Connect with us

Судова практика

Задоволення вимоги баби та діда про зобов’язання одного з батьків дітей не чинити перешкоди в спілкуванні з онуками можливе лише за наявності таких перешкод

Опубліковано

12 січня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 607/1377/22 задовольнив частково касаційну скаргу відповідачки, яка довела, що не чинила позивачам перешкод у спілкуванні з їх онуками.

Баба та дід звернулися з позовом до колишньої дружини свого сина про усунення перешкод у здійсненні їх прав щодо виховання онуків, посилаючись на те, що врегулювати спір у позасудовому порядку не вдалося. Просили зобов`язати відповідачку не чинити перешкоди у спілкуванні з онуками, визначити порядок їхньої участі у вихованні та спілкуванні з дітьми шляхом встановлення систематичних зустрічей, без обмеження місця проведення та з правом поїздок по території України.

Суд першої інстанції позов задовольнив.

Апеляційний суд рішення суду першої інстанції змінив у частині визначення графіку побачень.

Читайте також: У справі за позовом одного з батьків про визначення способів участі у вихованні дитини належним відповідачем є інший з батьків, а не орган опіки та піклування

У касаційній скарзі відповідачка зазначала, що у справі була заявлена вимога зобов’язати її не чинити перешкоди позивачам у спілкуванні з онуками, проте суд відхилив її доводи, що вона не чинить перешкоди позивачам у спілкуванні з онуками, а позивачі не надали будь-яких доказів вчинення таких перешкод. За висновком суду першої інстанції у цій справі було порушено принцип правової визначеності, оскільки сторонами не погоджено способи участі позивачів у вихованні онуків (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування, а тому наявний спір про право, який підлягає вирішенню судом.

Верховний Суд вказав, що тлумачення ст. 257 СК України свідчить, що законодавець визначив механізм здійснення права баби та діда, прабаби, прадіда на виховання внуків і правнуків, який проявляється в: (а) покладенні обов’язку на батьків чи інших осіб, з якими проживає дитина не перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків; (б) закріпленні права баби діда, прабаби, прадіда у разі наявності перешкод у вихованні та спілкуванні із внуками, правнуками на звернення до суду з позовом про їх усунення.

Тлумачення ст. 159 СК України свідчить, що позов про усунення перешкод у вихованні дитини і спілкуванні з нею – є позовом про заборону поведінки особи, яка чинить перешкоди іншій особі у здійсненні нею свого права.

Читайте також: Визначаючи способи участі батька у вихованні дитини, суд має враховувати насамперед інтереси дитини, які можуть не збігатися з її бажанням

В такому разі суд визначає способи участі особи у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування (ч. 2 ст. 159 СК України).

У цій справі, зокрема при задоволенні позовної вимоги про зобов’язання відповідачки не чинити перешкоди позивачам у спілкуванні з онуками, суд першої інстанції встановив, що відповідачка не чинить позивачам перешкоди в спілкуванні з онуками, проте суд послався на те, що відмова у задоволенні цієї вимоги порушить принцип правової визначеності, оскільки сторонами не погоджено способи участі позивача у вихованні онуків.

Суди не врахували, що задоволення вимоги про зобов’язання відповідачки не чинити перешкоди позивачам у спілкуванні з онуками можливе лише у разі наявності перешкод позивачам з боку відповідача. Однак судами не було встановлено, а сторонами доведено підстав вважати, що відповідач чинить позивачам будь-які перешкоди у спілкуванні з їх онуками.

Отже, за висновком ВС, суди зробили неправильний висновок про задоволення цієї позовної вимоги, – не звернули увагу на ч. 6 ст. 19 СК України та не в повній мірі врахували інтереси дітей.

За таких обставин, Верховний Суд оскаржені судові рішення скасував та ухвалив нове судове рішення, яким позов задовольнив частково, постановивши, що побачення повинні відбуватися за бажанням дітей за місцем проживання (перебування) дітей, в громадських місцях культурно-розважального характеру (парк, кінотеатр, та інших громадських місцях), що призначені для їх повноцінного відпочинку та відповідають віку та стану здоров`я дітей. За погодженням із відповідачкою, побачення можуть відбуватися також в інших місцях (за місцем проживання бабусі, дідуся, тощо).

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.