Connect with us

Юридична практика

Зміна позовних вимог у кримінальному провадженні: теорія і практика

Опубліковано

Василь Слюта, адвокат

Збільшення позовних вимог є підставою для зміни цивільного позову в суді. Нерідко трапляються ситуації, коли в процесі розгляду кримінального провадження в суді виникають обставини, які спонукають потерпілого/цивільного позивача до збільшення позовних вимог, як для відшкодування матеріальної, так і моральної шкоди. Наприклад, продовження лікування в процесі розгляду справи, збільшення витрат на відновлення пошкодженої речі тощо. Розглянемо це питання в теоретичній площині.

Що говорить законодавство?

Відповідно до ч. 5 ст. 128 КПК України – цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв’язку з цивільним позовом, КПК не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

Читайте також: Зміна предмета або підстав позову, чи заява про «уточнення» позовних вимог

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Водночас частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки в повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

З огляду на наведене, виникає очевидна суперечність між деякими нормами законодавства, зокрема між пресічним строком щодо пред’явлення позовних вимог та можливістю реалізації особою своїх прав щодо відшкодування в повному обсязі за реальною вартістю на момент розгляду справи.

Практичний аспект питання

На даний час, підхід до можливості «уточнення» цивільного позову, зокрема зміни позовних вимог після початку судового розгляду в судовій практиці є достатньо сталим. Так колегії Верховного Суду Першої та Третьої судових палат Касаційного кримінального суду дійшли висновків, що «Кримінальний процесуальний закон не обмежує потерпілого в зміні цивільного позову, в тому числі й збільшення його розміру після початку судового розгляду» – постанова від 16.09.2020 р. у справі № 569/713/18, постанова від 14.09.2021 р. у справі № 395/875/19.

Читайте також: Цивільний позивач у кримінальному провадженні має додати до позовної заяви всі докази на підтвердження своїх вимог, а суд зобов’язаний надати їм оцінку

Крім того, як аналіз цих, так і інших судових рішень дозволяє дійти висновку, що «уточнені» позовні заяви, зокрема щодо збільшення позовних вимог після початку судового розгляду, приймаються та задовольняються в разі, якщо позивач доведе, що підстави для зміни позову виникли саме в процесі судового розгляду й не могли бути заявлені раніше.

Замість висновку

Зважаючи на наведене, можна констатувати, що суди в більшості випадків знаходять адекватний баланс між певними неузгодженостями в законодавстві та захистом прав потерпілого.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.