національних органів влади в сфері медіа. Її основне завдання – сприяти ефективному та послідовному застосуванню європейського медіазаконодавства, допомагати Єврокомісії готувати керівні принципи з питань регулювання медіа. Вона також може надавати висновки щодо рішень та заходів, вжитих державами-членами, що впливають на ринок медіа та їх концентрацію.

Рада також координуватиме регуляторні заходи щодо медіа в країнах, що не є членами ЄС, і які становлять ризик для суспільної безпеки, щоб ці ЗМІ не уникали дії законодавчих норм Євросоюзу. Окрім того, Рада організовуватиме структурований діалог між великими онлайн платформами та медіасектором, стежитиме за дотримання платформами ініціатив з саморегулювання, таких як Звід правил Євросоюзу з дезінформації.

Додам, що з критикою вказаного закону виступили не лише Польща та Угорщина, які в останній доповіді Єврокомісії про дотримання принципу верховенства права державами-членами критикувалися за переслідування преси, а й Німеччина. Берліну не подобається створення нової Ради з питань медіа, адже вона має змінити Європейську групу регуляторів, до складу якої входять представники національних урядів, що представляють аудіовізуальні ЗМІ. На думку німецьких видавців, нова рада буде залежною від контролю з боку уряду. Крім того, Єврокомісія не бачить різниці між власниками та видавцями медіа, хоча останні несуть значну економічну та юридичну відповідальність за це видання. А фактичне скасування редакційного суверенітету видавців, на думку німців, означає знищення свободи преси.

Тепер цей закон Єврокомісії Європарламент та держави-члени мають розглянути в рамках звичайної законодавчої процедури. Після його остаточного прийняття Європейський закон про свободу медіа буде застосовуватися на всій території Євросоюзу.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.