Події
Світовий конгрес українських юристів підтримав створення Трибуналу коаліції держав
Світовий конгрес українських юристів звернувся із заявою про повну підтримку ініціативи України щодо створення коаліцією держав спеціального Трибуналу з розгляду справи про злочин російської агресії проти України.
З А Я В А
СВІТОВОГО КОНГРЕСУ УКРАЇНСЬКИХ ЮРИСТІВ
від 21 жовтня 2022 року щодо реалізації принципу невідворотності покарання та
створення спеціального Трибуналу для покарання керівництва Російської Федерації за злочин агресії проти України
Восьмий місяць на всій території України триває повномасштабна війна –нічим не спровокована збройна агресія, розв’язана Російською Федерацією,що спрямована на знищення не тільки суверенітету України, її територіальної цілісності та політичної незалежності, але й української нації як такої.
Цілеспрямовано і свідомо російські війська руйнують об’єкти критичноїінфраструктури, заклади освіти, культури та охорони здоров’я, культові йжитлові споруди, застосовуючи всі можливі види озброєнь, навіть забороненіміжнародними конвенціями. За цей час зафіксовано більше 505 пошкодженихта зруйнованих об’єктів матеріальної культурної спадщини і культурнихустанов України, не підлягають відновленню більше 200 шкіл і 127 медичнихзакладів, більше 2,5 тис. шкіл і 826 установ охорони здоров’я пошкодженічастково. Окремі українські міста і села, як Маріуполь, просто стерті з лицяземлі. Загалом за урядовими підрахунками, що не є остаточними, країні вженанесені збитки майже на 700 млрд. доларів.
Попри величезну перевагу в озброєннях на початковому етапі війни, у першучергу в танках, літаках, ракетах і артилерії, Збройні Сили України спромоглисязавдати стратегічної поразки окупантам, зламавши плани бліцкригу –“триденної війни”, та звільнили тимчасово окуповані території Київщини,Житомирщини, Чернігівщини, Сумщини а тепер і Харківщини та частиниДонеччини, Луганщини й Херсонщини. На звільнених територіях відкрилисьстрашні воєнні злочини, скоєні агресорами. Увесь світ дізнався про Бучу,Ірпінь, Бородянку, Ізюм, Лиман, Куп’янськ та інші міста, де були закатовані ізнищені тисячі цивільних громадян. Можна лише здогадуватися, які щезлочини вчинені у Маріуполі, Волновасі чи у Херсоні і Мелітополі. Не маєтаких воєнних злочинів, злочинів проти людяності, які б не вчинив ворог наукраїнській землі: масові вбивства, тортури, зґвалтування, страти цивільних івійськовополонених, у тому числі дітей, мародерство, викрадення людей,депортація населення і примусова мобілізація на тимчасово окупованихтериторіях – далеко не повний перелік “здобутків” російської армії та їїполітичного керівництва. Більше того, зазнавши воєнну поразку наукраїнських фронтах, російські військові за прямим наказом президента РФвдалися до відкритого терору, здійснивши у першій половині жовтня цьогороку, а згодом і пізніше, масштабні ракетні удари по об’єктам енергетичноїінфраструктури та мирному населенню більшості обласних центрів України, урезультаті яких десятки людей були вбиті, сотні поранені, без електрики,опалення і водопостачання залишилось багато регіонів країни. Лише за двіранкові години 10 жовтня по цивільним цілям було випущено 84 ракети, утому числі балістичні та крилаті, а також 25 ударних дронів “камікадзе”.
Світовий конгрес українських юристів звертає увагу, що юридичні ознаки тавідповідні заборони щодо злочину агресії, воєнних злочинів, злочинів протилюдяності, які становлять основу міжнародного гуманітарного права, вжедавно визначені низкою міждержавних правових документів, зокрема:Женевськими конвенціями про захист жертв війни 1949 року, резолюцією3314 (ХХІХ) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, Римськимстатутом Міжнародного кримінального суду 1998 року тощо. Спираючись наці документи, незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушеньв Україні, яка була уповноважена Радою з прав людини ООН розслідувати всіймовірні порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, атакож пов’язані з ними злочини в контексті агресії РФ проти України, заявила23 вересня 2022 року, що знайшла докази скоєння воєнних злочинів післявторгнення Росії в Україну.
Світовий конгрес українських юристів свідомий того і нагадує, що принципневідворотності покарання, сформульований видатним італійським юристомЧезаре Беккаріа ще у XVIII сторіччі, є наріжним каменем кримінальногоправа, у тому числі міжнародного, згідно з яким жоден злочин не повинензалишатися без покарання, якщо не має законних підстав для звільненняособи, що його вчинила, від кримінальної відповідальності або від покарання.
Світовий конгрес українських юристів зазначає як позитивне, що в Україні зпершого дня повномасштабного вторгнення були запроваджені механізмиреалізації цього принципу, у тому числі за допомогою міжнародних структур.Так, слідчими комісіями за процесуального керівництва Генеральноїпрокуратури України станом на 21 жовтня цього року зафіксовано більше 41тис. кримінальних злочинів, зокрема зареєстровано 41294 злочинів агресії тавоєнних злочинів, у тому числі злочинів проти дітей (без повного врахуванняз місць активних бойових дій), йдеться про 429 загинувших та 817 пораненихдітей різного ступеню тяжкості. З метою належної фіксації та документуваннятаких злочинів в інтернеті створено ресурс – головну державну платформу длязбору доказів.
Крім того, Україна ініціювала порушення відповідних справ в органахміжнародного правосуддя, а саме:
- Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) – рішення суду від 1 березня2022 року щодо застосування тимчасових (забезпечувальних) заходів;
- Міжнародному суді ООН, де заплановані слухання у справі заКонвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього;
- Міжнародному кримінальному суді (МКС), у якому за спільною заявою39 держав-учасниць Римського статуту МКС та на підставі рішення прокурорацього суду Карім Хана розпочато розслідування воєнних злочинів, злочинівпроти людяності, скоєних РФ в Україні, для наступної передачі цих матеріалівна розгляд МКС. Відповідно до цього у квітні цього року прокурор МКС ігенеральні прокурори Литви, Польщі та України підписали угоду проприєднання Офісу прокурора МКС до спільної слідчої групи, що сталопрецедентом в історії суду.
Світовий конгрес українських юристів сподівається, що вищенаведеніінституції згодом розпочнуть ефективні судові провадження і процеси, в ходіяких будуть розглянуті воєнні злочини та злочини проти людяності, здійсненіокремими російськими військовими в Україні.
Разом з тим ми впевнені, що не зважаючи на важливість і обов’язковість цихдій в контексті реалізації принципу невідворотності покарання, головнепитання – притягнення до відповідальності вищого політичного керівництваРФ за злочин агресії – залишається відкритим, адже порушення міжнародногогуманітарного права під час війни є вторинними, похідними від основногозлочину – злочину збройної агресії Російської Федерації проти України.
На жаль, існуючі міжнародно-правові механізми не дозволяють покаратикремлівську верхівку з тих чи інших причин як політичного, так і процедурнопроцесуального характеру. Як постійний член Радбезу ООН, Росія блокуєбудь-яку активність Об’єднаних націй, яка не відповідає її політичнимінтересам. Тут слід наголосити, що згідно з вимог належної правовоїпроцедури, при голосуванні на засіданні РБ ООН не має зараховуватися голоскраїни, щодо якої розглядається питання про порушення вимог Статуту ООН.Розгляд злочину агресії в МКС є проблематичним з огляду на відсутністьратифікації Римського статуту і поправок до нього з боку Російської Федераціїта України. Юрисдикція ЄСПЛ не розповсюджується на цей різновид злочину.
З огляду на вищезазначене Світовий конгрес українських юристів заявляє про повну підтримку ініціативи України щодо створення коаліцією держав спеціального Трибуналу з розгляду справи про злочин російської агресії проти України, а також про приєднання до тексту “Заклику до створенняспеціального Трибуналу для покарання злочину агресії проти України” тапроєкту відповідної Декларації від 4 березня 2022 року, що була підготовленаукраїнсько-британською робочою групою і підписана провідними світовимита українськими юристами-міжнародниками, колишніми суддямиміжнародних судових установ. Ми вважаємо, що подібно до Лондонськоїдекларації 1942 року, яка заклала основу для Нюрнберзького трибуналу ізасудження нацизму, вищенаведені документи є юридично обґрунтованими,своєчасними і сприятимуть створенню спеціального Трибуналу для покараннязлочину агресії проти України. Ми наголошуємо, що відсутність засудженнязлочинів радянського тоталітарного комуністичного режиму також послужилоосновою ресентименту та чинником російського вторгнення і вчиненнячисленних воєнних злочинів Російською Федерацією. Держави-учасницістворення Трибуналу повинні надати юрисдикцію, що випливає знаціонального кримінального законодавства і загального міжнародного права,спеціальному кримінальному суду, а також надати йому юрисдикцію длярозслідування злочину агресії, встановленню як винних у вчиненні цьогозлочину, так і співучасників – тих, хто суттєво сприяв або впливав на йоговчинення.
Світовий конгрес українських юристів звертає увагу, що на цьому етапісуттєвими допоміжними факторами реалізації принципу невідворотностіпокарання є визнання РФ країною – спонсором тероризму, а також визнанняздійснення РФ геноциду проти українського народу. Крім того, ми розуміємо,що реалізація принципу невідворотності покарання є не можливою безперемоги Збройних Сил України над агресором, повне звільнення тимчасовоокупованих територій і встановлення суверенітету України в її міжнародновизнаних кордонах. Отже надання Україні в більшій кількості сучасного якоборонного, так і наступального озброєння, створення “повітряного щиту” надїї територією є сьогодні нагальною необхідністю. Саме ці пункти формулимиру від України сформулював Президент України Володимир Зеленський,виступаючи на 77-й сесії Генеральної Асамблеї ООН 22 вересня цього року.
Світовий конгрес українських юристів закликає правників українськогопоходження в усьому світі зробити все можливе у країнах їх перебування дляреалізації принципу невідворотності покарання відносно злочинців країни-агресора – спонукання урядів цих країн до створення міжнародногоспеціального Трибуналу, визнання РФ країною – спонсором тероризму,визнання здійснення РФ геноциду проти українського народу, надання Українінеобхідного озброєння для захисту свого суверенітету відповідно допринципів і норм міжнародного права!
Світовий конгрес українських юристів не має жодного сумніву в перемозі України і сил демократичного світу, встановленні справедливого миру та невідворотному покаранні російського агресора!